13. 12. 2016

Zomrel E.R.Braithwaite

Zomrel E.R.Braithwaite

Spisovateľ E.R. Braithwaite, ktorého literárny debut Pánu učiteľovi z lásky (v origináli To Sir, with Love) sa stal medzinárodným bestsellerom dobre známym aj čitateľom v bývalom Česko-Slovensku a jeho nástupníckych štátoch, už nie je medzi živými. Autor zomrel v pondelok v zdravotníckom stredisku v Rockville v americkom štáte Maryland vo veku 104 rokov.
Edward Ricardo Braithwaite bol rodákom z Guyany, kde začal so štúdiom, v ktorom pokračoval v USA a vo Veľkej Británii. Kniha Pánu učiteľovi z lásky bola jeho literárnou prvotinou z roku 1959, s ktorou okamžite zaujal čitateľov. Dielo sa dočkalo úspešnej filmovej adaptácie so svetoznámym Sidneym Poitierom v hlavnej úlohe. Film z roku 1967 patril aj v niekdajšom Česko-Slovensku medzi divákmi hojne navštevované novinky vtedajšej produkcie.
Pri vzniku knihy sa autor, pedagóg a diplomat inšpiroval vlastnými zážitkami z pôsobenia v úlohe učiteľa v slumoch londýnskeho East Endu. Príbeh o mladom učiteľovi, ktorý sa musí popasovať s triedou maturantov odhodlaných zničiť svojho pedagóga, bol silný v literárnej i filmovej podobe, aj keď v prípade filmovej adaptácie v réžii Jamesa Clavella kritika vyčítala priveľa sentimentu.
Autor strávil čas života aj v Londýne, Paríži, New Yorku a Washingtone a zanechal i ďalšie literárne diela, napríklad román Paid Servant (1962), v ktorom sa opiera o svoje pôsobenie v sociálnej oblasti alebo reportážnu publikáciu Honorary White (1975) o svojej návšteve v Juhoafricklej republike zo 70. rokov minulého storočia či autobiografický zväzok Reluctant Neighbours (1972). Ohlas na žiadne z nich sa však nepriblížil úspechu jeho prvotiny.
Zosnulému udelili čestné doktoráty univerzít Sorbonne v Paríži, ako aj slávnej univerzity v britskom Oxforde. Bol aj laureátom Ceny Anisfieldovej-Wolfovej pre literárne diela približujúce podstatu rasizmnu a Franklinovej ceny.

Copyright © TASR 2016