14. 3. 2022

Polícia bude o vyzvedačstve v súvislosti s Ruskom informovať v utorok

Polícia bude o vyzvedačstve v súvislosti s 
 Signs That You're Not Ready to Become a Spy | The New Yorker
Ruskom informovať v utorok

O trestnej činnosti v prípade vyzvedačstva a korupcie v súvislosti s Ruskou federáciou bude polícia informovať na utorkovej (15. 3.) tlačovej konferencii. Pre TASR to uviedol hovorca policajného prezídia Michal Slivka. Bližšie informácie majú poskytnúť dočasne poverený policajný prezident Štefan Hamran a šéf Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Daniel Lipšic.
Ministerstvo obrany (MO) SR potvrdilo, že Vojenské spravodajstvo (VS) poskytlo kľúčové spravodajské informácie vrátane dôkazového materiálu orgánom činným v trestnom konaní v uvedenom prípade. Pre TASR to povedala hovorkyňa ministerstva Martina Kovaľ Kakaščíková. Rezort deklaroval, že VS bude aj naďalej plniť úlohy smerujúce k obrane a bezpečnosti SR a jej občanov.
Na základe vyhodnotenia slovenských spravodajských služieb Slovensko v pondelok rozhodlo o vyhostení troch pracovníkov ruského veľvyslanectva v SR.
Denník N v pondelok informoval, že slovenské bezpečnostné zložky mali zadržať tri osoby pre podozrenie z vyzvedačstva. Mal medzi nimi byť aj plukovník zo slovenského ministerstva obrany, príslušník Slovenskej informačnej služby či osoba spojená s webom Hlavné správy.


Signs That You're Not Ready to Become a Spy | The New Yorker
Ruské ministerstvo zahraničných vecí v pondelok uviedlo, že vyhostenie troch ruských diplomatov zo Slovenska "neostane bez odpovede". TASR správu prevzala od agentúry Reuters, ktorá sa odvoláva na agentúru Interfax.
"Táto neopodstatnená akcia neostane bez odpovede," uviedol ruský rezort diplomacie pre agentúru TASS.
Slovenské ministerstvo zahraničných vecí v pondelok rozhodlo o vyhostení troch pracovníkov Veľvyslanectva Ruskej federácie v SR. Dôvodom je ich pôsobenie v rozpore s Viedenským dohovorom o diplomatických stykoch. Slovensko k tomuto kroku pristúpilo na základe vyhodnotenia slovenských spravodajských služieb. Vyhostení diplomati musia územie Slovenskej republiky opustiť do 72 hodín.


Signs That You're Not Ready to Become a Spy | The New Yorker 
 Slovenská informačná služba v súvislosti s medializovaným zadržaním určitých osôb orgánmi činnými v trestnom konaní nemôže z dôvodu ochrany záujmu na účely trestného konania a ochrany utajovaných skutočností poskytnúť bližšie informácie. Uvádza však, že uvedený prípad nie je pre spravodajskú službu nijako prekvapujúci. Zároveň uvádza, že žiadna zo zadržaných osôb nie je v služobnom pomere k Slovenskej informačnej službe. Slovenská informačná služba aj v tejto súvislosti informuje verejnosť, že zabezpečovanie spravodajskej ochrany štátu aj pred najzávažnejšími činmi ohrozujúcimi jeho základy a bezpečnosť, vrátane nepriateľských aktivít cudzej moci, je jej najvyššou prioritou, čo preukazujú aj opatrenia súvisiace s uplatňovaním diplomatických prostriedkov a ďalších prostriedkov na ochranu suverenity Slovenskej republiky.

Zdroj. TASR