4. 5. 2016

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Tohtoročné veľké finále Eurovíznej pesničkovej súťaže (Eurovízia) bude po prvý raz vysielané naživo aj v Spojených štátoch. Dohodli sa na tom Európska vysielacia únia (EBU) a americká televízna spoločnosť Logo TV.
Informovala o tom dnes stanica BBC.
Stanica je v USA dostupná v takmer 50 miliónoch domácností. Jej programové portfólio je primárne zamerané na televíznych divákov z radov LGBTI. Stanica prinesie finále aj na svojej webovej stránke a v mobilných aplikáciách.
"Sme veľmi šťastní, že veľké finále tejto najdlhšie fungujúcej televíznej pesničkovej súťaže si teraz budú môcť vychutnať aj diváci v USA. Pripoja sa tak k televíznemu obecenstvu v Európe, Austrálii a Ázii," uviedlo vedenie Eurovízie.
V poradí už 61. ročník tohto podujatia sa uskutoční 10.-14. mája v Štokholme. Švédske hlavné mesto hostilo Eurovíziu aj v rokoch 1975 a 2000. Na súťaži sa predstavia interpreti zo 42 krajín, čo je najvyšší počet od roku 2011.

Turecko zneužíva obvinenia z trestného činu urážky prezidenta krajiny na zastrašovanie oponentov Recepa Tayyipa Erdogana a umlčanie disentu. Uviedol to dnes svetovo uznávaný turecký spisovateľ a laureát Nobelovej ceny za literatúru Orhan Pamuk. Európski politici by podľa neho mali pritvrdiť na Ankaru v otázkach slobôd slova a prejavu.
Turecká prokuratúra otvorila od Erdoganovho nástupu do prezidentského úradu v roku 2014 viac než 1800 procesov v prípadoch urážky hlavy štátu. Medzi súdenými sú novinári, karikaturisti, spisovatelia, aktivisti či tínedžeri, píše v komentári agentúra Reuters. Obvinenie prezident vzniesol aj proti nemeckému komikovi, ktorý si z neho robil žarty vo vysielaní nemeckej televízie.
Pamuk sa pre Reuters vyjadril po dnešnom pojednávaní v procese s tureckým spisovateľom a akademikom Muratom Belgem, ktorý je obvinený z trestného činu urážky prezidenta. Mal ho spáchať svojimi názormi prezentovanými v novinovom stĺpčeku. Pamuk zdôraznil, že Európa potrebuje upriamiť väčšiu pozornosť na záväzky Turecka voči slobode prejavu práve v čase, keď sa uzatvárajú dohody o zmiernení vízovej povinnosti a migrácii.
"Toto nesúvisí s urážaním prezidenta. Toto je iba o umlčaní politickej opozície. Toto je o zastrašovaní ľudí a desení celej krajiny tak, aby nikto nekritizoval vládu," dodal.
Turecko je podľa Reuters krajinou s bohatou históriou, kde sa súdy zneužívajú pri zvádzaní politických zápasov. Pred súd sa pred desiatimi rokmi svojimi vyjadreniami o masovom vyvražďovaní Arménov a Kurdov dostal aj sám Pamuk, a síce pre údajnú "urážku tureckosti". Obvinenia voči nemu úrady neskôr stiahli.
Erdoganovi oponenti kritizovali nedávnu dohodu Turecka s EÚ zameranú na potlačenie ilegálnej migrácie výmenou za zrýchlenie prístupového procesu Ankary a zmiernenia vízových povinností pre Turkov, pretože sa podľa nich pri tomto vyjednávaní vôbec neprihliada na zhoršujúcu sa situáciu v oblasti dodržiavania práv a slobôd.
"Verím, že lídri EÚ, keď si potriasajú pravicami s tureckými politikmi... budú tiež príležitostne hovoriť o slobode slova," dodal 64-ročný laureát Nobelovej ceny za literatúru za rok 2006.
Pamuk, ktorého romány preložili do približne 60 jazykov, stále patrí medzi najpredávanejších tureckých spisovateľov. Dlhodobo pôsobí ako verejný obhajca slobody slova a tlače vo svojej krajine.

Copyright © TASR 2016