27. 9. 2016

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Američania odrátavajú posledné hodiny do prvej televíznej debaty kandidátov na prezidenta. Politickí stratégovia veria, že to bude najsledovanejšia predvolebná debata v dejinách. Očakávajú, že sledovať ju bude 100 miliónov divákov.
Donald Trump a Hillary Clintonová sa dnes večer miestneho času po prvý raz počas kampane postavia zoči voči pred televízne kamery. Debata potrvá 90 minút a nebudú v nej ani prestávky, ani reklamy. Budú ju vysielať všetky hlavné televízne stanice a moderovať ju bude Lester Holt z televízie NBC News.
Debata bude rozdelená na tri tematické časti: smerovanie Spojených štátov, dosiahnutie prosperity a bezpečnosť krajiny.
Televízny súboj kandidátov na budúceho prezidenta si podľa odhadov minimálne zo zvedavosti pozrie toľko Američanov, koľko ich sleduje Super Bowl, finále play-off ligy amerického futbalu. Super Bowl má zatiaľ rekord 115 miliónov divákov, a to z minulého roka.
Debata prezidentských kandidátov naposledy vyvolala taký vysoký záujem v roku 1980. Jimmy Carter a Ronald Reagan vtedy pritiahli k obrazovkám 80 miliónov Američanov.

Prečo sa Američania na tohtoročnú debatu tak tešia?

Po prvé, jedným z kandidátov je Donald Trump, ktorý si nekladie servítku pred ústa a povie na rovinu, čo si myslí. Nezriedka sú jeho názory radikálne či poburujúce, a to priťahuje pozornosť. Mnohí už nazvali jeho kampaň televíznou šou.
Po druhé, Trump a Clintonová v posledných týždňoch na seba ostro útočili a ľudia sú zvedaví, čo sa stane, keď sa stretnú pred televíznymi kamerami.
Po tretie, obaja sú najneobľúbenejšími kandidátmi na prezidenta v histórii prieskumov verejnej mienky v USA.
Po štvrté, po prvý raz v dejinách Spojených štátov sa v debate predstaví žena.

Všetci sú teda zvedaví a nikto nevie, čo očakávať. Rozhlasová stanica NPR sa včera vo vysielaní pýtala: "Máme očakávať rozhodujúci moment v našich dejinách? Podklad, na základe ktorého si vyberieme? Alebo len senzačne dobrú šou?"

Ako sú kandidáti na súboj pred kamerami pripravení?

Hillary Clintonová bola cez víkend doma a pripravovala sa. Médiám členovia jej tímu prezradili, že Clintonovej dlhoročný poradca Philippe Reines sa hral na Trumpa a Clintonová tak trénovala televízny súboj proti nemu. Clintonová chce v debate poukázať na to, že Trump klame.
Trump bol v sobotu ešte na predvolebnom mítingu. Člen jeho tímu uviedol, že Trump sa síce nepripravoval tradične, ale na debatu je pripravený perfektne. Na kritiku svojej súperky vraj reagovať nebude. Chce sa sústrediť na prihovorenie sa bežným Američanom.

Hoci debata je vysoko očakávanou, politológovia pripomínajú, že v minulosti debaty výrazne neovplyvnili preferencie kandidátov. Keď sa aj čísla po debate zmenili, boli to len malé a dočasné zmeny. Neraz však debaty poznačili imidž kandidáta a hovorí sa o nich dodnes.
Napríklad v roku 1984 sa Ronald Reagan zdal byť počas debaty nesústredeným, čo ešte viac pritiahlo pozornosť k jeho vysokému veku. Mal vtedy 73 rokov. V roku 1992 sa George H.W. Bush počas debaty dlho pozeral na svoje hodinky. Kritizovali ho za to a pýtali sa, či sa ponáhľal na niečo lepšie. V roku 2000 sa stali neslávne slávnymi hlasné povzdychy Ala Gorea, ktoré vydával, keď počúval Georgea W. Busha.
Clintonová a Trump absolvujú ešte dva televízne súboje - 9. a 19. októbra.

Copyright © TASR 2016


Predstavitelia britskej televízie BBC One oznámili názvy prvých dvoch dielov pripravovanej štvrtej sezóny kriminálneho seriálu Sherlock (2010), ktorá sa dostane na televízne obrazovky v roku 2017. "Môžeme potvrdiť, že názvy prvej a druhej epizódy štvrtej sezóny Sherlocka sú The Six Thatchers a The Lying Detective," napísali na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter. Názov tretej epizódy ani žiadne ďalšie detaily o novej sérii neposkytli. Tvorcovia ešte v júli na festivale Comic-Con v San Diegu zverejnili jedenapolminútový teaser trailer nadchádzajúcej štvrtej sezóny, v ktorom sa okrem hlavných hrdinov ukázal aj zatiaľ neznámy zloduch v podaní Tobyho Jonesa.
Seriál Sherlock, ktorého tvorcami sú Steven Moffat a Mark Gatiss, preniesol hrdinu kníh Sira Arthura Conana Doyla, detektíva Sherlocka Holmesa, z prelomu 19. a 20. storočia do súčasnosti. Tretiu sériu vysielala televízia BBC po dvoch rokoch čakania v januári 2014. Tento rok v januári sa na obrazovky dostal špeciál s podtitulom Prízračná nevesta. Nakrúcanie dlho spomaľovala predovšetkým pracovná zaneprázdnenosť oboch predstaviteľov hlavných úloh, Benedicta Cumberbatcha (Holmes) a Martina Freemana (Watson). Seriál predvlani získal sedem cien Primetime Emmy vrátane trofejí pre Cumberbatcha a Freemana a taktiež pre Moffata v kategórii Najlepší scenár miniseriálu, televízneho filmu alebo dramatického špeciálu. Spomínaný špeciál si tento rok vyslúžil ďalšie dve Emmy, pričom ho vyhlásili aj za najlepší televízny film.

Predstavitelia British Broadcasting Corporation (BBC) dnes oznámili, že americký herec Matt LeBlanc bude naďalej sprevádzať motoristickou reláciou Top Gear. Spoločnosť sa totiž rozhodla predĺžiť zmluvu so 49-ročným rodákom z Massachusetts na ďalšie dve sezóny. "Som nadšený, že sa Matt LeBlanc vráti do Top Gearu. Je veľký talent, ktorého láska k autám je nákazlivá," vyhlásil Patrick Holland z BBC Two, ktorá obľúbený program vysiela. Podobne sa vyjadril aj riaditeľ štúdií BBC Mark Linsey. "Matt bol vďaka svojmu humoru, srdečnosti a zjavnej vášni pre autá u divákov Top Gearu počas predošlej sezóny veľmi obľúbený. Preto ma nesmierne teší, že súhlasil s návratom a ďalšou spoluprácou," doplnil.
Správa o LeBlancovom pokračovaní v show prišla po tom, ako jeho bývalý spolumoderátor Chris Evans začiatkom júla ohlásil, že z Top Gearu odchádza. Evans, ktorý nahradil na mieste hlavného moderátora Jeremyho Clarksona, tak spravil krátko po odvysielaní prvej sezóny s novým moderátorským tímom. Za jeho rozhodnutím zrejme stálo, že relácia nezískala pozitívne ohlasy verejnosti a zaznamenala klesajúcu sledovanosť.
Ako dnes uviedli tvorcovia Top Gearu, v moderátorskom tíme okrem LeBlanca naďalej zostávajú aj motoristickí novinári Chris Harris a Rory Reid. Tí budú zároveň sprevádzať aj spin-offom relácie pod názvom Extra Gear, ktorý približuje zákulisie populárneho programu. V relácii sa budú tiež naďalej objavovať nemecká pretekárka Sabine Schmitz a bývalý majiteľ jedného z tímov F1 Eddie Jordan.
Matthew Steven LeBlanc je známy predovšetkým ako Joey Tribbiani z kultového sitkomu Priatelia (1994 - 2004) a jeho voľného pokračovania Joey (2004 - 2006). Dosiaľ si vyslúžil päť nominácií na Zlatý glóbus, z ktorých jednu sa mu v roku 2012 podarilo premeniť na víťazstvo, keď ho ocenili za hlavnú úlohu v komediálnom seriáli Epizódy (2011). Získal tiež sedem nominácií na Primetime Emmy - tri za Priateľov a štyri za Epizódy. Zahral si aj vo filmoch Stratení vo vesmíre (1998), Charlieho anjeli (2000), Komando v sukniach (2001), Charlieho anjeli: Na plný plyn (2003) či Lovesick (2014).

Americký spevák a herec Jared Leto prehral súdny spor s portálom TMZ a jeho materskou spoločnosťou Warner Bros.. Štyridsaťštyriročný rodák z Louisiany ich zažaloval za údajne neoprávnené zverejnenie videa, v ktorom sa vyjadruje v nahrávacom štúdiu ku skladbám z albumu 1989 (2014) speváčky Taylor Swift.
Spomínaný záznam pochádza z 8. septembra 2015, no portál TMZ ho zverejnil až v decembri. Leto sa v ňom okrem iného tiež hanlivo vyjadruje na adresu 26-ročnej Swift. Interpret sa jej neskôr ospravedlnil prostredníctvom sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter, kde speváčku označil za úžasnú. "Ak som ublížil jej alebo jej fanúšikom, prijmite moje najúprimnejšie ospravedlnenie," vyjadril sa. Krátko na to podal na TMZ a Warner Bros. žalobu, v ktorej tvrdil, že zverejnením videa porušili autorské práva. Autorom záznamu je kameraman Naeem Munaf, ktorého si najal samotný Leto. Muž neskôr dostal ponuku od TMZ na predaj videa za dvetisíc dolárov. Zástupcovia TMZ na súde uviedli, že herec nie je majiteľom záznamu a súhlas so zverejnením im dal Munaf. Ten mal s Letom pôvodne iba ústnu dohodu o autorských právach, pričom jej písomnú podobu uzavreli až dodatočne v decembri. Tú však súd neuznal a rozhodol, že Munaf previedol autorské práva na TMZ, a portál preto mohol video zverejniť. Leto sa proti verdiktu odvolal.
Jared Joseph Leto sa stal známym vďaka seriálu Tak toto je môj život (1994 - 1995). Predstavil sa aj v snímkach ako Prefontaine (1997), Tenká červená čiara (1998), Narušenie (1999), Klub bitkárov (1999), Requiem za sen (2000), Úkryt (2002), Obchodník so smrťou (2005), Pán Nikto (2009) či Jednotka samovrahov (2016). V roku 2014 získal Oscara, Zlatý glóbus, Screen Actors Guild Award a mnoho ďalších trofejí za stvárnenie Rayon v životopisnej dráme Klub poslednej nádeje (2013). Od roku 1998 je tiež lídrom kapely Thirty Seconds to Mars, s ktorou v roku 2002 vydal debutový eponymný album. Nasledovali štúdiovky A Beautiful Lie (2005), This Is War (2009) a Love, Lust, Faith And Dreams (2013). 

©2016, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Nemecká televízna a rozhlasová stanica Deutsche Welle zažalovala tureckú vládu.Požaduje vydanie záznamu svojho rozhovoru s tureckým ministrom mládeže a športu Akifom Kilicom, ktorý ho nechal zabaviť, keď mu nevyhovovali otázky.Nemecký novinár sa pýtal na nedohovorené témy, oi.na vládne čistky po nepodarenom pokuse o puč,aj na kontroverzné výroky tureckého prezidenta R.Erdogana o postavení a úlohe žien v spoločnosti.Istambulský ministerstvo nemeckému štábu nedovolilo odísť, kým neodovzdajú pamäťovú kartu. Nemecké médiá to považujú za porušenie slobody tlače.

Zdroj: ČT TXT