27. 9. 2016

Zomrel Herschell Gordon Lewis

Zomrel Herschell Gordon Lewis

Americký hororový režisér Herschell Gordon Lewis, známy ako Krstný otec gore filmov, zomrel v pondelok vo veku 87 rokov. Priekopník žánru splatter film skonal v spánku vo svojom dome na Floride, uviedol jeho hovorca James Saito. V splatter či gore filmoch ide o explicitné zobrazenie násilia, vážnych fyzických zranení, krvi, kostí či vnútorných orgánov. Vo filmoch dochádza k častému mrzačeniu ľudského tela.
Lewis pracoval v reklame a väčšinu projektov si financoval sám. Jeho nízkorozpočtové filmy bez zábran zobrazovali krv, násilie a nahotu. Medzi tvorcov, ktorí sa inšpirovali Lewisovou prácou, patria napríklad John Waters, Robert Rodriguez, Quentin Tarantino či James Gunn. Ten vyjadril sústrasť prostredníctvom sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter a vyhlásil, že Lewis zmenil film samotný.
Herschell Gordon Lewis nakrútil svoj prvý film Living Venus (1960) spoločne s producentom Davidom F. Friedmanom. V roku 1963 uviedli snímku Krvavá hostina, ktorú považujú za prvý gore film na svete. Dvojica spolu ďalej vytvorila filmy Two Thousand Maniacs! (1964) a Color Me Blood Red (1965). V polovici 60. rokov sa tvorcovia rozišli a Lewis pokračoval vo filmovej kariére sám. Na konte má snímky ako Something Weird (1967), The Gruesome Twosome (1967), The Wizard of Gore (1970), Black Love (1971) či The Gore Gore Girls (1972).

©2016, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.