11. 12. 2016

18. ročník prehliadky tvorby lokálnych a regionálnych televíznych staníc Slovenska (LOToS) Workshop 2016

18. ročník prehliadky tvorby lokálnych a regionálnych 

televíznych staníc Slovenska (LOToS) Workshop 2016

Vyhlásením víťazov a udelením cien sa v sobotu (10. 12.) skončil v Handlovej 18. ročník prehliadky tvorby lokálnych a regionálnych televíznych staníc Slovenska (LOToS) Workshop 2016. V súťažnej projekcii predstavilo 24 lokálnych televízií celkovo 59 príspevkov. Prehliadku organizuje každoročne LOToS za podpory Literárneho fondu (LF), ktorý autorom príspevkov odovzdal 11 cien.
Súťažné príspevky boli rozdelené podľa formátu do štyroch kategórií – dokument, spravodajstvo, publicistika a reklama. V sekcii dokument sa odbornej porote najviac páčil film TV SEN Senica Ako tiká básnik. V kategórii spravodajstvo sa stal víťazným príspevok Televízie Zemplín Rýchlosť rozhoduje. Za najlepší publicistický šot na tohtoročnom Workshope bol vyhlásený príspevok Televízie Reduta Najprv áno, potom nie. Najlepšiu reklamu vytvorila Mestská televízia Trnava svojím dielom pod názvom Jeden deň na Trnavskom rínku.
Tento rok po prvý raz tvorcov ocenil aj Slovenský syndikát novinárov a FIJET Slovakia. Plakety za najlepšie novinárske spracovanie príspevku odovzdali Viktorovi Bokorovi a Jánovi Lelovicsovi z TV Krea za príspevok Žiarenie zachytáva brána a Vladimírovi Semanovi z Televízie Zemplín za príspevok Rýchlosť rozhoduje. "Lokálne televízie veľmi často zápasia s nedostatkom financií, ale ich silou je to, že majú svojich divákov a zverejnením niektorých problémov môžu pomôcť k ich vyriešeniu. To aj pre mňa bolo motívom, prečo vyrobiť túto reportáž. Cena, ktorú táto reportáž získala je prísľubom toho, že regionálne televízie majú na slovenskom mediálnom trhu svoje miesto," uviedol pre TASR ocenený Vladimír Seman.
"Teší nás, že všetky príspevky majú občianske témy a že sú to autorské témy, pretože Literárny fond neoceňuje televízie, ale autorov a ich prácu. V tom je rozdiel od iných súťaží," skonštatoval člen Sekcie pre žurnalistiku a novinársku fotografiu LF Štefan Dlugolinský, podľa ktorého prevláda v lokálnych televíziách veľká fluktuácia zamestnancov.
Podľa výkonnej riaditeľky LOToS Dany Reindlovej je najväčším problémom lokálnych televízií v súčasnosti finančná poddimenzovanosť. "Na začiatku sa predpokladalo, že tie televízie sa uživia komerčne, ale dnes je jasné, že v regiónoch plnia skôr verejno-právnu funkciu a informujú o veciach, ktoré nie sú komerčnými senzáciami, ale pre ľudí sú užitočné. Prišiel čas hľadať iné postavenie lokálnych televízií na mediálnom trhu," upozornila s tým, že v roku 2017 oslávi LOToS 20. výročie založenia. Túto príležitosť využije na nový štart, nové aktivity či nové formy vzdelávania.
Spolok lokálnych televíznych staníc Slovenska vznikol v decembri 1997. V súčasnosti združuje 36 členských televízií z celého Slovenska.

Copyright © TASR 2016