4. 5. 2018

Vražda novinára Jána Kuciaka

Vražda novinára Jána Kuciaka

Organizátori zhromaždení z občianskej iniciatívy Za slušné Slovensko sa stretli 30. apríla a 1. mája 2018 v Banskej Štiavnici, kde sa zhodli, že budú aj naďalej pokračovať v občianskych aktivitách po celom Slovensku. Vyplýva to z oficiálneho stanoviska, ktoré iniciatíva poskytla agentúre SITA. Zhromaždenia budú pokračovať v piatok 4. mája po celom Slovensku s názvom „Za slušné Slovensko – predvečer svadby“. Organizátori si chcú takýmto spôsobom pripomenúť plánovaný sobáš zavraždeného novinára Jána Kucia a jeho partnerky Martiny Kušnírovej. Ten sa mal konať v sobotu 5. mája. Zúčastnení občania budú mať na zhromaždeniach možnosť podpísať sa pod petíciu za referendum o predčasných parlamentných voľbách, ktorú organizujú odlišné iniciatívy. Piatkové zhromaždenia podporia aj slovenskí farmári, ktorí v piatok vyjdú do ulíc na poľnohospodárskych strojoch.
„Občianska iniciatíva Za slušné Slovensko volá po trvalej zmene krajiny. Uvedomujeme si, že zmena nenastane zo dňa na deň, preto budeme robiť všetko preto, aby zo Slovenska bola či už po predčasných alebo riadnych voľbách lepšia, spravodlivejšia a slušnejšia krajina. Budeme upozorňovať na celoslovenské problémy a rovnako aj regionálne témy, keďže sme iniciatívou ľudí z celého Slovenska. Vyzývame všetkých ľudí, ktorí majú radi Slovensko, aby sa začali angažovať vo verejnom živote, nebáli sa nahlasovať korupciu a pomenovať problémy, ktoré vo svojom okolí vidia, a navrhovať ich riešenia. Nebojme sa osloviť poslancov obecných zastupiteľstiev, ale aj poslancov v parlamente. Politika musí byť službou,“ uvádzajú v stanovisku organizátori.
„Piatok 4. mája 2018, v predvečer svadby, ktorú mali mať Ján a Martina si uctíme ich pamiatku zhromaždeniami po celom Slovensku s názvom ´Za slušné Slovensko – predvečer svadby´. O mieste a čase jednotlivých zhromaždení budú informovať organizátori z konkrétnych miest. Spoločne ukážeme politikom, ktorí sa nám vysmievajú, že nikam neodchádzame, a že stále voláme po tom, aby bola politika službou – službou všetkým ľuďom, nie len „našim“ ľuďom. Budeme volať po vyšetrovaní káuz, o ktorých Ján a jeho kolegovia píšu," dopĺňa iniciatíva.
Za slušné Slovensko sleduje aj dianie vo verejnoprávnej RTVS. „Jednou z lekcií, ktorú nás smrť Jána Kuciaka naučila, je, že za slobodu médií sa musí postaviť aj verejnosť. No ak chceme slušnú políciu, súdy a úrady, potrebujeme aj slušné média, ktoré nie sú sluhami politikov. Preto spoločne verejne odmietame normalizáciu, ktorá začala v RTVS,“ uzatvorili organizátori. Na doterajšie zhromaždenia vyšlo do ulíc desaťtisíce občanov Slovenskej republiky.


Zhromaždenie s názvom Za slušné Slovensko – predvečer svadby bude dnes o 17:00 aj na Trojičnom námestí v Trnave. Organizátori si ním podobne ako v ďalších slovenských mestách pripomenú plánovaný sobáš zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej, ktorý sa mal konať v sobotu 5. mája. Plány na veľký deň prekazil zatiaľ neznámy páchateľ, ktorý ich vo februári brutálne zavraždil v rodinnom dome vo Veľkej Mači v okrese Galanta. Na organizovaní ďalších zhromaždení sa dohodli zástupcovia iniciatívy Za slušné Slovensko na stretnutí v Banskej Štiavnici na prelome apríla a mája.
"Táto dvojnásobná vražda bola pre mnohých budíkom, ako to na Slovensku vyzerá. V článku, na ktorom pracoval Ján Kuciak, bolo množstvo prepojení talianskej mafie na politikov. Reakcie, ktoré od týchto politikov prišli, niesli v sebe iba aroganciu moci, strašenie o prevratoch zo zahraničia a ďalšie útoky na novinárov. Spustil sa veľký útok na média a novinárov, ktorí sa nebáli vyjadriť svoju podporu Jánovi a ďalej pracujú na odhaľovaní korupcie a mafie, ktorá ovláda Slovensko. Len v posledných dňoch boli prepustení z RTVS ľudia, ktorí robili výbornú prácu a prichádzajú namiesto nich ľudia, ktorí šíria rôzne konšpirácie,“ napísali v pozvánke na podujatie organizátori zhromaždenia v Trnave.
V Trnave sa doteraz konali štyri zhromaždenia Za slušné Slovensko. Ich účastníci požadovali okrem iného dôkladné vyšetrenie vraždy dvoch mladých ľudí a personálne zmeny vo vláde aj v polícii.


2018, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.