14. 12. 2016

Reporters Without Borders round-up of journalists who are detained, held hostage or missing

Reporters Without Borders
 

round-up of journalists who are detained, held hostage or missing

Najmenej 348 spolupracovníkov médií je aktuálne vo svete za mrežami kvôli výkonu povolania. Predstavuje to medziročné zvýšenie o šesť percent, uviedla včera pri príležitosti zverejnenia prvej časti výročnej správy v Berlíne medzinárodná organizácia Reportéri bez hraníc.
Podľa rovnakého zdroja sa o zvýšenie výrazne "zaslúžila" vlna represií po júlovom zmarenom pokuse o štátny prevrat v Turecku.
Medzi väznenými je 187 profesionálnych novinárov, ako aj 146 blogerov a dopisovateľov, respektíve 15 iných spolupracovníkov médií.
Najviac väznených ľudí z médií registrujú v súčasnosti v Turecku, Číne, Sýrii, Egypte a Iráne.
Päťdesiatdva spolupracovníkov médií patrí momentálne medzi unesených, všetci sa stali obeťami únosov v Sýrii, Jemene alebo Iraku, 21 z nich je v rukách džihádistov z tzv. Islamského štátu.
O rastúcom počte väznených ľudí z médií informoval aj Výbor na ochranu novinárov v New Yorku.
Podľa jeho údajov je za mrežami na celom svete 259 novinárov vrátane 81 len v Turecku.
Reportéri bez hraníc registrujú v Turecku podstatne viac ako 100 väznených novinárov, v 41 z týchto prípadov je po dôkladnom preskúmaní jednoznačná súvislosť medzi uväznením a ich prácou. V desiatkach ďalších prípadov to nemožno vylúčiť.
Ako vyplýva z informácií oboch spomínaných subjektov, v dôsledku drastického postupu tureckých orgánov voči slobode tlače sa krajina polmesiaca, ktorá sa uchádza o členstvo v Európskej únii, ocitla v počte väznených novinárov v spoločnosti notorických nepriateľov slobody tlače akými sú podľa ich názoru Čína, Sýria alebo Irán. Prenasledovanie čarodejníc z radov novinárov prekračuje všetky doteraz známe rámce, odznelo v Berlíne.
Reportéri bez hraníc registrujú v Turecku vyše 100 väznených novinárov, v 41 z týchto prípadov je po dôkladnom preskúmaní jednoznačná súvislosť medzi uväznením a ich prácou. V desiatkach ďalších prípadov to nemožno vylúčiť.
Copyright © TASR 2016