8. 9. 2016

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Nielen prostredníctvom satelitu Astra na pozícii 19,2°E, ale aj káblových sietí a internetu je dostupná nová nemecká televízna stanica Handshake2Deutschland (H2D), ktorá chce pomáhať pri integrácii utečencov.
Ide o nekomerčný projekt mediálnej spoločnosti High View und Apfel TV Kontor, v rámci ktorého sa vo vysielaní objavia okrem iného osvetové filmy, spravodajstvo a magazíny v nemeckom, anglickom i arabskom jazyku.
Vysielanie, ktoré zatiaľ ponúka promoprogram, sa oficiálne začalo v utorok 6. septembra 2016.
Informovali o tom internetové servery Digital Fernsehen a Broadband TV News.
Pre utečencov budú denne podľa nich v ponuke aj programy určené na osvojovanie si nemeckého jazyka, relácie predstavujúce tamojšiu kultúru a hodnoty, o ktoré sa opiera nemecká spoločnosť.


Súd v egyptskej Káhire nariadil prepustiť z vyšetrovacej väzby štyroch členov satirickej skupiny, ktorých zatkli ešte v máji po tom, ako sa vo svojich vystúpeniach vysmievali z prezidenta Abdala Fattáha Sísího. Agentúra DPA o tom informovala s odvolaním sa na vyjadrenie ich právnika pre nezávislý spravodajský server Madá Masr.
Terčom satiry z dielne súboru Atfál aš-Šawári (Deti ulice) bolo v tomto prípade rozhodnutie egyptského vedenia prenechať Saudskej Arábii dva strategické ostrovy v Červenom mori. Kontroverzný krok zo strany Káhiry vtedy vyvolal protesty proti Sísímu, ktoré boli zriedkavé v tom, že za nimi nestáli islamistické skupiny.
Členovia súboru, ktorého videá majú na internete mnoho fanúšikov, boli zatknutí spolu so stovkami ďalších účastníkov demonštrácií v súvislosti s ostrovmi Tírán a Sanáfír pri ústí Akabského zálivu. Trestný súd pre severné časti Káhiry teraz podporil odvolanie proti rozhodnutiu prokuratúry o predĺžení ich vyšetrovacej väzby.
Podľa predošlých informácií zatknutých satirikov obvinili z podnecovania do kladenia odporu voči orgánom, zverejňovania nepravdivých informácií a takisto podnecovania do zosadenia vládnuceho režimu.

Copyright © TASR 2016