20. 10. 2016

Slovak Press Photo

Slovak Press Photo 

Bratislavský Primaciálny palác bol včera večer miestom vyhlásenia oficiálnych výsledkov 5. ročníka súťaže Slovak Press Photo, ktorá má za cieľ prinášať nezávislé autentické obrazové svedectvo o živote tak, ako ho vidia fotografi žijúci v Slovenskej republike a v okolitých krajinách. Na slávnostnom odovzdávaní cien sa zúčastnili prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska, predseda Národnej rady SR Andrej Danko a primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal, ktorí prevzali záštitu nad súťažou.
Hlavnú cenu súťaže Grand Prix získal Ivan Holub za fotografiu s názvom Večera. Grant Bratislavy, ktorý udeľuje primátor hlavného mesta na základe ukážky projektu, získal Matej Hakár so sériou Skaly Dunaja.
V kategórii šport získal prvé miesto reportér TASR Michal Svítok za sériu ôsmich fotografií s názvom Za zlatom, na ktorých sú zábery z chôdze na 50 km na olympijských hrách v Riu de Janeiro, kde získal zlatú medailu slovenský chodec Matej Tóth. Za samostatnú fotografiu získal prvé miesto Matej Kalina za snímku zo série Down Mall.
V kategórii aktualita patrí prvé miesto Erikovi Adamsonovi za samostatnú snímku Štátna polúcia, za sériu Teror v Paríži bol na prvom mieste ocenený Peter Korček. V skupine každodenný život patrí prvenstvo v samostatných snímkach Ivanovi Holubovi za fotografiu Večera. Za sériu Balifornia patrí prvá pozícia Dorote Holubovej. V kategórii reportáž dostal prvú cenu Eduard Genserek za fotografiu Do neba, za sériu s názvom Oslavy 72. výročia Slovenského národného povstania rovnako Eduard Genserek.
Dorota Holubová získala prvé miesto v kategórii portrét za sériu Khate, za samostatné fotografie nebola cena udelená. Podobne pri kategórii príroda pri sérii ani samostatnej fotografii porota cenu neudelila. Kategóriu svet umenia vyhrala séria Tomáša Benedikoviča Slovenské tance, cenu za samostatnú fotografiu porota neudelila. V kategórii študenti a mladí fotografi do 25 rokov zvíťazil Marek Pupák so sériou Na Slovensku po slovensky, pri samostatnej fotografii prvá cena nebola udelená.
Pri stredoeurópskej fotografii patrí prvenstvo Oldřichovi Malachtovi za sériu Za hradbou hôr. V kategórii krátke video nebol vyhlásený víťaz, cenu ako mladý talent roka získal Ľuboš Kotlár za sériu O čom hovoríme, keď hovoríme o Anne Frankovej. V kategórii video bol ocenený Tomáš Rafa za video Utečenci na srbsko-chorvátskych hraniciach.
"Jeden známy fotograf povedal, že skutočnú fotku netreba vysvetľovať a skutočná fotografia sa nedá opísať slovami. Musím povedať, že niekedy závidím fotografom. Závidím, že môžu byť na miestach, na ktoré by som sa veľmi rád dostal. Niekedy mi je s fotografmi smutno, keď vidím fotky tých detí, to trápenie, ktoré dokážu zobraziť. Niekedy sa s fotografmi stávam filozofom a uvažujem nad tým, čo vidím, ako to vnímal fotograf, ako to cítim ja. Fotografia vie prebudiť emóciu, vie nás spraviť lepšími, súcitnejšími, ale aj niekedy spravodlivo nazlostenými. Chcel by som poďakovať organizátorom, zablahoželať víťazom," povedal v úvode večera prezident Andrej Kiska.
"Pamätám si svoj prvý dotyk s profesionálnym novinárom, keď som celý čas čakal, kedy už začne konečne cvakať, a ten dobrý novinár čakal na tú správnu chvíľu, keď naozaj urobí fotografiu, s ktorou je on spokojný. Urobiť poriadnu fotografiu je veľké umenie. Pre nás politikov môže byť fotografia niekedy tým rozhodujúcim mementom v živote, ktoré nás môže v politike zastaviť, alebo možno posunúť ďalej. Ale v každom prípade vzdávam veľkú česť všetkým vám organizátorom, že dávate šancu mladým ľuďom, že dávate šantu talentom a ľuďom, ktorí majú srdce. Videl som fotografie, ktoré samy osebe majú dušu, majú výpovednú hodnotu, fotografie, na ktoré sa dá pozerať dlhý čas, fotografie, z ktorých sa dá cítiť energia, láska, hodnota," uviedol v príhovore predseda Národnej rady SR Andrej Danko.
Práce prihlásené do súťaže novinárskej fotografie hodnotila päťčlenná medzinárodná porota, ktorá sa zišla 10. a 11. septembra v Bratislave. Do súťaže sa zapojilo celkovo 191 fotografov, ktorí zaslali dovedna 1522 fotografií. V rámci výstavy Slovak Press Photo je vystavených 226 fotografií.
Návštevníci budú mať možnosť pozrieť si víťazné a ocenené fotografie vo výstavných priestoroch Starej radnice Múzea mesta Bratislavy a v Justiho sieni Primaciálneho paláca v Bratislave od 20. októbra až do 30. novembra.

Copyright © TASR 2016