27. 9. 2016

MEDIA NEWS Hillary Clinton vs. Donald Trump

MEDIA NEWS
Hillary Clinton vs. Donald Trump

Hillary Clintonová Donalda Trumpa neustále "pichala" a podarilo sa jej ho i vyprovokovať - nie však až natoľko, ako možno dúfala. Zhodli sa na tom hlavné americké médiá pri hodnotení prvej televíznej predvolebnej debaty kandidátov na prezidenta.
Demokratická kandidátka bola v pondelok večer agresívnejšia než v predvolebných debatách v minulosti. Za zbraň si vybrala ihlu a Donalda Trumpa neustále pichala do jeho tenkej kože: takto zhodnotil Clintonovú denník New York Times. Začala obvinením, že ako podnikateľ mal ľahkú štartovaciu dráhu, keďže od svojho otca dostal 14 miliónov dolárov. Trump je na útoky na rodinu citlivý.
Hoci Clintonová útočila viac, než je pre ňu obvyklé, udržala si decentnosť. Stále sa usmievala. Trump vzdychal a menil výraz tváre.
Donald Trump ukázal dve tváre. Na začiatku bol pokojný, zdvorilý a vtipný. Nepoužil prezývku Clintonovej z kampane - skorumpovaná Hillary -, ale počas celej debaty ju oslovoval ministerka Clintonová. Keď toto oslovenie použil po prvý raz, opýtal sa jej, či s tým súhlasí: "Je to v poriadku?... Dobre. Chcem, aby ste sa cítila veľmi šťastná. Je to pre mňa veľmi dôležité."
"V prvých 20-30 minútach dominoval Trump. Bol výborný," uviedla televízia CNN. Jeho odpovede boli zamerané na témy, ktoré poháňali jeho kandidatúru. Clintonovú dostal do úzkych a vohnal ju do útočnej pozície, keď ju kritizoval za zmenu postoja k medzinárodnému obchodu.
Jeho spôsoby sa však po prvej polhodine zmenili na agresívnejšie a horkejšie. Snažil sa vykresliť Clintonovú ako washingtonský prežitok a ochrancu status quo. Začal prekrikovať Clintonovej odpovede, vykrikoval "to nie je pravda", zvyšoval hlas a prerušoval aj moderátora.
Podľa komentátorov zbytočne veľa reagoval na jej útoky namiesto vysvetľovania svojich plánov americkým občanom. Nebol schopný odolať útočeniu, aj keď bolo zrejmé, že to vyvolá spätnú paľbu.
"Trump sa na debatu dostatočne nepripravil. Bojoval s otázkami, o ktorých musel vedieť, že prídu," myslia si New York Times. Washington Post zase napísal, že Trump často ukázal netrpezlivosť a politickú neskúsenosť.
"Clintonová štuchala, strkala a citovala Trumpove vlastné slová, pichajúc do jeho slávne tenkej kože. Trump zhltol návnadu...," uviedla CNN.
Trump nechal veľa potenciálnych útokov na Clintonovú nevyužitých. Len málo spomenul jej škandál s e-mailmi, Benghází či jej nadáciu. Nespytoval jej úprimnosť ani dôveryhodnosť, čo doteraz robieval veľmi často. "Nechal tiež tak jej obvinenie, že neplatí dane... A urobil len málo na vyvrátenie jej obvinení z rasizmu," všimol si Washington Post.
Clintonová bola - podľa očakávaní - veľmi dobre pripravená, používala veľa faktov a čísiel nielen na podporu svojich tvrdení, ale aj na zdiskreditovanie Trumpa, ktorý podľa nej používa nepravdivé tvrdenia. "A pri svojej najväčšej slabosti, e-mailoch, vykorčuľovala. Vyslovila ospravedlnenie a debata sa pohla ďalej bez väčšieho otrasenia," uviedli New York Times.
Médiá však zdôrazňujú, že hoci sa Trump nechal vyprovokovať, bol umiernenejší než pri mnohých predošlých vystúpeniach. Clintonová zrejme dúfala, že Trump úplne vybuchne a ona tak bude môcť dokázať, že jej diskusný súper nemá povahu byť prezidentom.
Hoci Clintonová podľa médií, komentátorov aj prieskumov verejnej mienky debatu vyhrala, zďaleka nebola bezchybná. Podľa New York Timesov sa občas javila ako veľmi nacvičená a robotická. "Jej odpoveď na otázku o rasovom rozdelení krajiny bola priveľmi z hlavy, málo zo srdca," hodnotí denník.
Obaja kandidáti predviedli výkon, ktorý pravdepodobne poteší a dodá energiu ich priaznivcom. Menej isté však je, ako debata zmení vnímania nerozhodnutých voličov.

Republikánsky kandidát Donald Trump sa v prvej prezidentskej debate v pondelok večer snažil vinu za ekonomické a národnobezpečnostné problémy Spojených štátov zvaliť na demokratickú súperku Hillary Clintonovú. Navyše, túto bývalú senátorku a exministerku zahraničných vecí znevážil ako "typickú političku" neschopnú priniesť zmenu, po ktorej mnoho Američanov tak túži. Po televíznej diskusii to dnes v analýze napísala tlačová agentúra AP.
Trump sa však počas väčšiny 90-minútovej debaty nachádzal v obrannej pozícii a pôsobil neisto. Clintonová bola dôkladne pripravená a ukázalo sa to nielen v detailných odpovediach na otázky o jej vlastných politických návrhoch, ale takisto v ostrej kritike Trumpových podnikateľských záležitostí, jeho predchádzajúcich výrokov o ženách a jeho nepravdivých tvrdení, že prezident Barack Obama sa možno nenarodil v USA, napísala AP.
Demokratická nominantka na prezidenta tvrdo skritizovala Trumpa aj za neochotu zverejniť daňové priznania, čím porušuje desaťročia trvajúcu tradíciu prezidentských kampaní. Clintonová vyhlásila: "Niečo skrýva."
Trump zareagoval, že nemôže zverejniť daňové priznania, lebo ešte prebieha audit - hoci daňoví experti tvrdia, že audit nie je vôbec prekážkou pri zverejňovaní takýchto informácií. Keď Clintonová spomenula, že Trump to odmieta urobiť, lebo možno nezaplatil federálne dane, prerušil ju vyhlásením "Takže som múdry".
Kandidáti sa zúčastnili na debate v čase, keď je ich zápas o to, aby sa stali 45. prezidentom USA, neobyčajne tesný. Obaja súperi mali v diskusii chvíle, ktoré určite povzbudili jadro ich voličov, ale nie je isté, či táto udalosť nejako dramaticky zmení priebeh boja o Biely dom, uviedla agentúra AP.
Debata bola od začiatku konfrontačná, pričom Trump sa často snažil Clintonovú prerušiť a rozprával do jej odpovedí. Clintonová bola rozvážnejšia a zdržanlivejšia, často sa pri odpovediach usmievala, dobre si uvedomujúc televízne kamery, ktoré zachytávali jej reakciu.
Clintonová využila príležitosť, aby voličom pripomenula Trumpove sporné výroky o ženách - pričom práve voličky budú rozhodujúce pre výsledok amerických prezidentských volieb 8. novembra.
"Toto je muž, ktorý nazval ženy prasatami, flákačkami a psami," uviedla demokratka, ktorú citovala AP.


Z prvého televízneho duelu hlavných súperov pre voľby prezidenta USA vyšla víťazne kandidátka Demokratickej strany Hillary Clintonová. Vyplýva to z prieskumu spravodajskej televízie CNN, vykonaného u divákov bezprostredne po skončení televíznej diskusie.
Výskum ukázal, že 62 percent opýtaných sa domnieva, že Clintonová bola lepšia než republikánsky kandidát Donald Trump, ktorý bol presvedčivejší podľa 27 percent opýtaných.
Moderátor CNN, ktorý o výsledkoch prieskumu informoval, súčasne poznamenal, že skúmaná skupina pozostávala zo 41 percent z prívržencov Demokratickej strany a 26 percent spomedzi respondentov sa hlási k republikánom
Politológovia a analytici sa vo svojich prvých komentároch prikláňajú skôr k tomu, že prvý duel Clintonovej s Trumpom sa skončil remízou, alebo prisudzujú prvenstvo Clintonovej.
Do prezidentských volieb, ktoré sa uskutočnia 8. novembra, sú naplánované ešte dva televízne duely oboch kandidátov. Najbližšie sa stretnú 9. októbra na pôde Washingtonovej univerzity v St. Louis, potom 19. októbra.
Budúci utorok absolvujú podobný duel kandidáti na viceprezidenta - demokrat Tim Kaine a republikán Mike Pence.
Prvý televízny duel amerických prezidentských kandidátov má z historického hľadiska veľký význam. Po deviatich z doteraz 11-tich kampaniach sa stalo, že víťaz prvej debaty bol skutočne zvolený za prezidenta. Obama medzi nich paradoxne nepatrí.

Copyright © TASR 2016