22. 5. 2016

Festival de Cannes 2016

Festival de Cannes 2016

Ostrieľaný britský režisér Ken Loach (79) dnes večer kritizoval európsky finančný asketizmus a varoval, že môže urýchliť nárast ultrapravice, keď na Medzinárodnom filmovom festivale v Cannes preberal Zlatú palmu za najlepší film.
      "Film nám môže prinášať svet imaginácie..., zatiaľ čo svet, v ktorom žijeme, sa nachádza v nebezpečnom bode," varoval na slávnostnom galavečeri. "Sme v zovretí projektu šetrenia, poháňaného myšlienkami, ktoré nazývame neoliberalizmus, a to nás priviedlo blízko ku katastrofe a prinieslo utrpenie mnohým v Grécku..., v Portugalsku a v Španielsku..., a groteskné bohatstvo zopár ľuďom," citovala ho tlačová agentúra DPA.
      "Je tu nebezpečenstvo zúfalstva, ktorého môžu využiť ľudia z ultrapravice," pokračoval.
            "Niektorí z nás sú dosť starí a pamätajú si, aké to bolo. Preto musíme hovoriť, že je možné niečo iné, iný svet je možný a potrebný," zdôraznil.
      Pre Loacha ide o druhú hlavnú trofej z Cannes: 79-ročný režisér ju získal už v roku 2006 za historickú dráhu Dvíha sa vietor. Celkovo jeho filmy figurovali v hlavnej súťaži v Cannes 13-krát. Pre Britániu ide o ôsmu Zlatú palmu v histórii festivalu v juhofrancúzskom meste.
      Film I, Daniel Blake (Ja, Daniel Blake) sa presadil v konkurencii celkovo 21 snímok. Loach v ňom predstavil príbeh tesára v strednom veku, ktorý po infarkte už nemôže pracovať, od úradov však nedostane žiadnu podporu, a tak zvádza boj s aparátom zdravotníckeho systému.
      Deväťčlenná porota Medzinárodného filmového festivalu v Cannes pod vedením režiséra filmov Šialený Max, Georga Millera, udelila tento rok druhú cenu - Grand Prix - kanadskému režisérovi Xavierovi Dolanovi za film It's Only the End of the World (Je to iba koniec sveta), ktorý je portrétom muža vracajúceho sa domov po 12 rokoch neprítomnosti, aby povedal svojej rodine, že je smrteľne chorý a zomiera.
      Cenu poroty dostala britská režisérka Andrea Arnoldová za film American Honey, príbeh skupiny mladých predavačov na nekonečnom večierku plnom drog počas cesty cez Spojené štáty.
      O cenu za najlepšiu réžiu sa podelili rumunský režisér Cristian Mungiu a francúzsky režisér Oliver Assayas.
      Mungiov film Bacalauréat (Maturita) rozpráva príbeh malomestského lekára, ktorý sa uchýli k nečestným metódam, aby zabezpečil, že jeho dcéra zloží maturitu po tom, ako bola napadnutá.
      Assayasov duchársky film The Personal Shopper sa odohráva v Paríži, hlavnú postavu v ňom stvárnila Američanka Kristen Stewartová.
      Iránsky herec Shahab Hosseini získal cenu pre najlepšieho herca za svoju postavu manžela vo filme režiséra Asghara Farhadiho The Salesman o mladom páre, ktorý sa nasťahuje do nového bytu a musí čeliť dramatickej zmene vo svojom živote po tom, ako sa žena stane terčom útoku v incidente, týkajúcom se predchádzajúceho nájomníka.
      Jaclyn Joseová získala cenu pre najlepšiu herečku za úlohu matky, ktorá vedie obchod v Manile a predáva tam bokom drogy vo filme filipínskeho režiséra Brilanteho Mendozu Ma'Rosa.
      Medzinárodný filmový festival v Cannes je považovaný za najvýznamnejšie podujatie svojho druhu na svete. Tento rok sa konal jeho 69. ročník. V roku 2015 dostala Zlatú palmu dráma o utečencovi Dheepan francúzskeho režiséra Jacqua Audiarda.Zoznam ocenených 69. ročníka MFF v Cannes 


Na Medzinárodnom filmovom festivale v Cannes dnes večer rozdali ceny  na záver jeho 69. ročníka. Prinášame prehľad ocenených, ktorý sme prevzali od tlačovej agentúry DPA:

Zlatá palma za najlepší film: Ken Loach - I, Daniel Blake (Ja, Daniel Blake), Británia

Grand Prix: Xavier Dolan - It's Only the End of the World (Je to iba koniec sveta), Kanada

Cena poroty: Andrea Arnoldová - American Honey (Británia)

Najlepšia réžia (spoločne získali: Cristian Mungiu - Bacalauréat (Maturita), Rumunsko a Oliver Assayas - Personal Shopper (Francúzsko)

Najlepší herec: Shahab Hosseini - The Salesman (Irán)

Najlepšia herečka: Jaclyn Jose - Ma'Rosa, Filipíny

Najlepší scenár: Asghar Farhadi - The Salesman, Irán

Čestná Zlatá palma: Jean-Pierre Léaud

Zlatá kamera za najlepší filmový debut: Divines - Uda Benyamina, Francúzsko

Najlepší krátky film: Timecode - Juanjo Giménez, ŠpanielskoCopyright © TASR 2016