7. 11. 2016

RTVS NEWS

RTVS NEWS


Rádio Devín chystá dramatizáciu románu o Don Quijotovi, pripomenie si 400. výročie úmrtia Cervantesa Programová služba RTVS Rádio Devín má pred sebou významnú udalosť. Už 8. novembra sa poslucháči môžu tešiť na premiéru rozhlasovej dramatizácie klasického románu Miguela de Cervantesa Dômyselný rytier Don Quijote de la Mancha.
Devín túto dvojdielnu dramatizáciu uvedie pod názvom Don Quijote: Kniha bláznovstva, druhý diel nesie podtitul Kniha múdrosti. Zámerom tvorcov bolo predovšetkým priniesť výraznú dramatizáciu klasického románu svetovej literatúry v modernej réžii a s vynikajúcimi hereckými výkonmi. V rozhlasovej hre budú účinkovať Boris Farkaš, Martin Horňák, Zuzana Jurigová Kapráliková, Lucia Vráblicová, Marta Maťová, Ján Mistrík, Ladislav Konrád, Katka Križanová, Dušan Kaprálik, Štefan Richtárech, Martin Vittek, René Jankovič, Igor Krempaský, Tibor Frlajs, Andrea Kvašnovská a Žaneta Švoňavská. Réžia hry bola pod taktovkou Ladislava Keratu. Poslucháči sa premiéry prvej časti dočkajú 8. novembra o 19.00 h, druhá časť bude odvysielaná nasledujúci týždeň 15. novembra v rovnakom čase.
„Pre RTVS, rozhlasový archív a aj pre súčasnosť a budúcnosť je uvedenie tejto dramatizácie veľmi dôležité – postava rytiera smutnej postavy nebola v takejto rozsiahlej podobe uvedená počas celých 90 rokov rozhlasového vysielania ani jeden jediný raz. Premiéra tejto hry nás teší o to viac, že sa podarila práve v roku, keď si pripomíname nielen 90. výročie začiatku rozhlasového vysielania na Slovensku, ale aj 400. výročie úmrtia autora románu Miguela de Cervantesa,“ uviedla k premiére šéfdramaturgička Rádia Devín Eva Reiselová.
Stále aktuálne dielo Rádio Devín a RTVS prinášajú v dramatizácii Michaely Zakuťanskej, jednej z najvýraznejších autoriek mladej generácie, ktorej dvojdielna rozhlasová dramatizácia je originálnym pohľadom na toto klasické dielo. Jej divadelné hry, rozhlasové a filmové scenáre získali niekoľko prestížnych ocenení. V prvej časti dramatizácie autorka podáva svoje čítanie historického príbehu Dona Quijota. V druhej časti prenáša niektoré postavy a situácie do súčasnosti. Kichot je päťdesiatročný učiteľ–slovenčinár a bloger, jeho kamarát Sančo Panza zasa telocvikár. Znepokojení dianím v školstve sa zo školy v malom meste vyberajú na ministerstvo, aby sa pokúsili o zmenu v oblasti, ktorej zasvätili svoje životy.
Vďaka výbornej interpretácii a hereckému naštudovaniu Borisa Farkaša a Martina Horňáka pod režijným vedením Laca Keratu a s originálnou hudbou Matúša Wiedermana sa táto téma popri univerzálne platnej komédii o Donovi Quijotovi stáva aj aktuálnou spoločenskou výpoveďou.