13. 5. 2013

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

  

Taliansky expremiér Silvio Berlusconi, ktorého v pondelok čaká ďalšie súdne konanie v ostro sledovanom procese nazvanom Rubygate, obhajuje svoju česť v novom televíznom dokumente. Film v nedeľu večer odvysielala televízna stanica Canale 5, ktorú mediálny magnát vlastní. Vystúpil v ňom nielen expremiér obžalovaný z pohlavného styku s neplnoletou, ale aj marocká tanečnica Karima Mahrúzgová alias Ruby, ktorej podľa obžaloby Berlusconi za sex platil. Obaja všetky obvinenia popierajú.Film s názvom La guerra del 20 anni: Ruby, ultimo atto (Dvadsaťročná vojna: Ruby, posledné dejstvo) má verejnosť presvedčiť, že kauza Rubygate je vykonštruovaná. Maročanka i expremiér pred kamerou svorne tvrdia, že spolu nikdy nič nemali, Mahrúgová tiež trvá na tom, že si nikdy nezarábala ako prostitútka.
Film divákom ukazuje aj interiér Berlusconiho vily v Arcore, kde sa podľa obžaloby konali bujaré večierky nazvané „bunga bunga“, ktorých sa údajne zúčastňovali množstvo platených spoločníčok. V prípade Rubygate ide okrem plateného sexu s neplnoletou, ktorý je v Taliansku trestný, aj o zneužitie právomocí. Súdny proces sa blíži k záveru a už čoskoro by mohol zaznieť verdikt. Berlusconimu hrozí ažpätnásťročný trest.
Pravicový politik sa pred súdom obhajuje už dlhodobo, v posledných mesiacoch sa však pre neho skončili nepriaznivo hneď niekoľko káuz. Minulý týždeň mu odvolací súd potvrdil štvorročný trest za daňové úniky v spoločnosti Mediaset, ktorú vlastní. Vo februári udelil súd prvej inštancie Berlusconimu ročný trest za vyzradenie úradného tajomstva. V oboch prípadoch ide zatiaľ o neprávoplatné rozsudky

Copyright © ČTK 2013

 Gela Chvedelidze

 

Námestníka gruzínskeho ministra vnútra zatkli na základe obvinení z narušenia súkromia jedného z tamojších novinárov. Vysokopostavený člen administratívy premiéra Bidzinu Ivanišviliho totiž na internete zverejnil videozáznam, ktorý zachytáva novinára Giorgiho Paresašviliho s dvoma mužmi. Ministerstvo vnútra v pondelok potvrdilo zadržanie Gelu Chvedelidzeho, ktorý sa k činu priznal.
Šéf rezortu vnútra Irakli Garibašvili povedal, že záznam vznikol ešte za vlády hnutia súčasného prezidenta Michaila Saakašviliho, ktoré však od moci v minuloročných voľbách odstavili Ivanišviliho ľudia, tvrdí kritici Saakašviliho režimu. Tí dlhodobo poukazovali na sledovania a nahrávania novinárov a lídrov vtedajšej opozície s cieľom vydierania. V januári zatkli troch ľudí obvinených z výroby homosexuálnych videí, ktorými zachytené osoby vydierali s cieľom prinútiť ich pracovať pre tajné služby.
Homosexualita je v Gruzínska stále veľmi citlivá téma, keďže v čase Sovietskeho zväzu, ktorého bolo Gruzínsko súčasťou, bola postavená mimo zákon. V konzervatívnej krajine má na spoločnosť veľký vplyv aj pravoslávna cirkev
 

©2013, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.