21. 3. 2017

Zomrel Colin Dexter

Zomrel Colin DexterVýznamný britský autor detektívnych románov Colin Dexter, ktorého príbehy s inšpektorom Morseom poznajú aj priaznivci spomínaného žánru na Slovensku, už nie je medzi živými. Rodák zo Stamfordu zomrel dnes doma v Oxforde vo veku 86 rokov, informovalo jeho vydavateľstvo.
Autor sa pre spisovateľskú dráhu rozhodol až relatívne neskoro - po štyridsiatke. V rokoch 1975-1999 napísal a vydal 13 románov, ktorých hrdinom je inšpektor Morse. Ich televízna adaptácia v podobe seriálu nesúceho meno hlavného hrdinu vznikla v rokoch 1987-2000 s Johnom Thawom v úlohe obľúbeného inšpektora.
Colin Dexter získal za svoju literárnu tvorbu celý rad ocenení a vyznamenaní, tak napríklad viacero cien združenia autorov detektívnych románov Crime Writers' Association Award, ako aj Rad britského impéria za zásluhy o literatúru.

©2017, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.