9. 9. 2016

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Najväčší nórsky denník Aftenposten obvinil dnes z cenzúry sociálnu sieť Facebook. Tá totiž vo štvrtok zmazala jeho príspevok so známou čiernobielou fotografiou z obdobia vojny vo Vietname, ktorá zachytáva utekajúce nahé dievča po bombardovaní napalmom.
Fotografiu Nicka Uta z roku 1972, ktorá získala aj Pulitzerovu cenu, dnes Aftenposten zverejnil na titulnej strane svojho tlačeného vydania spoločne s otvoreným listom zakladateľovi a riaditeľovi spoločnosti Facebook Markovi Zuckerbergovi. Denník v ňom kritizuje rozhodnutie, na základe ktorého bol príspevok so zmienenou fotografiou zmazaný z účtu na sociálnej sieti kvôli vyobrazenej nahote.
Šéfredaktor Aftenpostenu Espen Egil Hansen uviedol, že denník s odstránením fotografie nesúhlasí a nemôže sa s týmto krokom zmieriť.
Aftenposten nie je posledným užívateľom Facebooku, z ktorého stránky bol pre zákaz zobrazovať nahotu vymazaný tento legendárny záber, približuje agentúra DPA. Fotografiu dnes totiž zdieľala na rovnakej sieti nórska premiérka Erna Solbergová, pričom k nej napísala, že Facebook uvažuje nesprávne, ak cenzuruje takéto snímky. O niekoľko hodín neskôr bol zmazaný aj tento príspevok, pričom premiérka ho podľa vlastných slov neodstránila sama.
Hansen na margo celého incidentu vyjadril obavy z toho, že "najdôležitejšie médium sveta obmedzuje slobodu namiesto toho, aby ju rozširovalo" a občas to robí dokonca "diktátorským spôsobom".

Eurovízna pesničková súťaž sa na budúci rok uskutoční v hlavnom meste Ukrajiny, Kyjeve. Organizačný výbor Eurovision Song Contest 2017 dnes oznámil, že Kyjev porazil čiernomorské prístavné mesto Odesa, ktoré sa o hosťovanie súťaže tiež uchádzalo.
Podľa agentúry AP sa objavili aj návrhy, aby Ukrajina urobila politické gesto a za dejisko súťaže vybrala mesto na Kryme, ktorý v roku 2014 anektovalo Rusko.
Ukrajina bude v roku 2017 hostiteľskou krajinou eurovíznej pesničkovej súťaže, pretože tento rok v súťaži zvíťazila ukrajinská speváčka Džamala s pesničkou o Kryme.
Ukrajinský minister kultúry Jevhen Nyščuk podľa tlačovej agentúry TASS povedal, že vojnou sužovaná krajina, ktorá je v hlbokej hospodárskej recesii, zaplatí za hosťovanie súťaže v prepočte vyše 40 miliónov eur.

Copyright © TASR 2016