22. 3. 2017

Zomrel Alexander Kliment

Zomrel Alexander Kliment

V Prahe dnes po dlhej ťažkej chorobe zomrel spisovateľ, publicista a dramatik Alexander Kliment. Bolo mu 88 rokov. ČTK to povedali jeho synovia Lukáš a Peter. Literatúre a publicistike, v ktorej dominuje žáner fejtónu, sa Kliment venoval od konca 50. rokov. Neskôr podpísal Chartu 77, nesmel publikovať a tak až do roku 1990 jeho knihy vychádzali v samizdatových edíciách alebo v zahraničí. Niektoré z jeho diel bola sfilmovaná.
Kliment, ktorý je majstrom psychologického stvárnenie postáv, sa narodil 30. januára 1929 v Turnove. Pochádzal z rodiny ruského emigranta, ktorý bol brusičom drahokamov. V Prahe Kliment študoval najprv filozofiu a hudobné vedu a neskôr divadelné dramaturgiu, ale štúdia nedokončil. Do 70. rokov pracoval ako nakladateľský redaktor a dramaturg Československého štátneho filmu, potom musel kvôli svojim politickým názorom zamestnanie opustiť a živil sa ako robotník, vodič a vrátnik.
Do literatúry Kliment vstúpil v roku 1960 novelou Márie. K jeho ďalším dielam patrí novela Stretnutie pred odchodom, poviedkovej súbory Hodinky s vodotryskom a bezúhonní, romány Nuda v Čechách a Basic Love (neskôr premenovaný na Šťastný život) a tiež výber z publicistickej tvorby nazvaný Piano v mori. Je aj autorom básnickej zbierky Ťažká voda, rozprávok a próz pre deti, divadelných a rozhlasových hier a scenárov k filmom Márie, Pevnosť a Barometer.
V roku 2004 Kliment dostal za dlhoročné a systematické šírenie dobrého mena českej kultúry medailu Ministerstva kultúry Priatelia českého umenia a o dva roky neskôr prevzal za celoživotné zásluhy cenu Akadémie literatúry slovenskej. Na jeseň 2013 získal spolu s ďalšími osobnosťami uznanie za úlohu v odboji proti komunistickej totalite.

Copyright ČTK ©2017