13. 5. 2013

ARQIVA BRITISH ACADEMY TELEVISION AWARDS

Arqiva British Academy
 
Television Awards

 

Z nedeľného udeľovania televíznych cien Britskej akadémie filmových a televíznych umení (BAFTA) v londýnskej Royal Festival Hall si najviac sošiek, teda dve, odniesla herečka Olivia Colman. Získala ich v kategórii Herečka vo vedľajšej úlohe za seriál Obvinení (2010) a tiež za výkon v komediálnom seriáli Twenty Twelve (2011). "Zdá sa, že to naozaj veľa znamená. A ja nebudem plakať," povedala v ďakovnej reči. Tiež vyzdvihla tvorcu Obvinených Jimmyho McGoverna a svoju hereckú kolegyňu Anne-Marie Duff. "Ak všetci súhlasíte, s Anne-Marie sa o cenu podelím - sme Anne Malivia Colemuff, pracovali sme na tom spolu a bez nej by som to nedokázala," vyjadrila sa. Najlepším sitkomom sa stal spomínaný satirický seriál Twenty Twelve, ktorý vtipne zobrazil prípravy na londýnske olympijské hry, a vďaka Colman má teda na konte tiež dve sošky.
V kategórii Herečka v hlavnej úlohe zvíťazila Sheridan Smith, hviezda seriálu Mrs Biggs. Ben Whishaw zas získal cenu za najlepší herecký výkon v hlavnej úlohe za stvárnenie kráľa Richarda II. v rovnomennom televíznom filme nakrútenom podľa Shakespearovej divadelnej hry. "Som naozaj, naozaj prekvapený, dúfal som, že vyhrá niekto iný, aby som nemusel ísť sem hore a niečo povedať. Som nadšený, je to skvelé, nemôžem tomu uveriť," povedal. Simona Russella Bealea, ktorý si zahral v ďalšej adaptácii Shakespearovho diela, filme Henry IV, Part II (2012), za stvárnenie Johna Falstaffa ocenili v kategórii Herec vo vedľajšej úlohe. Posledná herecká cena putovala Steveovi Cooganovi, ktorý vďaka satirickému špeciálu Alan Partridge: Welcome to the Places of My Life (2012) ovládol kategóriu Mužský výkon v komediálnom seriáli.
Najlepším dramatickým seriálom sa stal Last Tango in Halifax (2012), v komediálnej kategórii zvíťazila šou The Revolution Will Be Televised (2012). Konkurenciu v kategórii televíznych filmov porazila dráma Murder (2012) v réžii Birgera Larsena, kategóriu miniseriálov zas ovládol Room at the Top (2012). Najlepším zahraničným seriálom sa stal Girls, ktorého režisérkou, scenáristkou i hlavnou hviezdou je Lena Dunham. Diváci hlasovaním rozhodli o tom, že Radio Times Audience Award dostal seriálový hit Hra o tróny (2011). Cenu BAFTA Fellowship Britskej akadémie filmových a televíznych umení za celoživotný prínos získal Michael Palin, člen legendárnej komediálnej skupiny Monty Python. "Toto je úžasná pocta, ktorej sa vôbec necítim hodný. Je to cena za to, že som si ostatných 48 rokov absolútne užíval," vyhlásil. Na ceremoniáli tiež pri príležitosti 50. výročia Pána času (1963) premietli zostrih záberov zo seriálu a skeč, ktorý nakrútili Matt Smith, predstaviteľ aktuálneho Jedenásteho Doktora, spolu s hereckou kolegyňou Jennou-Louise Coleman.


Prehľad víťazov a víťaziek televíznych cien BAFTA
Herec v hlavnej úlohe: Ben Whishaw (Richard II)
Herečka v hlavnej úlohe: Sheridan Smith (Mrs Biggs)
Herec vo vedľajšej úlohe: Simon Russell Beale (Henry IV, Part 2)
Herečka vo vedľajšej úlohe: Olivia Colman (Obvinení)
Dramatický seriál: Last Tango in Halifax
Soap opera a pokračujúci dramatický seriál: EastEnders
Zahraničný seriál: Girls
Zábavné vystúpenie: Alan Carr (Alan Carr: Chatty Man)
Ženský výkon v komediálnom seriáli: Olivia Colman (Twenty Twelve)
Mužský výkon v komediálnom seriáli: Steve Coogan (Welcome to the Places of My Life)
Televízny film: Murder
Miniseriál: Room at the Top
Dokumentárny seriál: Our War
Dokumentárny špeciál: All in the Best Possible Taste with Grayson Perry
Dokumentárny film: 7/7: One Day in London
Features: The Great British Bake Off
Reality šou: Made in Chelsea
Aktuálne dianie: This World: The Shame of the Catholic Church (BBC)
Spravodajstvo: ITV/Granada Reports (Hillsborough – The Truth at Last)
Šport a živé prenosy: Paralympijské hry v Londýne
Zábavný program: The Graham Norton Show
Komediálny program: The Revolution Will Be Televised
Sitkom: Twenty Twelve
Radio Times Audience Award: Hra o tróny

 
©2013, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.