11. 12. 2016

SLOVAK MEDIA NEWS

SLOVAK MEDIA NEWS

Podnecovanie násilia a neznášanlivosti na internete by malo byť postihované. Zákon totiž platí aj na internete. TASR to povedal predseda KDH Alojz Hlina po tom, čo sa tento týždeň zúčastnil na zjazde Kresťanskodemokratickej únie (CDU) nemeckej kancelárky Angely Merkelovej v Essene. KDH a CDU sú partneri v konzervatívnej Európskej ľudovej strany (EPP).
O tom, že zákon platí aj na internete hovorila podľa Hlinu práve Merkelová. "A ja s jej názorom súhlasím," uviedol. Nepozdáva sa mu, že násilie podnecujú na internete aj niektorí politici na Slovensku. Internet v našej krajine označil za toxický. "Je zahltený hlúposťami, primitívnosťami a klamstvami. Niektorí politici otočia svoj mobil smerom k sebe a spustia tirádu slov, ktoré okrem toho, že vypovedajú dosť o mentálnom svete samotného 'samokameramana', sú častokrát aj za hranou zákona," poznamenal Hlina.
Zdôrazňuje potrebu postihov pre protizákonné konanie aj na internete. Predseda KDH bude lobovať za prijatie opatrení, ktoré by viedli k takýmto postihom. Nazdáva sa, že pokiaľ nebudú trestané výroky na internete, ktorými ľudia podnecujú k násiliu a neznášanlivosti, "tak nás 'sloboda' napísať na internet hocičo, nakoniec zabije".
Zároveň poukázal potrebu a dôležitosť silných politických strán. "Silné strany chránia demokraciu. Sú jej garanciou, či sa to niekomu páči, alebo nie. Ak nechceme parlamentnú demokraciu, tak pokojne pokračujme v deštrukcii demokracie tým, že v parlamente budú strany, ktoré nemajú atribúty strany," vyhlásil.

Na sobotňajšom (10. 12.) pracovnom sneme strany Smer-SD v Prešove sa nehovorilo o vojne s novinármi, ale o vojne s nepravdivými informáciami. V dnešnej diskusnej relácii V politike v televízii TA3 to uviedol podpredseda vládnej strany Peter Pellegrini.
      Pellegrini médiám vytkol, že majú čo sa týka Smeru-SD niekedy dvojaký meter. Všíma si, že kauzy iných strán totiž prejdú spravodajstvom "elegantne" a rýchlo sa na ne zabudne, pri Smere-SD vzbudzujú aj najmenšie zlyhania veľký záujem. Vládna strana podľa neho dokáže znášať kritiku.
      "Na sneme sa nehovorilo, že treba atakovať médiá, ale treba hovoriť absolútne pravdu," vysvetlil s tým, že hneď ako médiá použijú nepravdu je povinnosťou politikov to pomenovať. "Nemôže to byť súboj, ale nesmieme asi viac tolerovať, aby sme tu fungovali so zlými, zmätočnými alebo zmanipulovanými informáciami. To škodí nielen Smeru-SD, ale celej spoločnosti, lebo tá sa podľa toho správa," zdôraznil.
      Podpredseda vládnej strany sa vyjadril aj ku kritickým slovám premiéra Roberta Fica, ktorý v reakcii na kauzu podozrení z predraženia slovenského predsedníctva v Rade EÚ nazval novinárov "špinavými protislovenskými prostitútkami". "Evidentne to predseda urobil cielene, aby tak vzbudil pozornosť médií a vzbudil ju veľmi široko a intenzívne, a začalo sa už o tom hovoriť," vysvetlil.
      Šlo podľa neho o otvorenie debaty o kvalite informácií, ktoré poskytujú médiá. Tak ako sa vyžaduje profesionalita od politikov, treba vzbudiť záujem verejnosti, aby začala hodnotiť aj kvalitu práce novinárov, mieni Pellegrini. "Ak to vyjadrenie predsedu malo spôsobiť, že sa viac začína diskutovať o tom, ako to v skutočnosti vyzerá vo svete médií a možno nielen na Slovensku, ale aj v rámci Európy a možno aj vo svete, tak to splnilo účel," doplnil.


Copyright © TASR 2016