7. 5. 2016

Výbor na ochranu novinárov a Turecko

Výbor na ochranu novinárov 
 a Turecko

Výbor na ochranu novinárov (CPJ) dnes odsúdil Turecko za verdikt v procese nad dvoma novinármi, ktorí boli súdom v Istanbule uznaní za vinných v prípade vyzradenia štátneho tajomstva.
Bývalý šéfredaktor tureckého denníka Cumhuriyet Can Dündar dostal trest odňatia slobody na päť rokov a desať mesiacov a reportér Erdem Gül päť rokov.
Ako informovala agentúra DPA, CPJ vo svojom vyhlásení podpísanom výkonným riaditeľom Joelom Simonom konštatuje, že "dnes boli odsúdení významní tureckí novinári, ale tým, kto bol dnes naozaj súdený, bol turecký trestný systém, ktorý sa dopustil hrubej chyby".
Dündar a Gül čelili v tomto súdnom procese až doživotnému trestu odňatia slobody za vlaňajšie zverejnenie správy o údajnom prevoze zbraní sýrskym povstalcom autami patriacimi tureckej vláde. Dvojica novinárov bola obvinená z prezradenia štátneho tajomstva a pokusu o zosadenie vlády.
Dündar sa pritom dnes niekoľko hodín pred prečítaním verdiktu stal terčom útoku nemenovaného strelca, ktorý na novinára začal strieľať priamo pred budovou súdu v Istanbule, kde sa konalo pojednávanie.
Can Dündar neutrpel podľa vyjadrenia svedkov a obhajcu zranenia. Útočníka, ktorý vystrelil najmenej tri guľky, okamžite zadržali. Pacifikovala ho Dündarova manželka a jeho právnik. Pri zatýkaní nekládol odpor.

©2016, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.