10. 11. 2016

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Kontroverzný francúzsky satirický týždenník Charlie Hebdo má na obálke svojho najnovšieho čísla, ktoré sa v predaji objavilo včera - deň po prezidentských voľbách v USA - karikatúru dosluhujúceho prezidenta USA Baracka Obamu, ako uteká pred dvoma policajtmi. Kresbu dopĺňa text "Znova občan ako iní".
Charlie Hebdo touto kresbou reaguje na pretrvávajúce napätie medzi políciou a afroamerickým obyvateľstvom, ktoré v Spojených štátoch badať už niekoľko rokov.
Prípady, keď policajti napadli, postrelili alebo smrteľne zranili Afroameričanov, vyvolávajú v USA pouličné nepokoje. Najmasovejšie protesty proti policajnej brutalite sa odohrali v roku 2014. Dôvodom bolo zastrelenie černošského tínedžera Michaela Browna v meste Ferguson. Policajta, ktorý strieľal, neskôr súd zbavil obvinenia, čo vyvolalo pobúrenie veľkej časti americkej verejnosti.
Americké médiá informovali, že v roku 2016 americkí policajti pri svojich zásahoch usmrtili 823 osôb. Väčšinu zabitých tvorili Afroameričania.
Z výsledkov utorkových volieb v USA vyplynulo, že demokrata Obamu, ktorý je prvým prezidentom tmavej pleti v dejinách USA, v Bielom dome v januári budúceho roka vystrieda republikán Donald Trump.

Pakistanské úrady včera deportovali z krajiny "afganské dievča" so zelenými očami, ktorej sugestívnu fotografiu pred 30 rokmi zverejnil na obálke americký časopis National Geographic. Medzičasom už 46-ročnú Šarbat Gulaovú krátko po návrate do rodného Afganistanu, kam ju deportovali aj s jej štyrmi deťmi, prijal na recepcii tamojší prezident Ašraf Ghaní.
      Recepcia sa uskutočnila v prezidentskom paláci v Kábule. Gulaová počas nej dostala od prezidenta kľúče od kompletne zariadeného bytu, v ktorom bude bývať, informovala agentúra DPA.
      Afganská Paštúnka Šarbat Gulaová žila dlhé roky ako utečenka v susednom Pakistane. Tamojšie úrady ju však koncom októbra zatkli a obvinili z nelegálneho pobytu a z podvodného nadobudnutia pakistanských identifikačných dokumentov.
      Pakistanský súd jej minulý týždeň vymeral 15 dní väzenia, pokutu vo výške 110.000 pakistanských rupií (937 eur) a nariadil jej deportáciu z krajiny. V noci nadnes ju pakistanská pohraničná stráž odovzdala afganským úradom na hraničnom priechode Túrcham, odkiaľ ju lietadlom previezli do Kábulu.
      V Pakistane žije podľa odhadov okolo 2,5 milióna afganských utečencov, ktorí sa tam uchýlili v dôsledku desaťročia trvajúcich vojen vo svojej krajine. Pakistanské úrady by ich najradšej vrátili do Afganistanu, napriek tomu, že tamojší ozbrojený konflikt stále pokračuje. Podľa OSN sa len od začiatku tohto roku vrátilo z Pakistanu do Afganistanu viac ako pol milióna utečencov.
      Portrét vtedy približne 12-ročnej Šarbat Gulaovej zverejnil National Geographic v roku 1985, jej totožnosť sa podarilo odhaliť až v roku 2002. Fotografia, prirovnávaná k slávnemu obrazu Mony Lízy, sa po celom svete stala symbolom nepokojného Afganistanu. Autorom záberu, ktorý vznikol v utečeneckom tábore v Pakistane, bol americký fotoreportér Steve McCurry.

Copyright © TASR 2016

Pripravovaný, zatiaľ nepomenovaný seriál amerického režiséra a scenáristu Davida O. Russella ponúkne dve sezóny po osem epizód. Každú z nich napíše a bude režírovať 58-ročný Russell, ktorý sa spolu s Alexandrou Milchan, Scottom Lambertom a Megan Ellison postará aj o produkciu projektu spoločnosti Amazon.
V sérii z mafiánskeho prostredia sa predstaví 73-ročný Robert De Niro, ktorý by podľa amerického týždenníka The Hollywood Reporter mal dostať za každú epizódu 850-tisíc dolárov (v prepočte približne 770-tisíc eur). Jeho kolegyňou bude 55-ročná Julianne Moore, ktorá získala v roku 2014 Oscara za drámu Still Alice (2014). Na túto cenu ju nominovali aj vďaka titulom Hriešne noci (1997), Hranice lásky (1999), Hodiny (2002) a Ďaleko do neba (2002).
David Owen Russell sa ako scenárista a zároveň režisér podieľal na filmoch Spanking the Monkey (1994), Traja králi (1999), Terapia láskou (2012), Špinavý trik (2013) alebo Joy (2015). Päť ráz ho nominovali na Oscara a štyri razy sa uchádzal o Zlatý glóbus. Podarilo sa mu získať napríklad dve filmové ceny BAFTA.

Anglická herečka Charlotte Riley stvárni v novej dráme britskej televízie BBC Catherine, vojvodkyňu z Cambridgeu. Novinka bude televíznou adaptáciou divadelnej hry King Charles III. od Mikea Bartletta odohrávajúcej sa v blízkej budúcnosti, keď princ Charles nastúpi na trón po smrti svojej matky, kráľovnej Alžbety II. Tridsaťštyriročná Angličanka, ktorá je manželkou herca Toma Hardyho, sa vyjadrila, že je naozaj nadšená z výzvy zahrať si manželku princa Williama. "Kate Middleton je naozaj zaujímavá žena, najmä v kontexte tejto hry a je výzvou, na ktorú sa naozaj teším," uviedla.
V hre, v ktorej kráľ odmieta podpísať kontroverzný zákon, čo spôsobí krízu v politike a protesty na uliciach, si titulnú úlohu zahrá Tim Pigott-Smith. Ten panovníka stvárnil aj na divadelných doskách. Herecké obsadenie dopĺňajú Oliver Chris ako princ William, Richard Goulding ako jeho brat Harry a Margot Leicester ako Charlesova manželka Camilla. Nakrúcanie snímky, ktorú odvysiela televízna stanica BBC Two, by malo podľa Bartletta začať čoskoro.
Charlotte Riley na začiatku kariéry hrala prevažne v menších televíznych úlohách. V roku 2008 sa objavila v snímke Lekcie neslušného správania (2008), po ktorej nasledoval televízny film Emily Brontëová: Búrlivé výšiny (2009), kde stvárnila jednu z hlavných postáv - Cathy. Okrem toho ju diváci a diváčky mohli vidieť vo filmoch Na hrane zajtrajška (2014), V srdci mora (2015), Londýn v plameňoch (2016) či seriáloch Peaky Blinders - Gangy z Birminghamu (2013) a Jonathan Strange & Mr. Norrell (2015).


©2016, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.