15. 3. 2016

Rádiorallye 2016

Rádiorallye 2016

Vysokoškolské internátne rozhlasové štúdiá (IRŠ) a univerzitné rádiá sa už po 12. raz stretnú na súťažnej prehliadke Rádiorallye. Podujatie, ktoré organizuje Asociácia členov a sympatizantov IRŠ, sa v tomto roku prechodne sťahuje do Českej republiky. Hostiteľom súťaže Rádiorallye 2016 bude Rádio K 2 Juhočeskej univerzity České Budějovice, ktoré sa k projektu pripojilo pred štyrmi rokmi.
Na podujatí, ktoré sa uskutoční od štvrtka (17.3.) do nedele (20.3.), očakávajú organizátori približne 120 mladých fanúšikov rozhlasového vysielania. "Dovedna 11 kolektívov amatérskych rozhlasových tvorcov prihlásilo do tohtoročnej súťaže 136 nahrávok," informoval zakladateľ súťaže Ľuboš Kasala.
Okrem špecializovaných súťažných kategórií zameraných na literárno-dramatické relácie, spravodajstvo a publicistiku, hudobné programy i kompozície, zvučky, jingle a reklamy, je v programe aj simulácia živého vysielania a kategória novinárskej pohotovosti. "Nahrávky a predvedené výkony si budú sami vzájomne hodnotiť redaktori, moderátori, hudobní dramaturgovia a zvukári zo zúčastnených univerzitných rádií," dodal Kasala.
Odborným garantom súťaže je Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) - Slovenský rozhlas. Akcia je zároveň postupovou súťažou na medzinárodnú prehliadku fonoamatérov CIMES 2016, ktorej 65. ročník sa koná na jeseň vo Švajčiarsku s účasťou fono- a videoamatérov z členských krajín Medzinárodnej federácie lovcov zvukov FICS.
Súťaž Rádiorallye nadviazala na niekdajšie celoslovenské stretnutia "IRŠiek" pod názvom Amatérsky zvukový záznam, ktoré v 80. a 90. rokoch minulého storočia organizoval niekdajší Slovenský klub audiovízie v gescii Národného osvetového centra a Slovenského rozhlasu v Bratislave. Prvý ročník obnovenej súťaže sa uskutočnil v roku 2005 na pôde študentského Rádia 9 v Košiciach. Titul najúspešnejšieho kolektívu z roka 2015 obhajuje Rádio X zo Žilinskej univerzity.

Copyright © TASR 2016