19. 10. 2016

MEDIA NEWS


MEDIA NEWS

Prezidentskí kandidáti Hillary Clintonová a Donald Trump sa dnes večer miestneho času postavia tretí a posledný raz zoči-voči v televíznej debate. Očakávania sú - tak ako pred prvými dvoma duelmi - veľké.
Pre kampaň pred prezidentskými voľbami sú v Spojených štátoch už dlhé roky typické tri televízne súboje. Tento rok vyvolali obzvlášť veľkú pozornosť, najmä ten prvý, ktorá mal rekordnú sledovanosť.
Pred prvou debatou sa médiá a komentátori snažili odhadnúť to, aká vôbec bude. Po prvý raz boli totiž jej účastníkmi žena a kandidát, ktorý až donedávna aktívne nepôsobil v politike. Zároveň obaja boli, a stále sú, najmenej obľúbenými kandidátmi na prezidenta v dejinách.
Žiadne veľké prekvapenie sa ale nekonalo. Kandidáti absolvovali pred televíznymi kamerami slovnú bitku bežnú pre predvolebnú kampaň. Podľa komentátorov i prieskumov verejnej mienky ju vyhrala Clintonová.
Pred druhou debatou sa médiá a komentátori pýtali, či už nastal koniec Donalda Trumpa. Dva dni predtým totiž médiá zverejnili videonahrávku, na ktorej sa oplzlo vyjadruje o ženách. Republikánsky kandidát ale v debate obstál a počínal si v nej lepšie než v tej prvej, i keď celkovo opäť zvíťazila jeho súperka.
Situácia pred treťou debatou je podobná. Komentátori opäť analyzujú, či už nastal koniec Donalda Trumpa, na ktorého sa zosypali ďalšie obvinenia sexuálneho charakteru. Po druhej debate z 9. októbra dňami sa prihlásili viaceré ženy, ktoré tvrdia, že ich obťažoval. Trump označil obvinenia za vymyslené a vyšiel do protiútoku. Tvrdí, že médiá nie sú objektívne a manipulujú kampaň. Podvody sa podľa neho dejú aj vo volebných miestnostiach.
Jeho súperka na najnovšie škandály nereaguje. Niekoľko dní ani nebola na predvolebných mítingoch. Pripravuje sa na debatu a podľa komentátorov zvolila taktiku "nech sa súper zničí sám".
Pred prvou debatou boli preferencie kandidátov vyrovnané. Odvtedy začal Trump za Clintonovou zaostávať. Podľa najnovších prieskumov zaostáva o štyri až 12 percent. Vzhľadom na množstvo špinavostí hodených na jeho plecia to nie je až tak veľa. Podľa niektorých komentátorov už ale nemá šancu tento pád zastaviť. Podľa iných sú tieto voľby stále nepredvídateľné.
Tretia televízna debata sa uskutoční v Las Vegas a moderovať ju bude Chris Wallace z televízie Fox News. Rovnako ako prvé dve potrvá 90 minút bez prestávok a reklám. Otázky bude klásť len moderátor, témami budú štátny dlh, imigrácia, ekonomika, najvyšší súd, horúce témy zo zahraničia a téma zdravotného stavu potrebného na vykonávanie funkcie prezidenta.

Malik Obama, nevlastný brat súčasného prezidenta USA Baracka Obamu, sa zúčastní na dnešnej poslednej televíznej debate prezidentských kandidátov ako hosť republikána Donalda Trumpa. Informoval o tom dnes denník New York Post (NYP).
Podľa NYP Malik Obama žije vo Washingtone a má aj občianstvo USA. V rodnej Keni sa tento Obamov o štyri roky starší nevlastný brat pokúšal uplatniť v politike, ale vo voľbách guvernéra provincie Siaya v roku 2013 neuspel.
V rozhovore pre NYP sa Malik Obama vyjadril, že sa rád zúčastní na debate prezidentských kandidátov. Tvrdí, že Trump skutočne môže Amerike pomôcť stať sa znova veľkou.
Trump vyhlásil, že sa teší na stretnutie s príbuzným súčasného prezidenta a dodal, že Malik Obama "chápe veci lepšie ako jeho brat".
Obamov nevlastný brat sa už v lete vyjadril, že svoj hlas odovzdá republikánskemu kandidátovi, nie predstaviteľovi Demokratickej strany, za ktorú dvakrát úspešne kandidoval Barack Obama.
Malik Obama bol pritom dlhé roky sympatizantom Demokratickej strany, ale svoju politickú orientáciu zmenil kvôli "hlbokému sklamaniu" z politiky bratovej administratívy.
"Mám rád Donalda Trumpa, lebo hovorí od srdca. Urobme Ameriku opäť veľkou je skvelý slogan," uviedol Malik Obama, ktorý sa v rozhovore s americkými médiami priznal, že s bratom Barackom má len formálny vzťah. "Bol som v Bielom dome, zvítať sa, telefonoval som. Ale bolo to také nijaké, veľmi upäté a veľmi formálne," dodal.

Americká internetová spoločnosť Yahoo oznámila za 3. kvartál výrazný rast zisku, ktorým prekonala očakávania trhov. Informovali o tom agentúra AP a portál RTTNews.
Spoločnosť uviedla, že za 3. štvrťrok dosiahla čistý zisk 162,8 milióna USD (148,09 milióna eur), zatiaľ čo v 3. štvrťroku minulého roka zaznamenala zisk len 76,3 milióna USD. Upravený zisk, teda bez započítania jednorazových položiek, dosiahol na akciu 20 centov oproti 15 centom v rovnakom období minulého roka. Analytici pritom počítali s miernym poklesom upraveného zisku na 14 centov/akcia.
Tržby sa zvýšili na 1,31 miliardy USD z 1,23 miliardy USD v 3. kvartáli 2015. V tejto oblasti tak spoločnosť Yahoo splnila očakávania trhov, ktoré počítali s tržbami na dosiahnutej úrovni.

Príslušníci somálskej tajnej služby zadržali v utorok večer bez udania dôvodu dvoch členov štábu panarabskej televízie al-Džazíra, ich vodiča a miestneho novinára. Informovala o tom dnes agentúra DPA s odvolaním sa vyhlásenie Národného zväzu somálskych novinárov (NUSOJ).
K zatknutiu členov televízneho štábu al-Džazíry došlo v metropole Mogadišo, povedal pre DPA generálny tajomník Nusoj Mohamed Ibrahim Moalimu. Dodal, že zväz požiadal somálsku tajnú službu NISA o uvedenie dôvodu zadržania novinárov.
"Šéf NISA nám povedal, že na zverejnení ďalších informácií sa pracuje," dodal Moalimu.
Somálsko sužujú konflikty, kriminalita a nestabilita od zosadenia diktátora Mohameda Siada Barreho pred 25 rokmi. Radikálne milície aš-Šabáb sa už roky usilujú o zvrhnutie Západom podporovanej vlády v Mogadiše, pričom chcú v krajine nastoliť striktnú verziu islamského práva šaría.

Copyright © TASR 2016Americké týždenníky National Enquirer a Star sa ospravedlnili hercovi Tomovi Hanksovi a jeho manželke Rite Wilson za klamstvá, ktoré publikovali o ich vzťahu. Zástupcovia National Enquirer 10. októbra napísali, že dvojica sa bude rozvádzať, pričom dôvodom mal byť vzťah 60-ročného rodáka z kalifornského mesta Concord s kolegyňou Meg Ryan, s ktorou si zahral v romantických komédiách Bezsenné noci v Seattli (1993), Láska cez internet (1998) a tiež dráme Ithaca (2015). "Nemali sme v úmysle informovať, že Tom Hanks a Meg Ryan majú neprimeraný vzťah alebo že sa Rita Wilson rozvádza," uviedol National Enquirer.
Podobné vyjadrenie poskytli aj zástupcovia 
magazínu Star, no podľa nich mal mať Hanks pletky s herečkou Felicity Jones, s ktorou sa objavil vo filme Inferno (2016). Obe periodiká upravili informácie v článkoch na internete a urobia tak aj v tlačených vydaniach.
Tom Hanks, ktorý účinkoval napríklad aj vo filmoch Philadelphia (1993), Forrest Gump (1994), Zachráňte vojaka Ryana (1998), Stroskotanec (2000) alebo Most špiónov (2015), a Wilson sa zosobášili v roku 1988. Obaja uviedli, že doteraz sa z podobných správ o rozvode len smiali, no s blížiacim sa 29. výročím manželstva sa rozhodli, že takého klamstvá už nebudú tolerovať, keďže manželstvo je základom ich rodiny.
Hanks mal v období 1978 až 1987 za manželku herečku Samanthu Lewes, s ktorou má syna Colina a dcéru Elizabeth. Päťdesiatdeväťročná Rita Wilson, ktorá si zahrala v spomínanom filme Bezsenné noci v Seattli či snímkach Všade samé zvončeky (1996), Nevesta na úteku (1999) a Nejako sa to komplikuje (2009), má s Hanksom synov Chestera a Trumana.


©2016, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.