13. 1. 2017

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Sedem ľavicových uchádzačov o francúzsky prezidentský úrad bojovalo vo štvrtok večer o priazeň voličov v prvej televíznej debate pred blížiacimi sa straníckymi primárkami. Debata sa niesla v pokojnom duchu, bez výraznejších nezhôd alebo osobných útokov.
Benoit Hamon, Arnaud Montebourg, Vincent Peillon, Manuel Valls, Sylvia Pinelová, Francois de Rugy a Jean-Luc Bennahmias - to sú mená siedmich uchádzačov ľavicových strán, ktoré sa dohodli, že si v primárkach vyberú spoločného prezidentského kandidáta.
Na začiatku mali účastníci debaty jedným slovom ohodnotiť prácu súčasného francúzskeho prezidenta Francoisa Hollanda. Valls a jediná žena v septete Pinelová ho hodnotili pozitívne, respektíve neutrálne. Ostatných päť prítomných sa vyjadrilo kritickejšie a Hollandovo pôsobenie označili za "ťažko obhájiteľné" a "nedokončené".
"Prieskumy ukazujú druhé kolo prezidentských volieb bez nás, hrozí, že bude na výber extrémna alebo tvrdá pravica," uviedol expremiér Valls. Vyjadril obavu, že realizácia programu pravicových kandidátov - Francoisa Fillona a Marine Le Penovej - by Francúzsku uškodila. Ako jediný sa tiež vyjadril za predlžovanie výnimočného stavu dovtedy, kým to bude nevyhnutné.
Ďalší zo štvorice pomyselných favoritov Montebourg s ním nesúhlasil a výnimočný stav navrhol nahradiť novým trvalým systémom bezpečnostných opatrení. Okrem toho sa sústredil na ekonomické otázky. "Kto sa postaví masovému prepúšťaniu a prísnym úsporným opatreniam, ak nie ľavica? Ponúkam perspektívu," vyhlásil Montebourg.
Na zahodenie starých riešení a transformáciu Francúzska vyzval Hamon. "Proti nám stojí totálna pravica a nebezpečná pravica. Ak to chceme odvrátiť, musí vás čo najviac prísť na primárky," apeloval na voličov Hamon.
Fillona kritizoval aj socialista Peillon s tvrdením, že pravicový kandidát ohrozuje francúzsky sekularizmus a má príliš blízko k ruskému a sýrskemu prezidentovi. Na druhej strane apeloval na vyhnanie radikálnych moslimských imámov z krajiny.
Kým spoloční súperi na pravej strane politického spektra ich spájali, pri otázke na ľavicových konkurentov, ktorí sa vyhli straníckym primárkam, boli diskutéri nesvoji. Ani jeden z nich jasne nepovedal, či by v druhom kole prezidentských volieb podporil exministra hospodárstva Emmanuela Macrona. Tomu zatiaľ na rozdiel od danej sedmičky uchádzačov prajú prieskumy a šliape na päty Francoisovi Fillonovi.
Diskusiu rozprúdil takzvaný univerzálny príjem, teda nápad každému občanovi nezávisle na jeho sociálnej situácii poskytovať jednu finančnú dávku od štátu. Túto dávku vo výške 800 eur obhajovali Bennahmias a Hamon. Všetci uchádzači kládli dôraz na zníženie nezamestnanosti - citlivú tému, na ktorej pohorel i Hollande -, naštartovanie ekonomického rastu a zníženie daňového zaťaženia strednej triedy.
Pred prvým kolom primárok socialistickej strany naplánovaným na 22. januára čakajú siedmich uchádzačov o stranícku nomináciu ešte dve televízne debaty. Pravdepodobné druhé kolo primárok bude o týždeň neskôr. Hlasovať v nich môže každý Francúz, ktorý sa podpisom prihlási k deklarácii ľavicových hodnôt a zaplatí jednoeurový organizačný poplatok.
Prezidentské voľby vo Francúzsku sa uskutočnia v dvoch kolách; prvé kolo 23. apríla a druhé 7. mája. Prieskumy verejnej mienky do druhého kola posielajú Francoisa Fillona, líderku Národného frontu (FN) Marine Le Penovú a niektoré aj bývalého člena socialistickej strany Emmanuel Macrona.


Okresný súd v Segedíne odsúdil dnes bývalú kameramanku súkromnej maďarskej televízie N1TV, ktorá mala podľa obžaloby v juhomaďarskej obci Röszke v septembri 2015 kopať do migrantov a podraziť nohy Sýrčanovi s dieťaťom na rukách. Súd ju uznal vinnou z prečinu výtržníctva a odsúdil ju na tri roky odňatia slobody podmienečne.
Podľa spravodajského servera magyaridok.hu verdikt nie je právoplatný. Pojednávanie trvalo iba jeden deň.
Obvinená P. L. nebola prítomná v súdnej sieni, zdržiavala sa v inej budove súdu a proces sledovala prostredníctvom video prenosu. Polícia totiž nedávno nariadila jej osobnú ochranu. Časť pojednávania, ktorá sa týkala jej osobných záležitostí, bola neverejná.
Súd napokon neuznal kameramanku vinnou z podrazenia nôh migranta. Ten totiž podľa verdiktu súdu stratil rovnováhu tom, čo sa ho snažil zastaviť policajt, ktorý mu chytil ruksak. Obvinená zdôrazňovala, že mala v rukách kameru, preto sa pred masou utekajúcich migrantov mohla brániť jedine nohami.
Z videozáznamov skúmaných súdom vyplýva, že obvinenú najskôr sotil jeden z utekajúcich migrantov; až následne kopla mladého muža a jedno dievča.
Podľa spisu obžaloby násilné konanie kameramanky síce nespôsobilo poranenia, ale vyvolalo pohoršenie. Podľa verdiktu súdu sa tým dopustila prečinu výtržníctva.
Sýrčan Usáma Abdal Muhsín spolu s dieťaťom pri incidente z 8. septembra 2015 spadol na zem na poli pri srbských hraniciach, na ktorom utekali migranti pred maďarskými policajtmi. Videozáznamy z udalosti vyvolali pobúrenie po celom svete.
Z Maďarska sa Muhsín dostal do Nemecka, kde médiá zistili, že v Sýrii bol futbalovým trénerom. Táto informácia inšpirovala španielsku futbalovú školu, ktorá Sýrčanovi ponúkla zamestnanie, aby mu pomohla vybudovať si nový život.
Kameramanka sa pôvodne opakovane ospravedlnila za to, že kopala do utekajúcich migrantov a podrážala im nohy. Po zverejnení záberov prišla v televíznej stanici N1TV okamžite o miesto. Uviedla, že jej odvtedy viackrát pohrozili smrťou.

Copyright © TASR 2017

Epizóda o zosnulom americkom spevákovi Michaelovi Jacksonovi seriálu Urban Myths britskej televíznej stanice Sky Arts sa nedostane na televízne obrazovky. Dnes to oznámili zástupcovia televízie, ktorí sa ju rozhodli neodvysielať po tom, ako interpretova dcéra vyjadrila znepokojenie nad jeho zobrazením v projekte. Kráľa popu v ňom stvárnil anglický herec Joseph Fiennes.
Daná epizóda sa zameriavala na Michaela Jacksona, Elizabeth Taylor (Stockard Channing) a Marlona Branda (Brian Cox), ktorí spolu odcestovali z New Yorku po teroristických útokoch z 11. septembra 2001. Po odvysielaní traileru seriálu, ktorý obsahuje satirické prvky, sa 18-ročná Paris Jackson na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter vyjadrila, že ju zobrazenie otca neuveriteľne urazilo. "Rozhodli sme sa ponúknuť odľahčený pohľad na údajne naozajstné udalosti a nikdy sme nemali v úmysle niekoho uraziť," uviedli predstavitelia televízie v dnešnom vyjadrení.
Stvárnenie Michaela Jacksona Josephom Fiennesom vyvolalo vlnu kritiky vlani už pri oznámení hereckého obsadenia seriálu. "Som beloch zo strednej vrstvy z Londýna. Som šokovaný rovnako ako možno aj vy," vyjadril vtedy pochopenie 46-ročný rodák zo Salisbury v americkej relácii Entertainment Tonight.
Seriál britskej televíznej stanice Sky Arts po danom rozhodnutí ponúkne sedem 30-minútových epizód, ktoré sa budú zameriavať na rôzne údajne pravdivé príbehy známych osobností. Okrem spomínaných hercov sa v jednotlivých epizódach predstavia Eddie Marsan ako Bob Dylan, Ben Chaplin ako Cary Grant, Aidan Gillen ako Timothy Leary, David Threlfall ako Samuel Beckett, Iwan Rheon ako Adolf Hitler, Rupert Grint ako Hitlerov kamarát či Noel Clark ako Muhammad Ali. Sky Arts uvedie Urban Myths 19. januára.


Americká speváčka a herečka Lady Gaga nestvárni v pripravovanej tretej sérii kriminálnej antológie American Crime Story (2016) taliansku módnu návrhárku Donatellu Versace. Informáciu o jej účasti na projekte vyvrátil vo štvrtok na stretnutí Asociácie televíznej kritiky (TCA) jeho výkonný producent Ryan Murphy, podľa ktorého 30-ročná rodáčka z New Yorku o úlohe ani nikdy nerokovala.
Ako uviedol, tvorcovia ju neoslovili z dôvodu jej pracovnej vyťaženosti. "Keď nakrúcate niečo také, ide o päťmesačný záväzok. Je to veľmi veľký projekt. Nakrúcame po celom svete. Takže si nemyslím, že by sa to dalo zladiť s jej nabitým programom," uviedol, pričom dodal, že by so speváčkou rád spolupracoval v budúcnosti.
Tretia sezóna s pracovným podtitulom Versace/Cunanan sa bude venovať vražde talianskeho návrhára Gianniho Versaceho, ktorý bol bratom spomínanej Donatelly. Projekt z dielne televíznych štúdií Fox 21 vznikne podľa knihy Vulgar Favors: Andrew Cunanan, Gianni Versace, and the Largest Failed Manhunt in U.S. History (2000) investigatívnej novinárky Maureen Orth.
Pripravovaná séria sa zameria na legendárneho dizajnéra, ktorého život predčasne ukončil sériový vrah a sociopat Andrew Cunanan. Ten 15. júla 1997 zastrelil Versaceho priamo na schodoch pred jeho luxusnou rezidenciou v Miami Beach na Floride, pričom krátko po čine spáchal samovraždu. Versace bol Cunananovou piatou obeťou, jeho dôvody na zavraždenie známeho návrhára dodnes neobjasnili.
Prvá sezóna American Crime Story sa venovala súdnemu procesu s O. J. Simpsonom, pričom vlani získala deväť televíznych cien Primetime Emmy a tento rok dva Zlaté glóbusy. V súčasnosti pripravujú tiež druhú sériu, ktorá prinesie príbeh o ničivom hurikáne Katrina a jeho dôsledkoch v New Orleans. Obe nadchádzajúce sezóny by mali nakrúcať súbežne. Novinku opäť prinesie na televízne obrazovky stanica FX.

©2017, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.