23. 3. 2017

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Rozhodnutie Kyjeva zakázať ruskej speváčke účasť na piesňovej súťaži Eurovízia vyvolalo hnevlivo reakciu Moskvy, ktorá varovala pred "pochovaním" všetkého úsilia o mierové urovnanie krízy na východe Ukrajiny. Poslanci ruského parlamentu hovoria o úplnej nemravnosti "tlupy ukrajinských nacionalistov" a vyzývajú politiky západných krajín, aby v Kyjeve zasiahli.
Ukrajinská tajná služba SBU včera oznámila, že ruská speváčka Julija Samojlovová nesmie reprezentovať svoju krajinu v májovej súťaži Eurovízie v Kyjeve, pretože bez dovolenia ukrajinských úradov navštívila Krymský polostrov anektovaný Ruskom. Speváčka, ktorá sa od detstva pohybuje na invalidnom vozíku, nesmie na Ukrajinu tri roky.
"Pre Európu nastal okamih pravdy," napísala dnes na facebooku hovorca ruskej diplomacie Marija Zacharovová. "Buď sa podvolí ukrajinskej tajnej službe, povzbudí ukrajinskej radikály k ďalším 'hrdinským činom' a pochová tak všetko úsilie v rámci minského procesu, alebo dokáže, že Európa je s jej základnými hodnotami, ku ktorým sa vždy slovami hlásili aj ukrajinskí politici, stále živá , "uviedla hovorkyňa s odkazom na plán mierového urovnania v Donbasu, ktorý bol pred dvoma rokmi dohodnutý v bieloruskom Minsku.
V Kyjeve panuje presvedčenie, že Rusi schválne vybrali svoju zástupkyňu tak, aby Ukrajinu zdiskreditovali, píšu ukrajinská médiá. Krok ukrajinských úradov bolo podľa nich možné očakávať, pretože zákaz vstupu na ukrajinské územie postihol z toho istého dôvodu už niekoľko Rusov i cudzincov. Nedávno to bol napríklad aj poslanec českého hnutia Sloboda a priama demokracia Jaroslav Holík
Za cynické a neľudské označil rozhodnutie ukrajinskej tajnej služby námestník ruského ministra zahraničia Grigorij Karasín. "Je to ďalší otvorene cynický a neľudský skutok kyjevských úradov," povedal agentúre TASS. Šéf zahraničného výboru Štátnej dumy Leonid Sluckij vyzval západné štáty, aby Kyjev prinútili k zmene "diskriminačného" rozhodnutie.
Predsedníčka hornej komory ruského parlamentu Valentina Matvijenková podľa agentúry Interfax súdi, že správanie Kyjeva je neprípustné. "Počkáme na reakciu organizátorov súťaže, a z neho potom urobíme závery," povedala ruská poslankyňa.
Súťaž Eurovízie organizuje Európska vysielacia únia (EBU), ktorá vo vyhlásení uviedla, že o incidente bude s Ukrajinou rokovať. "Z ich rozhodnutia sme hlboko sklamaní, pretože ide podľa nášho názoru proti duchu a charakteru súťaže," citovala z vyhlásenia EBU agentúra AP. Organizácia však upozornila, že musí rešpektovať zákony hostiteľskej krajiny.

Copyright ČTK ©2017Tvorcovia krátkometrážneho pokračovania romantickej komédie Láska nebeská (2003) zverejnili jeho ďalší trailer. V takmer minútovej ukážke sa predstavilo viacero hercov vrátane Andrewa Lincolna, Keiry Knightley, Hugha Granta či Liama Neesona, ktorí prostredníctvom kariet s nápismi pripravujú divákov na to, čo ich v snímke čaká. Na záver ukážky sa potom umelci predbiehajú v tom, kto z nich po uplynulých rokoch vyzerá najlepšie, pričom podľa karty, ktorú držal spomínaný Grant, by to nemal byť Colin Firth. Video je podobne ako trailer, ktorý tvorcovia zverejnili 13. marca, odkazom na známu scénu z filmu, kde Lincolnova postava Mark vyznáva prostredníctvom kariet lásku manželke svojho priateľa v podaní Knightley.
Desaťminútový film s názvom Red Nose Day Actually by mal ponúknuť náhľad do života viacerých postáv po štrnástich rokoch od udalostí z prvej snímky. Okrem menovanej Knightley a jej spomínaných kolegov sa v ňom opäť predstavia aj Bill Nighy, Rowan Atkinson, Chiwetel Ejiofor, Martine McCutcheon, Lúcia Moniz, Marcus Brigstocke, Thomas Brodie-Sangster či Olivia Olson. Novinka sa na televízne obrazovky dostane pri príležitosti charitatívneho podujatia Red Nose Day 24. marca na BBC One a 25. mája v rámci vysielania americkej televízie NBC. O vznik pokračovania sa postará Richard Curtis, ktorý nakrútil pôvodný film a je jedným zo zakladateľov charity Comic Relief. Tá každoročne organizuje spomínanú televíznu zbierku, ktorú sprevádzajú vtipné skeče, paródie na súčasné televízne relácie či krátke pokračovania obľúbených projektov ako boli napríklad Čierna zmija (1983 - 1989) alebo Mr. Bean (1990 - 1995).
Láska nebeská sa odohráva v čase Vianoc a sleduje príbehy viacerých ľudí, ktorých životy sú nejakým spôsobom prepletené. Vo filme si okrem spomínaných hercov a herečiek zahrali tiež Emma Thompson, Alan Rickman, Laura Linney, Rodrigo Santoro či Martin Freeman. Snímka si vyslúžila dve nominácie na Zlatý Glóbus či tri nominácie na ceny BAFTA, z ktorých jednu na víťazstvo premenil Bill Nighy. Ten získal ocenenie pre Najlepšieho herca vo vedľajšej úlohe za stvárnenie muzikanta Billyho Macka. 

©2017, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané