30. 4. 2018

Biele vrany a hrdinovia medzi nami bude mať premiéru na RTVS

Biele vrany a hrdinovia medzi nami
bude mať premiéru na RTVS

Korupčná výchova, tak znie názov pilotného filmu dokumentárneho cyklu Biele vrany a hrdinovia medzi nami, ktorý pripravuje spoločnosť Hitchhiker Cinema v koprodukcii s Rozhlasom a televíziou Slovenska (RTVS). Pilot pripravovanej série sa venuje korupcii v našom školstve a bude mať televíznu premiéru v pondelok 30. apríla o 20:35 na Dvojke. Režisér Korupčnej výchovy Róbert Šveda upozorňuje na nebezpečenstvo ľahostajnosti, ktorá by sa nemala stať našou národnou vlastnosťou. RTVS po pilotnej časti postupne do konca júna odvysiela dokumenty Neviditeľné deti, Na hranici, Xenofóbia, Pezinská skládka, Biomasaker a Zdravie za milión.

Ako agentúru SITA informovala PR manažérka bARSdobrýchýr Zuzana Golianová, ďalšie filmy sú vo fáze postprodukcie. Pilot vznikol skôr a má 52 minút, zatiaľ čo zvyšných šesť dokumentov má 26 minút. RTVS ich bude vysielať vždy na Dvojke, v pondelok, o 21:20. Sú venované konkrétnym spoločenským fenoménom a upozorňujú na princípy solidarity, zodpovednosti, spoločenského dobra, dôstojnosti a jedinečnosti každej ľudskej osoby.

Podľa Prieskumu svetového ekonomického fóra z roku 2016 je Slovensko v zahraničí vnímané ako druhá najskorumpovanejšia krajina rozvinutého sveta. „Pri pohľade na našu spoločnosť sa vždy najviac desím toho množstva ľudí, ktorí, aj keď vnímajú, že ich životy by bez skorumpovanej vlády mohli byť lepšie, pre vlastnú pohodlnosť či strach proti nej nič nepodniknú. Dokonca sa boja aj ozvať. Nakoniec si to ospravedlnenia, "aj tak by sa nič nezmenilo". A to je živná pôda pre rast korupčného správania. Tým, ako nie sme vedení v živote bojovať za svoj názor, tak mám strach, aby sa ľahostajnosť nestala našou národnou charakteristickou vlastnosťou,“ doplnil Šveda. Jeho dokument Korupčná výchova je o tom, čo prežívajú slovenskí whistlebloweri, keď sa neprávosti dejú tam, kde právo, demokracia a kresťanské hodnoty figurujú priamo v názve inštitúcie. Ide o komplikovaný boj za uznanie celospoločenského prospechu varovného signálu individuálneho hrdinu.

Film Lenky Moravčíkovej Zdravie za milión sa venuje otázke, prečo majú slovenskí občania za rovnaké peniaze ako okolité štáty horší prístup k zdravotnej starostlivosti. Režisérka Barbora Sliepková vo svojom filme Xenofóbia skúma, ako sa zakorenený strach z cudzieho stáva nástrojom manipulácie s verejnosťou. Dominik Jursa a jeho diel Na hranici hľadá v téme odlivu mozgov odpoveď na otázku, ako môže nová generácia pomôcť vybudovať lepšiu krajinu. Film Mareka Franka Neviditeľné deti sa zaoberá opakovaným zlyhávaním štátu v ochrane detí pred násilím, ústrednou témou filmu Pezinská skládka Leny Kušnierikovej sú občianske práva a odvaha za ne bojovať. Jana Bučka a jej Biomasaker sa venuje téme devastácie životného prostredia.

„Slovenská spoločnosť je chorá. Nečestnosť, lož, podvod, prospechárstvo sa stali nástrojmi moci a obludne prerástli do všetkých oblastí našich životov. Krajinu ovládajú nekompetentní politici, oligarchovia, zlodeji, podvodníci, klamári a mafiáni. Séria dokumentov Biele vrany a hrdinovia medzi nami je morálnym imperatívom, hlasným výkrikom do svedomia spoločnosti. Reprezentuje razantný postoj k hodnotám určujúcim základnú orientáciu človeka vo svete. Historická skúsenosť dosvedčuje, že najväčší rozmach dosiahli tie spoločenstvá ľudí, ktoré stáli na pevných hodnotách akými sú spravodlivosť, statočnosť, pracovitosť, úcta ku všetkému, čo zušľachťuje človeka,“ povedala dramaturgička projektu Ingrid Mayerová a dodala, že sprostredkovať základné etické princípy je nespochybniteľnou úlohou verejnoprávnej televízie.

Biela vrana je ocenením spoločensky prínosného a odvážneho občianskeho činu. Od roku 2008 ju udeľujú Aliancia Fair-play a VIA IURIS.

©2018, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.