27. 8. 2016

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Európska komisia (EK) dokončila návrh radikálnej reformy legislatívy v oblasti ochrany autorských práv, ktoré umožnia európskym vydavateľstvám požadovať od internetových vyhľadávačov poplatky, ak ukážu časť ich článkov. Podľa informácií denníka Financial Times návrhy budú zverejnené v septembri. Ich cieľom je zmierniť moc veľkých internetových firiem, ktorých silná trhová pozícia vytvára nerovnováhu pri rokovaniach medzi vyhľadávačmi a autormi.
Návrh poskytne vydavateľstvám exkluzívne práva na zverejnenie svojho obsahu na internete. Vyhľadávače, ako Google News, tak budú musieť súhlasiť s ich podmienkami, ak budú chcieť ukázať výťahy či časti článkov. Na druhej strane vydavateľstvá nebudú povinné uvaliť poplatok a môžu ho ponúknuť bezplatne. Európske pravidlá pre autorské práva nepokrývajú jednoduché prepojenie verejne dostupného obsahu, a to sa podľa EK nezmení.
Kritici však poukazujú na neúspech podobného úsilia v Nemecku a Španielsku. Google na túto snahu v Španielsku zareagoval uzatvorením svojej národnej verzie stránky Google News. V Nemecku zas vydavateľstvá ustúpili od poplatkov, aby sa ich články aj naďalej objavovali vo výsledkoch vyhľadávania. Reagovali tak na výrazný pokles sledovanosti, keď sa ich články vo výsledkoch neobjavili.
"Uvedomujú si, že v Nemecku a Španielsku to nefungovalo, ale zo štrukturálneho hľadiska sa snažia o to isté," upozorňuje nemecká europoslankyňa Julia Redaová. Podľa nej ani exkluzívne práva nezlepšia postavenie vydavateľstiev pri vyjednávaní s Google. "Je hlúpe myslieť si, že firmy môžu tento boj vyhrať," dodala poslankyňa.
V iných oblastiach sa reformy riadia príkladom Google. Video portály budú povinné zaviesť technológie, ktoré identifikujú diela kryté autorskými právami. Podobným systémom pracuje aj portál Youtube, ktorý patrí práve Google. Vedci zas budú môcť podľa určitých slovných formulácií hľadať prípadné krádeže častí svojich vedeckých prác.
Snaha o spoplatnenie obsahu ešte viac skomplikuje naštrbené vzťahy medzi Silicon Valley a Bruselom. Obidve strany si vymieňajú čoraz podráždenejšie argumenty v otázkach týkajúcich sa hospodárskej súťaže, daní a ochrany súkromia. Do veci sa tento týždeň zapojilo aj americké ministerstvo financií, ktoré pohrozilo protiopatreniami, ak EK bude pokračovať v daňovom prešetrovaní veľkých korporácií, napríklad, Apple.

Drevené filmové mestečko na pražskom Barrandove, v ktorom sa nakrúcal aktuálne americký historický seriál Knightfall, sa včera podvečer stalo obeťou plameňov. Požiar kulisy napriek enormnej snahe hasičov celkom zničil.
Informovali o tom české elektronické médiá.
Plamene, ktoré zasiahli územie o rozlohe najmenej 100 x 100 metrov, siahali do výšky rádovo metrov. Podľa Českého rozhlasu požiar preskočil aj na porast v okolí.
Ako informoval internetový server Novinky.cz s odvolaním sa na hovorkyňu pražských hasičov Pavlínu Adamcovú, vyhlásili tretí stupeň požiarneho poplachu. Pomáhala aj posádka hasiaceho vrtuľníka, do boja s ohňom nasadili aj vodné delá polície. V akcii bolo sedem útvarov profesionálnych hasičov a ďalších desať jednotiek dobrovoľného hasičského zboru.
Hasiči museli okrem iného chladiť tlakové fľaše, ktoré sa nachádzali v okolí dejiska požiaru.
Polícia, ktorá preventívne evakuovala neďalekú čerpaciu stanicu, mala plné ruky práce aj s odháňaním zvedavcov, ktorí sa prišli potrieť na požiar.
Z dejiska sa ozývali explózie, dym bolo vidieť zo vzdialenosti niekoľkých kilometrov.
Príčiny požiaru, pri ktorom nedošlo k zraneniam, zatiaľ nie sú známe.

Copyright © TASR 2016