19. 11. 2013

RVR NEWS

RVR NEWS

Rada pre vysielanie a retransmisiu (RVR) upozorňuje na dieru v návrhu svojho rozpočtu. Rada by totiž podľa návrhu štátneho rozpočtu mala medziročne zvýšiť vlastné príjmy viac ako dvojnásobne. Kým v tomto roku sa vlastné príjmy rady predpokladali na úrovni 160-tisíc eur, na budúci rok stúpli na 340-tisíc eur z pôvodne plánovaných 170-tisíc eur. Väčšina príjmov rady pritom podľa predsedu RVR Miloša Mistríka pochádza z finančných sankcií a pokút udelených vysielateľom, relatívne malú sumu vyberie rada na správnych poplatkoch. Rozpočet inštitúcie na bežné a prevádzkové výdavky na budúci rok bude nižší oproti tomuto roku o 18 percent.
"Je to schizofrénia. My by sme najradšej boli, keby sme neudelili ani jednu sankciu, keby to bola nula. Na druhej strane máme predpísaných 340-tisíc eur," konštatoval na rokovaní mediálneho výboru Mistrík. Návrh podľa jeho slov rada asi nebude schopná naplniť. "Mechanizmus je taký, že keď to nenaplníme, sme povinní to odviesť do štátneho rozpočtu. Je ďalšie skryté zníženie nášho rozpočtu," vysvetlil. Podľa neho rada medziročné dvojnásobné navýšenie vlastných príjmov môže vykryť iba drastickým zvýšením sankcií a pokút. Pripomenul, že v minulosti udelili niekoľko vysokých sankcií, napríklad stotisíc eur pre hnutie 99 percent za porušenie volebnej kampane, vždy však ide o jednorazovú záležitosť, s ktorou sa nedá počítať.
Poslanec za OĽaNO Jozef Viskupič navrhol prijať uznesenie, aby výška vlastných príjmov RVR zostala v pôvodne navrhovanej sume 170-tisíc eur. "Mali by ste to urobiť, ak boj proti idiotizácii spoločnosti myslíte úprimne," obrátil sa na poslancov Smeru-SD. Stavať rozpočty na príjmoch z pokút považuje za chybnú cestu. Viskupič rovnako nesúhlasil so znížením rozpočtu pre radu o 18 percent, keďže ju pomaly likviduje a RVR bude mať zložitejšiu pozíciu v kontrole médií.
Vládni poslanci výboru nakoniec odsúhlasili rozpočet pre RVR tak, ako ho navrhlo ministerstvo financií, teda vo výške 1,135 milióna eur na bežné a kapitálové výdavky plus 340-tisíc eur ako vlastné príjmy. Koalícia i opozícia sa však dohodli, že sa v priebehu roka sa k rozpočtu RVR vrátia. "Beriem to ako prísľub, nás to teší. Dúfam, že keď sa zlepší ekonomická situácia, ministerstvo financií bude môcť korigovať rozpočet. Verím že máme podporu poslancov výboru," uzavrel Mistrík.

©2013, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.