13. 12. 2016

RTVS- Zázračný nos

RTVS- Zázračný nos
 


Zástupcovia Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) predstavili v pondelok večer v jednom z bratislavských multiplexov za účasti tvorcov a hlavných protagonistov novú slovensko-českú vianočnú rozprávku Zázračný nos.
Autorkou námetu je Zuzana Kolmosová, pričom na scenári spolu s ňou pracovala Naďa Uličná. Dramaturgiu si vzala na starosť Dana Garguláková. Režisérom snímky je Stanislav Párnický, o kameru sa postaral Ivan Finta a produkciu zastrešil Peter Neveďal z Filmpark production. V hlavných úlohách sa v rozprávke predstavia Kristína Kanátová a Vladislav Plevčík. Vedľajšie postavy stvárnili Ján Dobrík, Petra Šimberová, Mária Breinerová, Pavel Višňovský, Iva Janžurová, Miroslav Noga, Daniel Fischer a ďalší.
Rozprávka je príbehom princeznej Diany, ktorá sa má vydať za vojvodu Filipa. S Filipom je Diana od malička zasnúbená a jej otec pevne verí, že práve Filip bude pre ňu vhodným ženíchom a oporou. Diana má však pochybnosti - Filip jej síce preukazuje úctu, no žiadne romantické city. Mladá princezná sa preto rozhodne zistiť, či je Filipova láska skutočne úprimná a či s ním bude šťastná, a tak v predvečer sobáša využije ponuku tajomného kúzelníka, ktorý ľuďom na jarmoku sľubuje odpovede na otázky o ich osude a budúcnosti. Diana vypije zázračný elixír a krátko na to s hrôzou zistí, že jej narástol veľký nos. Rozhodnutá nikomu sa takto neukázať na oči uteká v prestrojení za obyčajné dievča zo zámku, aby mohla znovu nájsť kúzelníka a získať späť svoju krásu. Pri svojom putovaní však stretáva mladého voňavkára a jeho malého brata a spoznáva čaro pravej lásky.
Rozprávka vznikala takmer rok v koprodukcii s Českou televíziou. „Najprv sme sa stretli s dramaturgiou, mali sme v rukách námet, začal sa písať scenár a začali sme dávať dokopy tvorivý tím, ktorý sa často menil, pretože keď niektorí ľudia videli scenár, hovorili, že je to nerealistické, že sa to nedá. Postupne sme však našli ľudí, ktorí sa rozhodli, že nám s tým pomôžu a že sa to dá a vznikol tím, ktorý mal motto 'Nemožné na počkanie, zázraky do troch dní.' Robil som za posledných desať rokov na Slovensku na viacerých projektoch, či už to boli filmové, televízne aj hudobné a veľakrát to skončilo tým, že 'Na Slovensko je to dosť dobré, už je to dobré, už s tým nič nerobme...' No keďže sme v globálnom svete, kde súperíme aj so zahraničnými produkciami, tak sme si povedali, že to nenecháme tak a skúsime to posunúť ešte trošku ďalej,“ povedal počas večera výkonný producent RTVS Paľo Janík.
Rozhlas a televízia Slovenska má podľa slov generálneho riaditeľa Václava Miku posledné štyri sezóny ambíciu každý rok na Vianoce priniesť minimálne jednu premiérovú pôvodnú slovenskú rozprávku. „Verím, že sme na Zázračný nos mali dobrý nos. Ja síce ten svoj nemám ani tak veľký, ani tak citlivý, ani tak vnímavý, ale verím, že moji kolegovia áno a týmto chcem poďakovať všetkým, ktorí siahli po tomto projekte. Ďakujem všetkým, ktorí ho po nociach dokázali do seba vstrebať a dali zo seba všetko a ďakujem aj Stanovi (režisér Párnický, pozn. red), ktorý už je takmer časť inventáru RTVS - v dobrom slova zmysle,“ uviedol Mika.
Párnický je s rozprávkou spokojný. „Dúfam, že diváci budú mať rovnaké potešenie, ako my. Veľmi veľkú časť materiálu máme zároveň v rezerve, takže veríme, že ešte niečo z toho k tomu nášmu televíznemu príbehu pridáme a urobíme časom aj kino rozprávku. Zatiaľ máme televíznu verziu, ktorá má svojím časovým rozsahom striktnejšiu stopáž, no verím, že sa nám to podarilo urobiť tak, aby z toho mal divák dobrý pocit a zážitok,“ vyjadril sa režisér. „Čaro tejto rozprávky je založené na tom, čo sa od rozprávok očakáva - aby boli svojím rozprávaním zakotvené v rozprávkovom svete, určenom dobou, večnosťou a nejakým zvláštnym plynutím času, aby nás dej preniesol do toho rozprávkového sveta, ale zároveň, aby ten príbeh stál celkom pevne aj v tom súčasnom svete - aby aj súčasník mal pocit, že to je aj jeho téma - takto sme sa to snažili zobraziť. Zázračný nos má teda niekoľko anachronizmov, ktoré zasahujú aj do súčasnosti a hovoria o tom, že zázraky už nie sú len v kúzelníkoch,
v čarách, v drakoch a podobných veciach, ale že sa dejú najmä medzi ľuďmi - áno, aj v tomto prípade ide predovšetkým o zázrak lásky. Máme tam zároveň hrdinov, ktorí sú v niečom veľmi súčasní, veľmi živí a veľmi z dnešného sveta. Rozprávka prepája niektoré motívy elektronického veku s obdobím rokoka a baroka a ja dúfam, že je to prepojené tak a tak prirodzené v tom rozprávaní, že rovnako prirodzene to aj diváci príjmu,“ uzavrel Párnický.
Zázračný nos odvysielajú RTVS aj Česká televízia počas Vianoc. Na Jednotke si budú môcť diváci a diváčky rozprávku pozrieť na Štedrý večer a na obrazovkách Českej televízie o dva dni neskôr. Vznik snímky finančne podporil Audiovizuálny fond.

©2016, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.