6. 10. 2008

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS
Tréner anglického futbalového klubu Newcastle United Joe Kinnear vyvolal po jednom z rozhovorov pre médiá na Britských ostrovoch kontroverzné reakcie a jeho výstup sa stal novým internetovým hitom. Šesťdesiatjedenročného kouča nahnevali reakcie niektorých médií, ktoré kritizovali jeho rozhodnutie dať hráčom jeden deň voľna. Jeho "nepublikovateľný" prejav obsahoval údajne viac ako 50 nadávok. Kinnear sa v rozhovore vyjadril, že ho vysmiali bez príčiny a inicioval začatie právnych krokov v celej kauze. Na stranu trénera futbalistov zo St. James Parku, ktorý sa stal ich lodivodom oficiálne 29. septembra a tím bude viesť iba najbližších päť týždňov, sa postavil tréner Boltonu a bývalý futbalista Newcastlu Gary Megson. "Ľudia v niektorých médiách si prosto mysleli, že hráči Newcastlu by voľno nemali mať," skonštatoval Megson a dodal: "Nevidím na tom nič zlé. Newcastle hrá až v nedeľu a tak majú jeden deň navyše na prípravu. Je to veľký futbalový klub a Joe potrebuje dať ostatným vedieť, ako chce robiť svoju prácu. Nedá sa všetko stihnúť za 24 hodín, z futbalového pohľadu to však nepokladám za nejaký veľký problém."
Egyptský prezident Husní Mubarak udelil amnestiu šéfredaktorovi novín, ktorého odsúdili na dvojmesačné väzenie za to, že jeho noviny uverejnili dohady o Mubarakovom zdravotnom stave. Informovala o tom štátna agentúra MENA. Odvolací súd minulý mesiac rozhodol o uväznení Ibrahima Eissu, šéfredaktora nezávislého denníka Al-Dustúr. Proces vyvolal ostrú kritiku zo strany mediálnych aktivistov. MENA uviedla, že Mubarak udelil novinárovi amnestiu, aby tak zvýšil úroveň slobody tlače v Egypte. V roku 2007 udelili v krajine najmenej siedmim novinárom tresty odňatia slobody až do výšky dvoch rokov. Obvinenia sa týkali napríklad nesprávnej citácie ministra spravodlivosti, alebo rozširovanie nepravdivých informácií o 80-ročnom prezidentovi.
Bývalá účastníčka speváckej súťaže American Idol LaKisha Jones sa v sobotu zosobášila s finančným poradcom Larym Davisom. Svadba sa konala v hoteli v Beverly Hills a medzi hosťami sa objavili aj ďalší uchádzači o spevácke "idoly" Sanjaya Malakar, Haley Scarnato a Melinda Doolittle. Jones skončila v máji 2007 na štvrtom mieste súťaže a jej album má vyjsť vo februári 2009. Novomanželia strávia medové týždne na Barbadose.
© 2008, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
Ruskí prokurátori posunuli prípad troch mužov obvinených z vraždy investigatívnej novinárky Anny Politkovskej pred súd. Generálna prokuratúra vo štvrtok oznámila, že proces so Sergejom Chadžikurbanovom a bratmi Džabrailom a Ibragimom Machmudovcami by sa mohol začať už čoskoro. Tretí brat Machmudovcov Rustam, ktorý mal stlačiť spúšť, ušiel podľa prokurátorov do západnej Európy. Ruským úradom sa doteraz nepodarilo objasniť, kto stojí za vraždou novinárky. Anna Politkovská si vyslúžila zahraničnú pozornosť svojou kritikou Kremľa a poukazovaním na porušovanie práva v Čečensku. Našli ju zastrelenú v novembri 2006 vo výťahu domu v Moskve, kde bývala. Zdroj: AP

Copyright © TASR 2008

Britská rozhlasová a televízna stanica BBC pripravila v 70 rokoch minulého storočia správu o jadrovom útoku na Veľkú Britániu. Správa bola vypracovaná v spolupráci s niekoľkými ministerstvami. Vyplýva to z odtajnených dokumentov britského Národného archívu.„Táto krajina bola napadnutá atómovými zbraňmi. Spoje boli vážne poškodené a počet obetí a rozsah škôd zatiaľ nie je známy,“ písalo sa v úvode. Briti v ňom boli ďalej vyzvaní, aby neopúšťali svoje domovy. „Uvedomte si, že odchodom nič nezískate. Keď opustíte svoje domovy, môžete sa vystaviť ešte väčšiemu nebezpečenstvu. Pokiaľ odídete, môžete sa ocitnúť bez jedla, bez vody, bez strechy nad hlavou a bez ochrany,“ uvádza sa ďalej. Správa obsahovala aj rady, ako sa chrániť pred rádioaktívnym žiarením, a odporúčala napríklad zhasnúť oheň, vypnúť plyn a akýkoľvek ďalší zdroj energie, rozdeliť si zásoby na dávky a šetriť vodou, a to aj vrátane toho, že sa nebudú splachovať záchody. Správa sa mala čítať každé dve hodiny. Podľa priania vtedajšieho ministra pôšt a dopravy ju mali čítať hlásatelia, ktorých hlasy boli poslucháčom dobre známe, aby poslucháči vedeli, že "BBC je tu vždy" popri ich boku.

Copyright © ČTK 2008