16. 10. 2016

BFI London Film Festival

BFI London Film Festival

Cenu pre najlepší film na 60. ročníku Londýnskeho filmového festivalu získala americká filmová dráma Certain Women (Niektoré ženy) scenáristky a režisérky Kelly Reichardtovej. Režisér filmu 12 rokov otrokom, Steve McQueen, na festivale v sobotu večer prevzal ocenenie Britského filmového inštitútu za celoživotné dielo, informovala dnes tlačová agentúra AP.
Festival dnes uzatvára akčná dráma britského režiséra Bena Wheatleyho Free Fire, ktorá sa odohráva v 70. rokoch.
Najvyššie ocenenie udeľované Britským filmovým inštitútom, titul British Film Institute Fellowship, odovzdal McQueenovi herec Michael Fassbender, ktorý stvárnil hlavnú postavu v jeho trojdielnej sérii sociálne pálčivých filmov nazvaných Hlad (2008), Hanba (2011) a 12 rokov otrokom (2013). Fassbender označil McQueena za "raritu - súčasne citlivého a nebezpečného muža".
McQueen (47) reagoval vyjadrením: "Existujú iba dve veci, ktorými som si istý: po prvé, som černoch ....a po druhé, som Londýnčan."
Vyzdvihol predchádzajúci britský systém bezplatného vyššieho vzdelania, ktorý mu dal slobodu "skúmať, experimentovať a robiť chyby". V súčasnosti musia študenti platiť niekoľkotisícové školné ročne. "Zdá sa, že sloboda pomaly eroduje," poznamenal McQueen.
Šesťdesiatročný Londýnsky filmový festival podporil tento rok rôznorodosť vo filmovom priemysle: prvýkrát festival otvoril film černošskej britskej režisérky a herečky Ammy Asanteovej A United Kingdom (Zjednotené kráľovstvo). Rozpráva o láske čierneho botswanského princa, ktorý sa neskôr stal prvým prezidentom Botswany, a bielej Angličanky.
Herci, producenti a filmári diskutovali na festivale o tom, prečo čierni herci dostávajú vo filmoch v Británii a USA menej príležitostí.
Porota, ktorej predseda grécka režisérka, scenáristka a herečka Athina Rachel Tsangariová, na slávnostnom vyhlásení víťazov vyzdvihla metaforickosť a tichú skromnosť víťazného filmu Certain Women, ktorý rozpráva o troch ženách bojujúcich so životom na malom meste. Hlavné postavy v snímke stvárnili Kristen Stewartová, Michelle Williamsová a Laura Dernová. Režisérka je známa pôsobivými minimalistickými drámami ako boli Wendy and Lucy (2008) či Meek's Cutoff (Skratkou v Oregone, 2010).
Za najlepšiu hranú prvotinu označila porota horor francúzskej režisérky Julian Ducournauovej nazvaný Raw. Porota pochválila film, ktorý je niečím "medzi komédiou, drámou a hororom".
V kategórii najlepší dokumentárny film porota ocenila iránsku snímku Starless Dreams (Sny bez hviezd) o neplnoletých väzňoch, ktorú režíroval Mehrdad Oskouei.
Cenu pre najlepší krátky film si odniesla snímka sýrskeho fotografa Issu Toumu nazvaná 9 Days - From My Window in Aleppo (9 dní - z môjho okna v Aleppe).
Na 12-dňovom festivale premietli celkove 250 hraných a dokumentárnych filmov.

Copyright © TASR 2016