11. 12. 2016

THE 29TH EUROPEAN FILM AWARDS

THE 29TH EUROPEAN FILM AWARDS

Európska filmová akadémia (EFA) dnes v poľskom meste Vroclav už 29.-krát slávnostne udelila Európske filmové ceny.
Ako informovala EFA na stránke www.europeanfilmawards.eu, bývalý hviezdny predstaviteľ agenta Jamesa Bonda, americký herec Pierce Brosnan, bol tento rok ocenený v kategórii Európska filmová cena za prínos svetovému filmu. Brosnan vo svojom krátkom príhovore vyzval mladých tvorcov, aby "bez ohľadu na politiku svojho štátu boli verní sami sebe, boli odvážni a šli stále vpred".
Európsku filmovú cenu za celoživotné dielo dostal francúzsky scenárista Jean-Claude Carriere (Cyrano z Bergeracu, Neznesiteľná ľahkosť bytia). Európsku filmovú cenu - Prix Eurimages - pre najlepšieho európskeho koproducenta si z Poľska odnáša Leontine Petitová.
Legendárny poľský režisér Andrzej Wajda, ktorý zomrel v októbri, bol in memoriam poctený čestným ocenením EFA. Táto cena bola v minulosti udelená len trikrát - vlani ju dostal britský herec sir Michael Caine a predtým dvaja zakladajúci členovia EFA: Manoel de Oliveira a Michel Piccoli.
Najviac cien podľa očakávania získala dramédia Toni Erdmann (2016) nemeckej režisérky a scenáristky Maren Ade, a to v piatich kategóriách: najlepší európsky film, najlepší režisér a najlepší scenárista, najlepšia európska herečka (Sandra Hüllerová) a najlepší európsky herec (Peter Simonischek).
Európskym objavom a nositeľom ceny FIPRESCI sa stal film Najšťastnejší deň Olliho Mäkiho (Hymyilevä mies) od fínskeho režiséra Juha Kuosmanena.
Európskou komédiou roka je Muž menom Ove z dielne švédskeho režiséra Hannesa Holma.
Víťazom v kategórii Európsky animovaný celovečerný film sa stala švajčiarsko-francúzska snímka Môj život ako cuketa od režiséra Clauda Barrasa.
Najlepším európskym dokumentom je Oheň na mori režiséra Gianfranca Rosiho a v kategórii Európsky krátky film cenu získala trojica autorov: Issa Touma, Thomas Vroege a Floor van der Meulen za snímku 9 dní: Z môjho okna v Aleppe (9 days: From My Window in Aleppo).
Cenu diváka udelilo aj európske filmové publikum, ktoré tento rok ocenilo film Telo od poľskej režisérky Malgorzaty Szumowskej.

Copyright © TASR 2016