9. 11. 2013

HRDINOVIA

HRDINOVIA

Približne 500 ľudí v dnešný volebný deň protestovalo pred budovou Národnej rady SR. Rečníci vystupovali najmä proti politikom a politickým stranám. Na Námestí Alexandra Dubčeka sa ľudia začali napriek dažďu zhromažďovať pred 15.00 h, odtiaľ sa asi po hodine presunuli pred Prezidentský palác a potom na Námestie slobody v blízkosti Úradu vlády, kam dorazili pred 17.00 h.
"Slobodný občan bez politických strán," bolo napísané na transparente na pódiu, z ktorého sa rečníci na Námestí slobody prihovárali prítomným. Organizátori dnešnú akciu pomenovali "Odpor proti skorumpovaným politikom" a prezidenta vyzvali na odvolanie vlády a rozpustenie parlamentu.
Na bezpečnosť a verejný poriadok dohliadal Policajný zbor a mestská polícia. Rečníci upozorňovali prítomných na provokatérov a nabádali na dodržiavanie zákonov. Protest mal pokojný priebeh, polícia narušenie verejného poriadku nezaznamenala, výnimkou boli len výbuchy delobuchov. "Počas zhromaždenia a pochodu sme zaznamenali použitie pyrotechniky a v tejto súvislosti boli na policajné oddelenie predvedené tri osoby," povedala bratislavská policajná hovorkyňa Karina Považanová.
Približne o 17.50 h sa skupina asi 100 ľudí presunula z Námestia slobody na Mýtnu ulicu pred budovu Slovenského rozhlasu. "Niektorí zo zhromaždených hodili do vstupných dverí budovy predmet, v dôsledku čoho došlo k rozbitiu sklenej výplne dverí," uviedla Považanová s tým, že k pokusu o vniknutie do budovy rozhlasu nedošlo. "Následne sa zhromaždení spred budovy Slovenského rozhlasu rozutekali a k páchaniu ďalšieho protiprávneho konania už v tejto súvislosti nedošlo," doplnila hovorkyňa. Pre podozrenie z protiprávneho konania však polícia zaistila a eskortovala na policajné oddelenie niekoľko osôb.

Copyright © TASR 2013