5. 5. 2018

Vražda novinára Jána Kuciaka

Vražda novinára Jána Kuciaka


Zhromaždení Za slušné Slovensko v Prešove v piatok v centre mesta volali po novej vláde a žiadali vyšetrenie vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Z úst rečníkov viackrát odznela pripomienka, že mladý pár mal v sobotu 5. mája v neďalekých Gregorovciach uzavrieť manželstvo. Organizátori pozvali verejnosť v sobotu na Koncert pre Martinu a Jána, ktorý sa koná v deň ich plánovanej svadby. 
      Na prešovskom zhromaždení sa stretlo niekoľko stovák ľudí. Na transparentoch dominovali výzvy na odstúpenie ministerky pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriely Matečnej (nom. SNS), tiež odkazy vedeniu RTVS, ktorých nazvali normalizátormi. Nad hlavami zhromaždených viala aj zástava Európskej únie. 
      Speváčka Katka Koščová vo svojom vystúpení zdôraznila, aby sa verejnosť správala k politikom ako ku svojim zamestnancom, lebo ich platíme z našich peňazí. Organizátor košických zhromaždení Za slušné Slovensko Igor Kupec hovoril o tom, že nie je namieste pochovať svoje ideály len preto, "že nás obklopuje cynizmus a nenažranosť mocných". Vyzval ľudí, aby presvedčili svojich najčestnejších kamarátov, aby kandidovali v komunálnych voľbách a pomohli im zozbierať potrebné podpisy a zorganizovať volebnú kampaň. Požiadal ich, aby sa rozprávali so svojimi starými rodičmi o politike, aby sa nedali zmanipulovať. 
      Za novinárov sa ozval Eugen Korda, ktorý vymenoval prešľapy súčasných vládnych predstaviteľov. Poukázal na to, že farmárov, ktorí chceli prísť do Košíc, rozptýlili policajti, keď im pomenili trasy. Vyzval verejnosť, aby si nedali zobrať slobodu a žiadali takú vládu, v ktorej budú ľudia, ktorí nechcú len vládnuť, ale budú schopní slúžiť svojmu národu.
      Prešovčania si vypočuli aj samostatne hospodáriaceho roľníka z farmy Gyňov pri Košiciach Františka Oravca. Ten poukázal na mafiánske praktiky, ktoré sa udomácnili v agrorezorte. Malí a strední farmári a vlastníci pozemkov prichádzajú o svoju pôdu a nevedia sa domôcť práva. Povedal, že pred zbohatlíkmi ich nechráni zákon a pred ich očami štát dovolí rozpredávať ornú pôdu cudzincom z Dánska, Talianska, Číny či Nemecka cez nastrčené spoločnosti. „Keď rozpredáme ornú pôdu na Slovensku, tak sa z nás stane kolónia,“ prehlásil. 

Okolo päťdesiat Slovákov žijúcich v Bruseli prišlo v piatok večer na Schumanovo námestie podporiť protestné zhromaždenie Za slušné Slovensko, čím vyjadrili podporu Iniciatíve za slušné Slovensko a solidaritu s tisíckami Slovákov, ktorí v rovnakom čase demonštrovali v centre Bratislavy.
      Hlavnou organizátorkou v poradí už štvrtej demonštrácie Slovákov z Bruselu bola Helena Blahová, mladá Slovenka, ktorá pracuje v súkromnom sektore v oblasti auditu a pomáha organizovať krajanské aktivity cez facebookovú platformu Výbor pre rekreačnú slovenčinu. Pre TASR uviedla, že účasť na demonštrácii bola slabšia aj vzhľadom na nadchádzajúci týždeň prázdnin a pracovného voľna v inštitúciách EÚ, keď mnoho Slovákov z Bruselu už odcestovalo.
      Organizátori opäť pripomenuli situáciu na Slovensku, ktorá nastala po vražde Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Piatkové zhromaždenie malo podnázov "V predvečer svadby", lebo dvojica zavraždených mladých ľudí mala mať svadbu v sobotu 5. mája. Okrem už tradičnej výzvy na vyriešenie dvojnásobnej vraždy odzneli slová na obranu slobody médií, najmä v súvislosti s dianím v RTVS, a základných princípov demokracie.
      "Hlavnými témami sú sloboda médií a aby sme nezabudli a vytrvali. Spomienka na to, že niekto bol zavraždený kvôli svojim myšlienkam," uviedla Blahová. Aj v mene všetkých prítomných na Schumanovom námestí domov na Slovensko odkázala: "Sme s vami."
      Potvrdila, že veľa Slovákov žijúcich v Belgicku pozorne sleduje dianie na Slovensku a nie je im jedno, čo sa tam deje. Odkazujú, že demokraciu, ktorej súčasťou je aj sloboda médií, treba stále obraňovať. Rovnako ako aj slušnosť a transparentnosť, ktoré by mali byť samozrejmou súčasťou politického života.
      Podľa jej slov aj večerné protestné zhromaždenie potvrdilo, že sa tunajší Slováci snažia zapájať a pomáhať i napriek tomu, že žijú v cudzine. "Hovorí sa o odlive mozgov zo Slovenska, ale ja si myslím, že viac viem pomôcť odtiaľto," opísala situáciu.
      Organizátori v závere podujatia upozornili, že v súvislosti s vývojom situácie na Slovensku nie je vylúčené, že zvolajú aj ďalšie protestné zhromaždenia.

Miestom piatkových podujatí v rámci iniciatívy Za slušné Slovensko bola i moravská metropola Brno, kde aktivisti usporiadali akciu pod názvom Pochod za slušnosť. Po krátkom zhromaždení na Moravskom námestí v centre mesta a samotnom pochode nasledovala diskusia v mestskom parku Lužánky, ktorej témou bola sloboda médií, objektivita informovania a schopnosť médií reflektovať zložité problémy, uviedol vo vyjadrení pre TASR spoluorganizátor Lukáš Lehotský zo skupiny BRNO za slušnosť.
      Súčasťou úvodného zhromaždenia bola minúta ticha za zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú, ale aj list bývalých redaktorov RTVS a vyhlásenie základných požiadaviek platformy Za slušné Slovensko.
      "Táto časť reflektovala predovšetkým nástup novej ministerky vnútra lojálnej Robertovi Kaliňákovi, zmeny v RTVS a kauzu s poľnohospodárskymi dotáciami. Prejav organizátorov sa tiež dotkol situácie v Českej republike, kde vládne trestne stíhaný premiér Andrej Babiš bez dôvery parlamentu, no s tichou parlamentnou podporou komunistickej strany KSČM a otvorene xenofóbnej strany SPD," informoval Lehotský.
      Podľa údajov organizátorov prišlo na zhromaždenie v Brne približne 100 ľudí.
      Do diskusie v mestskom parku, kde mohli účastníci taktiež zanechať odkazy pre slovenskú a českú vládu na pripravenej tabuli, sa zapojili Diana Tuyet-Lan Kosinová z Českej televízie a ekologický aktivista Mikuláš Černík.
      "Vyčítajú nám, že sme na Slovensku premrhali historickú chvíľu, že sme mali príležitosť, ktorá sa znovu nenaskytne, že sme mohli zvrhnúť vládu SMER-SD. To však nebolo a nie je naším najhlavnejším cieľom. My požadujeme obnovenie dôvery v štátne inštitúcie, ktorým môžu občania veriť. Rešpektujeme pritom výsledok riadnych volieb a demokratické procesy. Verejné zhromaždenia by mali byť svedomím a kompasom pre politické subjekty, nie ich politickým oponentom," citoval Lehotský z vyjadrení, ktoré odzneli na piatkovej akcii.
      Podujatia v rámci iniciatívy Za slušné Slovensko boli v piatok naplánované aj Prahe a ďalších zahraničných mestách vrátane Bruselu, kde sa zišlo približne 50 Slovákov, aby vyjadrili solidaritu s tisíckami krajanov demonštrujúcich v rovnakom čase v centre Bratislavy.

My všetci sme tí, na ktorých sme čakali. Týmito slovami sa prihovoril v piatok Trnavčanom na ďalšom z protestných mítingov Za slušné Slovensko jeho organizátor Pavol Koprda. Na Trojičné námestie prišlo zhruba dvesto Trnavčanov, ktorí prejavili nespokojnosť s politickým vývojom na Slovensku, i tým, ako pokračuje vyšetrovanie dvojnásobnej februárovej vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej.
      Účastníci mali počas mítingu možnosť napísať na plagát, čo vnímajú na Slovensku ako slušné, a čo je podľa nich neslušné. Kým protest skončil, papier sa úplne zaplnil, pričom niektorí písali svoje poznatky aj opakovane. "Vyčistenie súdov, rýchle a spravodlivé riešenie súdnych sporov, Sme za slušnosť v slovenskej politike, Chceme krajší zajtrajšok pre naše deti," boli nápisy na jednej strane plagátu. Na opačnej Trnavčania napísali okrem iného, že "Už toho bolo dosť, Fico presviedča sám seba, že ho táto krajina potrebuje". 
      V úvode mítingu vystúpil redaktor týždenníka Týždeň Martin Mojžiš, ktorý zdôraznil, že na Slovensku sa stále vďaka novinárom ľudia dozvedajú o kauzách politikov, a že novinári suplujú ich prácu. Kriticky sa vyjadril k niektorým postupom vyšetrovacieho tímu Kuciakovej vraždy. Položil otázku, či médiá majú donekonečna nahrádzať prácu polície, prokuratúry a súdov. "Nemôžu, ale ani nebudú musieť, médiá s ich čitateľmi a divákmi dosiahli po najvyššej obeti Jána Kuciaka to, že neslušné Slovensko sa otriaslo v základoch a otrasy spôsobili zemetrasenie na najvyšších pozíciách," povedal Mojžiš. Novinári a tí, ktorým sú ich informácie určené, podľa neho menia Slovensko k lepšiemu.
      Herečka trnavského Divadla Jána Palárika Silvia Holečková potom prečítala list slovenských farmárov, ktorí sa bijú za svoje práva a pozemky. Potlesk vyvolalo ich oznámenie, že vo svojich protestoch a jazdách traktorov po slovenských cestách budú pokračovať. Pavol Koprda sa podelil o závery zo stretnutia organizátorov Za slušné Slovensko. Podľa neho si každý dokáže spomenúť na 26. február, keď sa Slovensko dozvedelo o vražde novinára, ktorá sa stala v obci Veľká Mača, len 20 kilometrov od Trnavy. 
      „Mňa obliali rôzne pocity, no stalo sa niečo neskutočné, v nasledujúcich dňoch sa našli skvelí ľudia po celom Slovensku, ktorí zdvihli našu pošliapanú vlajku zo zeme a postavili sa za slušné Slovensko,“ povedal. Spoločne podľa neho ukázali, že "nenecháme našu krajinu ukradnúť mafiánom a ľuďom, ktorí bažia po moci a peniazoch. Tejto dobe tikajú posledné sekundy".
      "Kapitán Danko povedal, že Slovensko je krajina, v ktorej sa oplatí žiť. Ibaže by ste boli Ján Kuciak, Martina Kušnírová, Vasiľ Špirko, Daniel Tupý, Hedviga Malinová, farmár, učiteľ, zdravotná sestra, redaktor RTVS a mnoho ďalších," uviedol Koprda s tým, že "Slovensko je krajina, v ktorej sa oplatí bojovať za to, aby sa tu oplatilo žiť". 
      Piatkový míting hudobne sprevádzal pesničkár Graham Mark, zaspieval aj pieseň, ktorá mala 5. mája znieť na svadbe Kušnírovej a Kuciaka. V závere účastníci zaspievali slovenskú hymnu.

 Približne 400 ľudí sa v piatok zišlo na Svätoplukovom námestí v Nitre na proteste, ktorý zorganizovala iniciatíva Za slušné Slovensko v predvečer plánovanej svadby zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej. K účastníkom zhromaždenia sa prihovorili občianski aktivisti, študenti i seniori.
      Rečníci ľudí vyzvali, aby neboli ľahostajní a pokračovali v snahe zlepšiť Slovensko. Minútou ticha si tiež pripomenuli pamiatku zavraždeného novinára a jeho snúbenice. „My všetci sme ich pozostalí a máme právo smútiť. Ján Kuciak by však určite chcel, aby sme dali hlavy hore a bojovali za lepšie Slovensko, za našich blízkych a rodiny,“ povedal jeden z organizátorov zhromaždenia a priateľ zavraždeného novinára Marek Hattas.
      Pred zhromaždených ľudí sa postavila aj Ivana Kohútková z organizácie Greenpeace Slovensko, podľa ktorej žijeme v krajine, v ktorej sa necítime bezpečne, kde štát toleruje trestnú činnosť a netrestá vinníkov. „Chcem sa poďakovať novinárom za ich pomoc pri odhaľovaní prešľapov štátu,“ skonštatovala Kohútková.
      O zlyhaní štátu, ktorý ovládali politickí nominanti a bujnie v ňom rodinkárstvo hovorila aj pracovníčka štátneho úradu Monika. „V roku 2013 Robert Kaliňák s dnešnou ministerkou vnútra Denisou Sakovou s veľkou pompou ohlásili reformu štátnej správy ESO, ktorá priniesla iba nárast byrokracie, zvýšenie počtu úradníkov a právny chaos. Málokto vie, že v rámci Európskej únie má Slovensko hneď po Luxembursku najväčší počet úradníkov v pomere k počtu obyvateľov. A týchto úradníkov si na všetkých stupňoch dosadzuje štátostrana, aby chránili 'ich' ľudí. Tento stav môžu zmeniť iba predčasné voľby,“ vyhlásila.
      K väčšej aktivite a angažovanosti vyzval ľudí aj študent a aktivista z iniciatívy Občania pre Nitru Erik Král. „Treba sa aktívne zapojiť aj do politického života. V novembri budú komunálne voľby. V tých minulých prišla k urnám štvrtina oprávnených voličov, ktorá rozhodla za zvyšné tri štvrtiny. Krajinu neozdravíme iba tým, že sa budeme stretávať na námestiach. Musíme sa zapojiť aj do komunálnej politiky,“ povedal Král.
      Na zhromaždení sa hovorilo aj o slobode tlače a situácii v RTVS. Moderátori čítali listy novinárov, ktorí dostali výpovede i hercov podpísaných pod výzvu Kultúrny reparát. Potleskom podporili aj protest poľnohospodárov.
Takmer 1000 ľudí prišlo v piatok podvečer na Námestie SNP v Banskej Bystrici, na ďalší z mítingov organizovaných iniciatívou Za slušné Slovensko. Podujatie sa konalo na pamiatku Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej v predvečer ich plánovanej svadby.
      "Dnes sa tu stretávame aj preto, že situácia na Slovensku ešte stále nie je dobrá. Ale v prvom rade preto, že 5. mája mala byť svadba Jána a Martiny. Radi by sme im týmto venovali spomienku," povedala TASR jedna z organizátorov Martina Strmeňová. Protestné mítingy sa podľa nej budú konať dovtedy, pokiaľ si to situácia na Slovensku bude vyžadovať.
      Na podujatí vystúpila aj "biela vrana" Ľubica Lapinová, bývalá pracovníčka Národného lesníckeho centra, ktorá pred časom poukázala na predražené nákupy v podniku. Asi po polhodine sa pridali aj farmári, ktorí prišli na banskobystrické námestie na niekoľkých traktoroch. Hovoril tiež zástupca z iniciatívy Kultúrny reparát, zástupcovia učiteľov a študentov.
      Organizátori vyzvali ľudí aj na to, aby svojimi podpismi prispeli pod petíciu za vyhlásenie referenda za predčasné parlamentné voľby.

Takmer 1000 ľudí prišlo v piatok podvečer na Námestie SNP v Banskej Bystrici, na ďalší z mítingov organizovaných iniciatívou Za slušné Slovensko. Podujatie sa konalo na pamiatku Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej v predvečer ich plánovanej svadby.
      "Dnes sa tu stretávame aj preto, že situácia na Slovensku ešte stále nie je dobrá. Ale v prvom rade preto, že 5. mája mala byť svadba Jána a Martiny. Radi by sme im týmto venovali spomienku," povedala TASR jedna z organizátorov Martina Strmeňová. Protestné mítingy sa podľa nej budú konať dovtedy, pokiaľ si to situácia na Slovensku bude vyžadovať.
      Na podujatí vystúpila aj "biela vrana" Ľubica Lapinová, bývalá pracovníčka Národného lesníckeho centra, ktorá pred časom poukázala na predražené nákupy v podniku. Asi po polhodine sa pridali aj farmári, ktorí prišli na banskobystrické námestie na niekoľkých traktoroch. Hovoril tiež zástupca z iniciatívy Kultúrny reparát, zástupcovia učiteľov a študentov.
      Organizátori vyzvali ľudí aj na to, aby svojimi podpismi prispeli pod petíciu za vyhlásenie referenda za predčasné parlamentné voľby.Copyright ©TASR 2018