3. 5. 2016

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS


Iránsky prezident Hasan Rúhání dnes brojil za posilnenie práva na slobodu slova vo svojej krajine, keď vyhlásil, že kritici vlády by nemali byť väznení.
Na výročnom knižnom veľtrhu v Teheráne dnes Rúhání vyhlásil, že "kritici by nemali byť zadržaní, kritici by nemali byť posielaní do väzenia".
Tento Rúháního dnešný výrok je v súlade s jeho sľubmi z kampane pred prezidentskými voľbami v roku 2013. Jeho slová zazneli súčasne týždeň po druhom kole parlamentných volieb, z ktorých vyšli ako víťaz proreformné a umiernené sily podporujúce politiku otvárania sa Iránu svetu a jeho zbližovania so Západom.
Iránsky prezident však dnes súčasne slovne napadol tých, ktorých texty obsahujú "lži, obvinenia a oslabujú silu národa".
Agentúra AP pripomenula, že iránska justícia v apríli odsúdila na tresty v trvaní od piatich do 10 rokov štvoricu proreformných novinárov, ktorých súd uznal za vinných z ohrozovania bezpečnosti štátu.

Tureckého akademika Murata Belgeho, ktorý prispieva do tamojšieho denníka Taraf, postavili dnes pred súd, kde sa má zodpovedať z urážky prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Agentúra AP o tom informuje s poukázaním na skutočnosť, že sa tak stalo vo Svetový deň slobody tlače.
      Belge sa podľa obžaloby dopustil urážky hlavy štátu napísaním stĺpčeka, v ktorom naznačoval, že Erdogan znova rozpútal konflikt s kurdskými povstalcami, aby zabezpečil vládnucej strane úspech vo voľbách. V prípade uznania za vinného môže stráviť vo väzení štyri roky.
      Belge na úvodnom pojednávaní poprel svoju vinu, na druhej strane sa však označil žartom sa za "člena jedného z najpočetnejších klubov Turecka - klubu ľudí, ktorí urazili Erdogana". Na pojednávaní sa zúčastnil na znak solidarity aj turecký držiteľ Nobelovej ceny za literatúru Orhan Pamuk.
      Podľa AP turecké orgány doteraz otvorili už takmer 2000 prípadov vyšetrovania osôb obvinených z urážania Edogana, ktorého kritici obviňujú, že zneužíva kedysi zriedkavo uplatňovaný zákon, aby umlčal opozíciu.
      2 svi gon 
Copyright © TASR 2016