19. 5. 2007

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS
Televízne spoločnosti ABC a Univision spojili svoje sily, aby vytvorili španielsku verziu populárneho televízneho seriálu Zúfalé manželky. Šou o životoch žien bývajúcich na fiktívnej ulici Wisteria Lane bude debutovať v španielskej televízii pod názvom Amas de Casa Desesperadas. Napriek tomu, že v americkej verzii hrá jednu z hlavných úloh latino herečka Eva Longoria, kto bude hrať v tej španielskej zatiaľ nie je podľa internetovej stránky Contactmusic.com jasné.

Thaksin Sinawatra

Thajská vláda podporovaná armádou začala v piatok akcie namierené proti rozhlasovým staniciam, z ktorých tri zakázala po odvysielaní vyjadrení zvrhnutého premiéra Thaksina Šinawatru. "Odbor vzťahov s verejnosťou preveruje obsah vysielania každej miestnej rozhlasovej stanice, či nedošlo k porušeniu (pravidiel) národnej bezpečnosti," uviedol pre agentúru AFP zástupca generálneho riaditeľa odboru Phačern Champhoe. Bezpečnostné kontroly približne 3000 rozhlasových staníc v Thajsku oznámili oficiálne miesta deň po uzavretí troch staníc v hlavnom meste Bangkok, ktoré odvysielali telefonáty Thaksina v súčasnosti žijúceho v Londýne. Bývalý premiér je v dobrovoľnom exile od zvrhnutia jeho vlády armádou v septembri minulého roka. Thaksin sa po prevrate vyjadroval pre medzinárodné médiá, pre miestne médiá sa tento týždeň vyjadril po prvý raz od prevratu. Vláda, ktorá po prevrate zaviedla cenzúru médií, okamžite podnikla kroky proti trom rozhlasovým staniciam - Rádio Dôverníčka, Sobotňajší hlas proti diktatúre a Rádio pre taxi službu. Thajské úrady v piatok zažalovali Rádio Dôverníčka a Rádio pre taxi službu, ktoré obvinili z nezákonného vzniku. V prípade uznania viny predstaviteľom rozhlasových operátorov hrozí päťročné väzenie a pokuta 500 tisíc bahtov (14 tisíc dolárov), uviedol Borworn Taecha-In, riaditeľ komisie Úradu pre celoštátne vysielanie. Úrady nepodali trestné oznámenie na stanicu Sobotňajší hlas proti diktatúre, ktorá je dostupná len na internete, ale zablokovali jej server. Thaksin v odvysielaných vystúpeniach vyzval na predčasné voľby a vyjadril obavy o vidiecku chudobu. Bývalý premiér si získal vysokú podporu medzi farmármi a obyvateľmi s nízkymi príjmami svojou populistickou politikou finančných injekcií do vidieckej ekonomiky. Farmári tvoria asi 60 percent 65-miliónovej thajskej populácie. Miestne stanice, vysielajúce hudbu, lokálne správy a telefonáty, sú medzi dedinčanmi populárne.

Dvoch irackých novinárov pracujúcich pre americkú TV stanicu ABC zabili v Bagdade neznámi útočníci počas ich návratu z práce domov. Ako v piatok informovala ABC, kameramana Alaa Uldína Azíza a zvukára Saífa Laíta Jusúfa zastrelili vo štvrtok večer. Ozbrojenci zastavili auto, v ktorom sa viezli, prinútili ich vystúpiť a zastrelili ich. "Bagdad je momentálne príliš nebezpečný pre cudzincov, takže máme iracké štáby, bez ktorých by sme boli slepí a nevedeli, čo sa tam deje," reagoval na úmrtie kolegov korešpondent ABC News Terry McCarthy. Novinári sa v Iraku často stávajú terčom útokov. Od invázie v roku 2003 zahynulo v Iraku 102 novinárov a 39 iných zamestnancov médií. 48 novinárov uniesli.
Vyhľadávací engine Google zaviedol na svojej hlavnej vyhľadávacej stránke inovovanú ponuku videí, spoločne s fotografiami a odkazmi, rozdelenými do obvyklých kategórií. Niektoré zadania vo vyhľadávači tak vyprodukujú viac, než len skupinu odkazov a úryvkov textov z internetových stránok. Napríklad po zadaní požiadavky I have a dream (mám sen), nájde Google videozáznam, zachytávajúci slávnu reč Martina Luthera Kinga z roku 1963, spoločne s obvyklými odkazmi na príslušné stránky. Videá sa zobrazujú na hlavnej vyhľadávacej stránke, pokiaľ sa nachádzajú vo vlastnej databáze spoločnosti alebo v rozsiahlom archíve stránky YouTube, ktorú vlastní Google. Na hlavnej vyhľadávacej stránke sa objavujú vo väčšom množstve aj fotografie a informácie z viac než milióna kníh. Databáza Google obsahovala fotografie, knihy, videá a lokálne či spravodajské informácie už niekoľko rokov, ich získanie však vyžadovalo prehľadávanie internetových odkazov. Google dúfa, že zlúčením rozličných typov internetových materiálov na svojej hlavnej vyhľadávacej stránke sa stane užitočnejším nástrojom pre milióny svojich užívateľov a udrží si na trhu náskok pred konkurenciou. Keďže všetky videá zo stránky YouTube a vlastnej databázy sa streamujú na prehrávači, ktorý je súčasťou hlavnej stránky, zmeny sú nastavené tak, aby ľudia trávili viac času na Google. Táto skutočnosť by mohla zdvihnúť tržby vyhľadávača.
Nicolas Maduro
Venezuelský minister zahraničia v piatok varoval, že vláda prezidenta Huga Cháveza nebude tolerovať žiadne zásahy zvonka v súvislosti s jeho rozhodnutím nepredĺžiť licenciu televíznej stanici, ktorá je blízka opozícii. "Buďte si istí, že akákoľvek medzinárodná organizácia, krajina alebo skupina krajín, ktorá sa pokúsi... zasiahnuť do vnútorných záležitostí, do suverénnych rozhodnutí... venezuelskej vlády, dostane zdrvujúcu odpoveď," povedal minister zahraničia Nicolas Maduro. Venezuelský Najvyšší súd vo štvrtok zamietol petíciu stanice RCTV, aby mohla naďalej vysielať. Koniec vysielania televízneho kanála kritického k Chávezovi nastane o polnoci 27. mája, kedy podľa vlády končí platnosť jeho vysielacej licencie. Tento krok vyvolal kritiku zo strany medzinárodných skupín zaoberajúcich sa slobodou tlače, Amnesty International, rímskokatolíckej cirkvi a generálneho tajomníka Organizácie amerických štátov. "Toto je naša vec... veľmi dobre vieme, ako brániť našu krajinu," povedal novinárom v piatok Maduro. "Ktokoľvek na svete, kto sa pokúsi intervenovať, hodnotiť suverénne rozhodnutia našej krajiny, dostane odpoveď, pretože naša krajina je suverénna a demokratická," povedal minister. Televízia a stúpenci jej ďalšieho vysielania tvrdia, že Chávez sa pokúša umlčať kritiku. Vláda naopak hovorí, že kanál RCTV nahradí verejnoprávna televízia, a že rešpektuje slobodu prejavu. Najvyšší súd povedal, že je v kompetencii Národného telekomunikačného výboru rozhodovať o udelení, obnovení a zrušení vysielacej licencie. Súd tak nechal televízii možnosť, aby sa o nápravu pokúsila prostredníctvom iných zákonných prostriedkov. Chávez už v decembri oznámil, že vláda televízii, ktorú obvinil z podpory neúspešného prevratu proti jeho vláde v roku 2002, licenciu neobnoví. Vláda televíziu obviňuje aj z porušenia vysielacích zákonov. Chávez tvrdí, že televízia vyrába "groteskné programy", ktoré propagujú konzumný spôsob života a násilie. Chávezovi oponenti chystajú na sobotu protesty v prospech RCTV.