16. 12. 2016

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Fanúšikova a fanúšičky amerického sitkomu Ako som spoznal vašu mamu (2005 - 2014) sa môžu tešiť na nový spinoff tohto projektu. Podľa informácií portálu Deadline štúdio 20th Television pripravuje sériu s názvom How I Met Your Father (v preklade Ako som spoznala vášho otca, pozn. red.), ktorá ponúkne úplne nový príbeh s novými postavami prezentovaný zo ženského uhla pohľadu. Novinku by malo napísať scenáristické duo Isaac Aptaker a Elizabeth Berger, ktorí stoja napríklad za seriálom This Is Us (2016).
Na projekte by sa mali podieľať aj tvorcovia pôvodného projektu Carter Bays a Craig Thomas, ktorí budú jeho výkonnými producentmi. Ako informoval Deadline, scenár seriálu ešte nie je dokončený a nie je jasné, kedy sa dostane na trh. Zároveň tiež nie je isté, či ho odvysiela televízia CBS, ktorá vysielala aj Ako som spoznal vašu mamu, keďže v ňom nebude vystupovať žiadna z pôvodných postáv.
How I Met Your Father nie je prvým plánovaným spinoffom spomínaného seriálu. V roku 2014 si CBS objednala pilotný film projektu How I Met Your Dad (v preklade Ako som spoznala vášho otca, pozn. red.), v ktorom si hlavnú postavu zahrala americká herečka, scenáristka a režisérka Greta Gerwig. Stredobodom záujmu mala byť úplne nová skupina priateľov žijúcich v New Yorku, pričom seriál mal zaznamenávať príbeh o tom, ako jedna z nich spoznala svojho budúceho manžela. Televízia sa však nakoniec rozhodla, že seriál neposunie do ďalšej výroby.
Komediálny seriál Ako som spoznal vašu mamu sledoval, ako sa Ted (Josh Radnor) zamiloval do matky svojich detí. Tedových spolubývajúcich Marshalla (Jason Segel) a Lilly (Alyson Hannigan) už nebaví jeho osamelosť, a tak sa rozhodnú, že mu pomôžu nájsť si partnerku. Barney (Neil Patrick Harris), ktorý si myslí, že dokáže zbaliť každú ženu, má však na vec odlišný názor. Ted sa najprv zoznámi s Robin (Cobie Smulders). Verí, že je to tá pravá, no následne sa presvedčí o opaku. Neostáva mu teda nič iné, ako hľadať ďalej. Príbehy, ktoré sa stali predtým, než stretol ich mamu, rozpráva starší Ted v budúcnosti svojim deťom. Tieto pasáže sa v seriáli objavovali vždy na začiatku každej časti. V seriáli hosťovalo viacero známych osobností, medzi ktorými boli napríklad Britney Spears, Mike Tyson, Nicole Scherzinger, Katie Holmes alebo Katy Perry.

Americká herečka Julia Roberts si zahrá v seriálovej adaptácii románu Today Will Be Different (2016) spisovateľky Marie Semple. Produkciu projektu, ktorý bude limitovanou sériou, zastrešuje spoločnosť Annapurna Pictures. Scenár spracuje samotná autorka.
Today Will Be Different sleduje jeden deň v živote Eleanor Flood. Tá plánuje prežiť najlepší deň vo svojom živote a preto sa chce postaviť malým nepríjemnostiam, čo jej prichádzajú do cesty. Plány jej však prekazí syn predstierajúci chorobu, zatúlaný manžel a stretnutie s bývalým kolegom, pre ktoré môže na povrch vyplávať temné tajomstvo. Štyridsaťdeväťročná Roberts sa na projekte bude podieľať aj ako producentka. Výkonnými producentkami budú zase spomínaná Semple, Megan Ellison a Sue Naegle z Annapurna Pictures.
Julia Roberts má na konte Oscara za stvárnenie Erin Brockovich v rovnomennom filme Stevena Soderbergha z roku 2000. Na celom svete sa však preslávila už desať rokov predtým ako Vivian Ward v romantickej snímke Pretty Woman (1990), pričom táto úloha jej vyniesla okrem oscarovej nominácie aj Zlatý glóbus. Jej ďalšími filmami sú napríklad Zomrieť mladý (1991), Noci s nepriateľom (1991), Prípad Pelikán (1993), Svadba môjho najlepšieho priateľa (1997), Notting Hill (1999), Nevesta na úteku (1999), Dannyho jedenástka (2001), Mexičan (2001), Zlatíčka pre každého (2001), Na dotyk (2004), Dannyho dvanástka (2004), Súkromná vojna pána Wilsona (2007), Valentín (2010), Jedz, modli sa, miluj (2010), Moja krásna učiteľka (2011), Snehulienka (2012), Blízko od seba (2013), Tajomstvo ich očí (2015), Hra peňazí (2016) alebo Deň matiek (2016).

©2016, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

Každú stredu od 4. januára 2017 o 22.00 hod. Po dobu šiestich týždňov ponúkne ČT2 komediálny skečový reláciu Stanica, v ktorom Ondřej Sokol, Michal Suchánek, Richard Genzer, Igor Chmela a Martin Finger alternujú v päťdesiatich rôznych úlohách z prostredia železnice a vlakovej stanice.
Skeče majú v každom dieli spoločné východiskové tému, ktoré herci - karikatúry postavičiek z stanica - skladajú do jednotlivých scénok. "Netradičné je tiež forma, ktorá sa v štýle reality show sústredí prevažne na výpovede každého z aktérov priamo do kamery, a tiež humor, často sarkastický, s ktorým sa protagonisti púšťajú aj do sociálno-spoločenských tém. Ale predovšetkým ide o reláciu postavený na herectvo a komike Ondreja Sokola, Martina Fingera, Igora Chmela, Michala Suchánka a Richarda Genzera, "hovorí dramaturg relácie Martin Novosad.
"Prostredie stanici sme si vybrali zámerne, pretože sa tu stretáva asi najviac typov ľudí. Môžete tam stretnúť ľudí bez domova, ale aj biznismenov, ktorí niekam cestujú. Tiež sú tam zástupcovia hŕbu profesií, ktoré na stanici pracujú. Pre nás je to mikromodel českého sveta, "hovorí herec a režisér Ondřej Sokol, ktorý je, spolu s Martinom Finger, tiež spoluautorom scenára, a dodáva:" Stanica je zložené z jednotlivých skečov, ale sú tam aj linky, ktoré prechádzajú celým seriálom, napríklad láska. To je tak dojemné, že aj ja sám u toho sem tam uroním slzu. "
V Nádraží vystupuje päťdesiat postáv, ktoré hrá iba päť hercov. Najviac kostýmov, a to celkom dvadsať, vystriedal Ondřej Sokol, ktorý v maskérni a kostymérstve strávil takmer 35 hodín. Celkový čas, ktorý všetci herci počas natáčania prežili v maskérni, činí 101 hodín. "Aj štyri dni po použití nejakej masky som sa budil s vankúšom nalepeným na tvári. Naozaj to nešlo dole, to bolo strašné. Tiež som vypozoroval, že postupne som tieto protetické masky písal len kolegom a sebe iba fúzy a účesy, "spomína Ondřej Sokol.
Celý šesťdielny cyklus sa natáčal v reáliách českej železnice, najviac však v priestoroch Hlavnej stanice v Prahe, a to za takmer neobmedzeného prevádzky. "Keď som točil celý deň v uniforme "nádražáka", nemohol som ísť ani na obed alebo na toalety, pretože sa ma zakaždým vypytovali zahraniční turisti na vhodné spoje do Ostravy alebo Karlových Varov," spomína Michal Suchánek na natáčanie. Igor Chmela ho dopĺňa: "Vďaka prevlekom sme dosť splynuli. Stanica je ideálny priestor na natáčanie, v podstate si vás nikto nevšíma, kým si nevšimne, že na vás mieri kamera. Raz si toho jeden opilec všimol a Prudil tak dlho, až to skončilo šarvátkou. Dúfam, že sa tento incident podarilo natočiť. "" Maskéri mi urobili obrovská prsia, a tak som zistil, aké je to byť ženou. Musím povedať, že po desiatich minútach mi všetci chlapi liezli na nervy. Sú neznesiteľní, keď máte prsia, "uzatvára Richard Genzer, predstaviteľ tlačovej hovorkyne hlavnej stanice, toaletárky Hanky, predavačky lístkov a ďalších niekoľkých rolí.
Cyklus Stanica vznikol v tvorivej producentskej skupine Kataríny Ondrejková, ktorá dodáva: "Pevne verím, že po odvysielaní nášho programu nebudem z železničnej prepravy vylúčená. Sonda je to rozhodne výživná a diváka prevedie od toaletárokk, cez železničného psychológa, až k manažérovi hlavnej stanice. "

Zdroj : Česká televízia

Poľská vládnuca konzervatívna strana Právo a spravodlivosť (PiS) chce od začiatku roka 2017 výrazne obmedziť prístup novinárov do parlamentu, čo vyústilo v obvinenia, že robí kroky smerom k cenzúre. Opoziční poslanci, nahnevaní zmenou, ktorá by mala začať platiť od 1. januára, skandovali dnes v parlamente "Slobodu médiám!" a spievali štátnu hymnu.
Návrh skritizoval aj poľský komisár pre ľudské práva Adam Bognar, ktorý povedal, že ústava zaručuje občanom prístup k verejným informáciám.
Počas 27 rokov demokracie v Poľsku sa žurnalisti bežne vyskytovali v rokovacích sálach parlamentu, kde sa bez obmedzení stretávali s politikmi a robili s nimi rozhovory.
PiS je pod starostlivým dohľadom Európskej únie pre už uplatnené zmeny, ktoré opozícia označila za nedemokratické.

Copyright © TASR 2016