29. 3. 2007

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Päť rokov väzenia žiada pre bývalého talianskeho premiéra a mediálneho magnáta Silvia Berlusconiho milánsky prokurátor Piero De Tetris. Jeho požiadavka sa týka procesu, v ktorom ide o podplácanie sudcov v súvislosti s predajom potravinárskeho koncernu SME v druhej polovici 80. rokov. "Berlusconi bolo motorom tejto aféry," povedal dnes De Petris. Berlusconiho skupina Fininvest mala podplácať sudcov, aby priemyselníkovi Carlovi De Benedettimu zabránila kúpiť pološtátny koncern SME. Súd prvej inštancie Berlusconiho od obvinení oslobodil v decembri 2004. Verdikt v novom procese sa očakáva v apríli. Pred odchodom z funkcie bol schválený zákon, ktorý prokurátorom znemožňoval odvolať sa v tejto kauze. Taliansky najvyšší súd však označil zákon za protiústavný a túto možnosť prokurátorom vrátil. Berlusconi čelí na milánskom súde ďalším dvom procesom, v ktorých ide o falšovanie účtov a korupciu. Expremiér tvrdí, že je nevinný a stal sa obeťou sprisahania prokurátorov.

Bindi Irwin, 8-ročná dcéra austrálskeho "lovca krokodílov" Stevea Irwina sa bude od júna objavovať na televíznych obrazovkách aj po boku svojho otca, ktorý s ňou ešte počas svojho života stihol nakrútiť niekoľko častí relácie Bindi: The Jungle Girl, v utorok o tom informovala americká televízna stanica Discovery Kids. Irwin začal so svojou dcérou pracovať na 26-dielnom seriáli na začiatku roka 2006 so zámerom vzbudiť u detí záujem o zachovanie voľného života v prírode. Irwin však tragicky zahynul v septembri vo vodách Veľkého bariérového útesu po bodnutí ostňom raje do srdca pri nakrúcaní dokumentárneho filmu. Aj napriek tomu sa dcéra 44-ročného Irwina spolu s jej matkou Terri, pôvodom z Ameriky, rozhodli dokončiť televízny seriál. Kritici z Austrálie aj z iných krajín obvinili Terri Irwin a jej poradcov, že sa snaží pretlačiť Bindi do showbiznisu, hoci je ešte príliš malá na to, aby to zvládla. Negatívne ohlasy však zamietla sama Bindi, ktorá sa opakovane vyjadrila, že chce pokračovať v otcovom odkaze. "Jej najbližšie okolie o nej vie, že verí v otcovo poslanie ochrániť život v prírode," uvádza sa v stanovisku káblovej televízie, ktorá avizuje premiéru relácie na 9. júna. Bindi uvedie divákov do sveta "divočiny" zo svojho pohodlného domčeka na strome v dažďovom pralese a o svoje zážitky zo zvieracej ríše sa podelia aj jej rodičia. Večer pred premiérou seriálu odvysiela sesterská stanica Animal Planet program My Daddy The Croc Hunter, v ktorom Bindi s pomocou svojej matky moderuje jej prvý špeciál a rozpráva o svojom detstve so slávnym otcom. Súčasťou špeciálu budú aj videonahrávky z jej raného detstva a zábery z Irwinovho posledného výskumu krokodílov v auguste 2006, pri ktorom mu Bindi pomáhala chytiť niekoľko krokodílov. Bindi rozprávala o svojom otcovi aj na jeho pohrebe a na začiatku tohto roka cestovala po Spojených štátoch amerických so svojou javiskovou šou Bindi and the Crocmen, aby odštartovala svoju kariéru v americkom showbiznise. Vymenovali ju aj za špeciálnu veľvyslankyňu pre rozvoj turizmu v Austrálii.

Populárna televízna relácia herca Ashtona Kutchera Punk´d, ktorú vysiela stanica MTV, má spočítané svoje dni - po ôsmich sezónach končí. Punk´d je verziou dobre známeho formátu "skrytá kamera", ktorej tvorcovia si vyberajú obete svojich "žartíkov" spomedzi mladých celebrít. Kutcherovi sa podarilo dobehnúť napríklad Justina Timberlakea, Jessicu Simpson, Nicka Lacheyho, či Frankie Muniza. Novú sériu uvedú na obrazovky 10. apríla, avšak ukážky všetkých ôsmich nových epizód odvysielajú v televíznom "maratóne" už 7. apríla, informovala o tom MTV. Kutcher tentoraz nachytal Hilary Swank, Earvina "Magic" Johnsona, Nelly Furtado, či Jewel. Herec bude moderovať špeciálne odovzdávanie cien Punk'd Awards 5. júna. V decembri 2003 Kutcher avizoval, že končí so šou, čo malo podľa dohadov potenciálne obete uistiť, že sa nestanú terčom žartu. Relácia Punk´d sa vrátila na obrazovky v apríli 2004.

Spoločnosť LG Electronics dnes oznámila, že uzavrela dohodu o spolupráci s Google Inc. a spoločne budú poskytovať internetový vyhľadávací engine na mobilných telefónoch. "Mobilné zariadenia LG Electronics, skombinované s Google, umožnia zákazníkom získať rýchly a jednoduchý prístup k ich obľúbeným internetovým službám i bez PC a kdekoľvek na ceste," povedal Paul Bae, viceprezident oddelenia product planning LG Electronics. Spoločnosť LG je piaty najväčší výrobca mobilných telefónov na svete a tento rok plánuje ponúkať na trh 10 modelov s nainštalovanými funkciami Google. Užívatelia získajú prístup k vyhľadávaču Google stlačením jediného tlačidla v príslušnom aplikačnom menu. Konkurent LG, Samsung Electronics Co., oznámil dávnejšie počas tohto roku uzavretie podobnej dohody s Google.

Bývalému americkému viceprezidentovi a prezidentskému kandidátovi Al Goreovi udelia čestnú cenu International Emmy Founders Award hneď za dve z jeho mnohých činností. Okrem výkonu v dokumentárnom filme z oblasti životného prostredia s názvom An Inconvenient Truth, si cenu odnesie aj za spoluzaloženie televízie Current TV v auguste 2005. Profil divákov televízie je zrejmý od začiatku. Zväčša ide o mladých a technologicky zdatných ľudí. To je zároveň najlepší predpoklad pre jej fungovanie, pretože televízia vysiela krátke dokumenty vytvorené samotnými divákmi. Dostupná je asi v 40 miliónoch amerických domácností a jej vysielanie môžu už dnes sledovať aj v desiatich miliónoch britských domovoch. Slávnostné udeľovanie cien sa bude konať 19. novembra v New Yorku.

Telekomunikačné spoločnosti v Európe možno budú musieť oddeliť svoje siete a poskytovanie služieb ako súčasť pripravovaných nových pravidiel. Informoval o tom denník Financial Times vo štvrtok. "Funkčný model oddelenia sietí je zaujímavý spôsob, ako možno riešiť problémy v oblasti prístupu na telekomunikačný trh," uviedla pre denník komisárka Európskej únie pre informačnú spoločnosť a médiá Viviane Redingová. Prehodnotenie telekomunikačných pravidiel, ktoré Európska komisia plánuje v júli, predstaví funkčný model oddelenia ako jedno z možných riešení problémov s konkurenciou na telekomunikačnom trhu, naznačila Redingová pre FT. Podľa nových pravidiel, spoločnosti budú stále môcť vlastniť siete, ale budú musieť ustanoviť samostatnú riadiaci štruktúru, na ktorú bude dozerať národný regulačný úrad, informoval ďalej denník.