1. 5. 2018

RTVS uvedie 1. mája v premiére galavečer Lúčnice

RTVS uvedie 1. mája v premiére 

galavečer Lúčnice

Prvomájový program Jednotky odvysiela klasiku z televíznych archívov v podobe pôvodnej inscenácie divadelnej hry Jozefa Gregora Tajovského Statky zmätky, ktorú si diváci môžu pozrieť o 16:15. Po nej bude o 17:50 nasledovať televízny film nakrútený podľa epickej skladby Pavla Országha Hviezdoslava Zuzanka Hraškovie.

Jednotka prinesie od 11:00 Sokoliarovu dcéru a Najkrajšie rozprávky: Princ modrej oblohy a víla Lupina o 15:15. Pre milovníkov komédií zaradila do programu o 12:15 francúzsku komédiu Kopyto a po nej nasleduje o 13:45 česká komédia Páni kluci. Večerný program o 20:30 ponúkne záverečnú časť trojdielneho filmu Nevera po slovensky v premiére vo vysokom rozlíšení a po digitálnej retuši.

Sviatočný program na Dvojke bude patriť slávnostnému galaprogramu pri príležitosti 70. výročia vzniku Lúčnice – Štefan Nosáľ 90, ktorý uvedie RTVS v televíznej premiére večer o 20:10. Historický televízny medzník – 65. výročie začiatku vysielania Československej televízie si Dvojka pripomenie reláciou Retro noviny so špeciálnou epizódou, ktorú diváci uvidia premiérovo o 9:30. Prvý máj sa spája aj so vstupom Slovenskej republiky do Európskej únie. RTVS si ho pripomenie dokumentárnou road-movie S tebou ma baví Slovensko o 15:35 a záznamom z koncertu interpretov rockovej a popovej scény Hudba Európy na Devíne o 16:35.

Večerný program bude v znamení vážnej hudby – v premiérovom pokračovaní cyklu Koncerty pod Pyramídou vystúpi Symfonický orchester Slovenského rozhlasu pod vedením bulharského dirigenta Yordana Kamdzhalova, ktorý Dvojka odvysiela o 23:30.

Súčasťou prvomájovej programovej ponuky Dvojky sú aj pravidelné pásma o zvykoch a tradíciách pod názvom Ej, máje, máje... o 8:30, či Môj vienok zelený o 9:10, ako aj prírodopisné dokumenty z nedávnej koprodukčnej tvorby RTVS (Suri o 13:20, Rybárik, spútaný s riekou o 17:55), či televízna klasika (Vraj cholera o 11:20, Krutá ľúbosť o 14:25).

Pre detského diváka RTVS odvysiela okrem ranného od 6:00 a večerného od 18:30 pásma Veľké detské predstavenie na Dvojke tradičnú obedňajšiu rozprávku Aj kone sa hrajú o 12:10.

Rovnako program Rádia Regina bude ladený prvomájovo. Regina Stred odvysiela o 15:05 premiéru fíčra V Epicentre lásky. Herec a recitátor Juraj Sarvaš navštívi Epicentrum lásky v Banskej Štiavnici - zážitkovú expozíciu v dome Márie Pischlovej, ktorá inšpirovala Andreja Sládkoviča k napísaniu najdlhšej ľúbostnej básne.

V Regine Západ bude psychológ Robert Krause od 10:05 rozprávať o tom, ako riešiť lásku v partnerstve, v rodine, k rodičom, deťom, lásku k práci, ale aj vyhorenie. Rádio Regina umožní poslucháčom vo Večerných reflexiách od 21:05 nahliadnuť do vzťahu k práci ľuďom rôznych profesií: hasiča, bábkoherca, či kuchára. Od 22:30 bude znieť záznam koncertu S úsmevom sa dívam na svet, ktorý Slovenský rozhlas zorganizoval pri príležitosti deväťdesiatych narodenín Pavla Zelenaya.

Rádio Devín sa k prvomájovému programu pripojí témou „Umenie ako práca“. V rámci Ranného ladenia sa bude venovať problematike štatútu umelca a nazrie do zákulisia prípravy Dňa otvorených ateliérov v Novej Cvernovke v Bratislave, ktorý sa koná práve 1. mája.

Namiesto popoludňajších relácií Fokus a Ladenie ponúkne Rádio Devín o 13:00 poviedku významného maďarského autora Pétera Esterházyho „Jeden máj“ v interpretácii Iva Gogála z cyklu Súčasná európska poviedka. Na 14:00 pripravil hudobný redaktor Igor Javorský experimentálny projekt jazzového hudobníka Jaimeo Browna „Pracovné piesne“. Poslucháči sa o 15:00 môžu tešiť na rozhlasovú hru Sone Uličnej „Smutný kankán“ o francúzskom maliarovi a grafikovi Henrim de Toulouse-Lautrecovi, ktorý patril k najvýznamnejším umelcom konca 19. storočia.