14. 4. 2015

RTVS HD NEWS

RTVS HD NEWS

Už od 15. apríla 2015 zabezpečí RTVS vysielanie oboch televíznych programových služieb, Jednotky a Dvojky vo vysokom rozlíšení. Náklady za túto službu však začne RTVS uhrádzať až od roku 2017. Oproti súčasným nákladom za SD vysielanie tak ušetrí až o 370 tisíc eur ročne.
RTVS po viacerých krátkodobých a dočasných riešeniach satelitnej distribúcie Jednotky v HD rozlíšení prichádza tentokrát so stabilným a trvalým riešením satelitnej distribúcie na satelite Astra a to pre obe programové služby RTVS, Jednotku a Dvojku. RTVS bude sumu za túto distribúciu uhrádzať až od roku 2017. Náklady na HD distribúciu bude dovtedy znášať Zmluvný partner RTVS, spoločnosť Towercom, a.s.
Satelitná distribúcia Jednotky a Dvojky RTVS v štandardnom rozlíšení bude ukončená v decembri 2016. Diváci dostávajú k dispozícii vyše 1,5 ročné prechodné obdobie, počas ktorého si budú môcť vybaviť svoje domácnosti prijímačmi podporujúcimi HD rozlíšenie.
RTVS týmto zabezpečí bezplatný prístup k verejnoprávnym programovým službám nielen pre svojich divákov, ale aj ďalších šíriteľov televízneho signálu.
Pre všetkých platiteľov úhrad za služby verejnosti (tzv. koncesionárske poplatky) prináša RTVS možnosť požiadať o bezplatné vydanie tzv. satelitnej RTVS karty, ktorá zabezpečí bezplatný prístup k SD a HD programovým službám verejnoprávneho vysielateľa. Súčasťou dohody o HD satelitnej distribúcii je aj dohoda o skoršom ukončení SD satelitnej distribúcie (31.12.2016), ktorá RTVS prinesie úsporu takmer 1,3 milióna eur.