4. 11. 2013

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

V súvislosti s únosom a vraždou dvoch francúzskych novinárov francúzske jednotky v oblasti ležiacej východne od mesta Kidal na severe Mali zadržali viac ako päť ľudí. Informovala o tom agentúra AP s odvolaním sa na nemenovaného predstaviteľa malijskej tajnej služby.
Zdroj dodal, že telá novinárov sa našli neďaleko auta, ktoré opustili útočníci. Podľa jeho slov francúzski vojaci išli po stopách útočníkov, zanechaných v piesku, a dnes zajali skupinu mužov.
Očití svedkovia informovali, že Ghislaine Dupontová a Claude Verlon, novinári rozhlasovej stanice Radio France Internationale, sa stali obeťami únosu krátko po tom, ako urobili interview s jedným z vodcov tuarégskych povstalcov. Únoscami boli štyria muži.
Zdroj z tajnej služby poznamenal, že podľa názoru vyšetrovateľov "medzi zadržanými a momentálne vypočúvanými je najmenej jeden zo štyroch vrahov".
Podľa rozhlasovej stanice Europe 1 podozrivých je päť a previezli ich do mesta Gao, kde ich vypočúvajú.
Francúzsky minister zahraničných vecí Laurent Fabius dnes v Paríži odmietol potvrdiť túto informáciu. Pre rozhlasovú stanicu RTL povedal, že v nedeľu francúzske a malijské jednotky začali operáciu, ktorej cieľom je identifikácia istého počtu ľudí v táboroch, pričom podozrivé osoby hneď aj vypočúvajú.
Europe 1 uviedla, že k zatknutiam podozrivých došlo v nedeľu večer v táboroch, kde sú sústredení bývalí povstalci z tuarégskeho Národného hnutia za oslobodenie Azawádu (MNLA). Francúzske ministerstvo obrany však podľa AP nebolo schopné túto informáciu okamžite potvrdiť.
Do objasňovania prípadu sa podľa francúzskych médií zapoja aj francúzski policajní vyšetrovatelia, ktorí dnes odcestovali do metropoly Mali - do Bamaka.
Novinárov RFI, ktorí mali viac ako desaťročné skúsenosti so spravodajstvom z vojenských konfliktov v Afrike, uniesli neznámi páchatelia v sobotu priamo spred domu kmeňového vodcu. Fabius spresnil, že k únosu došlo tesne po tom, ako s vodcom kmeňa nakrútili rozhovor. Verlonovo telo s tromi ranami v hlave sa našlo asi 12 kilometrov od mesta, Dupontová zomrela na následky dvoch strelných rán do hrude.
K ich únosu a vražde sa zatiaľ nikto neprihlásil. Francúzske úrady sa domnievajú, že do zločinu môže byť zapletená niektorá z islamistických skupín - al-Káida islamského Maghribu (AQIM) alebo Hnutie za jednotu a džihád v západnej Afrike (MUJAO).
RFI informovala, že reportérka Dupontová a rozhlasový technik Verlon pracovali v severnom Mali na sérii reportáží, ktoré mali byť odvysielané 7. novembra. Avizovaný program z vysielania medzičasom stiahli. Telá oboch obetí by mali do Francúzska dopraviť dnes podvečer.
Francúzskymi jednotkami vedená vojenská intervencia začiatkom tohto roku pomohla vytlačiť väčšinu islamistických povstalcov napojených na teroristickú sieť al-Káida z Mali, ale sobotňajšia vražda dvoch francúzskych novinárov opäť poukázala na veľké bezpečnostné riziká, ako aj na fakt, že francúzske a malijské jednotky nemajú situáciu v krajine plne pod kontrolou.
Kidal bol vlani kolískou povstania Tuarégov, ktoré Mali uvrhlo do chaosu. Napriek tomu, že v meste sídlia francúzske jednotky i malý kontingent vojakov OSN, ozbrojenci sa do mesta stále vracajú, dodala AP.
Po odsune väčšiny jednotiek v Mali zostalo pôsobiť asi 3000 francúzskych vojakov, z nich 200 je dislokovaných v Kidale a ďalších asi 100 v oblasti Tessalit vzdialenej niekoľko stoviek kilometrov severovýchodne od Kidalu.

Copyright © TASR 2013