17. 6. 2022

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Európska komisia, oficiálne webové sídlo 
Európska komisia (EK) vo štvrtok privítala uverejnenie sprísneného kódexu postupov proti šíreniu dezinformácií. Informuje o tom spravodajca TASR.
Spolu 34 signatárov, ako sú platformy, technologické spoločnosti a občianske organizácie, pri jeho vypracovaní vychádzalo z usmernení EK z roku 2021 a zohľadnilo skúsenosti z pandémie ochorenia COVID-19 a agresie Ruska voči Ukrajine.
Sprísnený kódex nadväzuje na prvý kódex postupov z roku 2018, ktorého rámec sa vo svete považuje za priekopnícky. Nový kódex stanovuje množstvo konkrétnych záväzkov, ktoré musia platformy, ako aj celé odvetvie dodržať v boji proti dezinformáciám.
Podpredsedníčka EK pre hodnoty a transparentnosť Věra Jourová skonštatovala, že nový kódex prichádza v čase, keď Rusko zneužíva dezinformácie ako súčasť agresie voči Ukrajine, ale aj v čase iných početných útokov na demokraciu.
"Vďaka nemu plníme veľmi dôležité záväzky na zníženie vplyvu dezinformácií na internete a využívame spoľahlivejšie nástroje na meranie plnenia týchto záväzkov EÚ vo všetkých jej krajinách a úradných jazykoch. Lepšie nástroje na označenie dezinformácií a pochopenie toho, čo vidia na obrazovke, majú aj samotní užívatelia," uviedla Jourová v správe pre médiá.
Eurokomisár pre vnútorný trh Thierry Breton upozornil, že online platformy musia zakročiť ráznejšie, najmä pokiaľ ide o financovanie dezinformácií.
"Rozširovanie dezinformácií nesmie nikomu vyniesť jediné euro," odkázal. Vďaka sankčnému režimu môžu veľké platformy, ktoré kódex opakovane porušujú, dostať pokutu až do výšky šesť percent svojho celkového globálneho obratu.
Spolu s nedávno schváleným aktom o digitálnych službách a pripravovanými právnymi predpismi o transparentnosti a cielení politickej reklamy je prísnejší kódex postupov základnou súčasťou súboru nástrojov EK na boj proti šíreniu dezinformácií.
Medzi 34 signatárov patria online platformy ako Meta, Google, Twitter, TikTok a Microsoft, ale aj iné menšie subjekty a špecializované platformy, zástupcovia odvetvia online reklamy, reklamné technologické spoločnosti, overovatelia faktov, zástupcovia občianskej spoločnosti alebo tí, ktorí ponúkajú špecifické odborné znalosti a riešenia na boj proti dezinformáciám.
Účelom sprísnenia kódexu je riešiť nedostatky toho predchádzajúceho zavádzaním silnejších a podrobnejších záväzkov a opatrení.
Nový kódex obsahuje viacero záväzkov. Zavádza širšiu účasť, čiže okrem veľkých platforiem zahŕňa iné rozličné subjekty, ktoré pomáhajú tlmiť šírenie dezinformácií, a je otvorený aj ďalším signatárom. Zavádza krátenie finančnej podpory pre šíriteľov dezinformácií tým, že ich pripraví o príjmy z reklamy a dopĺňa nové formy manipulatívneho správania, ako sú falošné účty, boty alebo škodlivé deepfakes, ktoré šíria dezinformácie.
Sprísnený kódex vybavuje používateľov lepšími nástrojmi na rozpoznávanie, pochopenie a označovanie dezinformácií, umožňuje rozšírenie overovania faktov vo všetkých štátoch EÚ v ich úradných jazykoch a zaručuje spravodlivé odmeňovanie overovateľov faktov.
Znamená aj zabezpečenie transparentnosti politickej reklamy zlepšením jej označovania, informovaním o sponzoroch a o dĺžke nasadenia a zobrazovania reklamy tak, aby ju používatelia vedeli ľahšie rozpoznať. V neposlednom rade znamená viac podpory pre výskumníkov zlepšením ich prístupu k údajom platforiem.
Platformy sú povinné podávať pravidelné správy o plnení záväzkov v tejto oblasti a zriadenie centra a pracovnej skupiny pre transparentnosť ponúkne možnosť získať jednoduchý prehľad o implementácii kódexu, jeho pripravenosti na budúce výzvy a o tom, či spĺňa svoj účel.
Signatári kódexu z roku 2018, ale aj široká škála budúcich signatárov, ktorí sa podieľali na prepracovaní záväzkov a opatrení, sa snažili zabezpečiť, aby prísnejšia verzia kódexu dokázala riešiť nové dôležité výzvy, ktoré pre spoločnosť predstavujú dezinformácie.
Signatári budú mať šesť mesiacov na implementáciu záväzkov a opatrení, ku ktorým sa zaviazali. Začiatkom roka 2023 predložia EK svoje prvé správy o implementácii.

 

Copyright  © TASR 2022

 Ľuboš Blaha je trestne stíhaný pre fotografiu s kosákom a kladivom (FOTO)Poslanec a podpredseda strany Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) Ľuboš Blaha sa ohradil voči dôvodom, prečo mu tento týždeň na sociálnej sieti Facebook odstránili jeho stránku. Tieto dôvody sú podľa poslanca nepravdivé. Blahova stránka mala vyše 170-tisíc sledovateľov.
„Ak by existovali regulárne verejné spôsoby opravných prostriedkov a odvolacích procesov, kde by som dostal možnosť obhájiť svoju pravdu, nezablokovali by ste ma. Takto ste len ako súkromná firma využili svoje represívne nástroje, aby ste sa na žiadosť slovenských vládnych politikov zbavili nepohodlného opozičného politika,“ napísal poslanec Blaha v otvorenom liste adresovanom sociálnej sieti. V tlačovej správe o tom informoval hovorca Smeru-SD Ján Mažgút.
Blaha mal šíriť nenávisť, pretože prirovnával amerických občanov k „psom“. Podľa politika ide o lživé obvinenie. „Keď som používal výraz ,americký mopslík’ či ,americký hafan’, vždy som ním označoval slovenských vládnych politikov, ktorí sa úslužne a servílne správajú k administratíve USA, či už je to prezidentka Čaputová, minister obrany Naď alebo minister zahraničia Korčok,“ uviedol Blaha.
Za nezmysel označil, že mal šíriť nebezpečné dezinformácie o zdraví. „Moje názory na očkovanie proti covidu sú legitímne a vždy som sa opieral o význačných vedcov, či už nobelistu Montagniera alebo slovenského onkológa Dr. Lakotu. V tomto jedinom prípade ste ma však upozornili na konkrétne porušenie vašich pravidiel a odvtedy som na vašej sieti názory Luca Montagniera nešíril, čo len potvrdzuje, že som mal záujem o férovú spoluprácu a boli ste to naopak vy, kto mi neskôr nebol ochotný konkretizovať údajné porušenia vašich pravidiel,“ napísal podpredseda Smeru-SD.
Ohradil sa tiež voči tomu, že mal porušovať pravidlá o šikanovaní, lebo na partnera prezidentky Zuzany Čaputovej použil sarkastické označenie „konkubín". Politik prízvukoval, že prezidentka je politička a ako taká musí zniesť verejnú kritiku, rovnako ako jej partner, ktorý je mimovládny aktivista a novinár. „Pravda je, že výraz ,konkubinát’ podľa slovníkovej definície znamená ,trvalé súžitie muža a ženy bez formálneho uzavretia manželstva’. Nie je na tom nič šikanózne ani pejoratívne. Je to len forma sarkazmu a expresívna politická kritika,“ uviedol okrem iného v otvorenom liste poslanec Blaha.

 

©2022, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.