23. 5. 2016

Medzinárodný seminár pre slovenských a zahraničných novinárov

Medzinárodný seminár pre slovenských a 
zahraničných novinárov

Medzinárodný seminár pre slovenských a zahraničných novinárov sa dnes začal v Košiciach. Koná sa v rámci projektu Európskej komisie for Roma, with Roma (pre Rómov, s Rómami). Cieľom seminára je podľa organizátorov rozvíjať užšiu komunikáciu medzi reportérmi, obcami, miestnymi orgánmi a organizáciami, ktoré sa venujú Rómom. Zúčastňujú sa ho novinári z Dánska, Španielska, Talianska, Bulharska a ďalších krajín.
"Je to mediálny seminár a jeho cieľom je principiálne to, aby sme dali dokopy žurnalistov a úspešných Rómov, aby sme trošku zmenili vnímanie prostredníctvom toho, ako to médiá podávajú, aby to nebolo stereotypné, aby ľudia videli, že nová generácia Rómov už chce byť viditeľná a chce, aby ju bolo počuť," uviedla pre TASR Dagmar Gombitová, ktorá pôsobí ako národný expert projektu pre Slovenskú republiku.
Svoje životné príbehy prítomným predstavili sociálna pracovníčka Mestského úradu v Banskej Bystrici Milena Maková, etnologička Patrícia Patkaňová, expert pre terén národného projektu Zdravé komunity Richard Koky a stážista Európskeho parlamentu Roman Krok.
Podľa Laca Oravca z Nadácie Milana Šimečku je Európska komisia presvedčená, že Rómovia sú v médiách zobrazovaní stereotypne, najmä v negatívnom zmysle. "Aj dokonca pozitívne stereotypy sa dajú vnímať negatívne. Ak budeme Rómov neustále zobrazovať ako hudobníkov alebo tradičných kováčov, tak ich vlastne poškodzujeme. Na Slovensku boli štúdie, ktoré ako keby zrátali charakter príspevkov a ukázali, že z veľkej väčšiny ide o neutrálne správy, potom druhá skupina sú negatívne správy a tých pozitívnych je veľmi málo," vysvetlil Oravec.
"Nemôžeme však povedať, že všetky médiá vedú mediálnu vojnu voči Rómom. Určite je veľa, povedal by som korektných alebo objektívnych správ, ale keď už niečo vytŕča, tak sú to skôr tie negatívne alebo tie, ktoré povzbudzujú protirómske vášne,“ skonštatoval.
V rámci dvojdňového podujatia môžu novinári podľa Gombitovej spoznať svojich kolegov z iných krajín. "Nie všade vo svete zápasia s týmto problémom. Dánska kolegyňa povedala, že oni až tak do detailov túto problematiku nepoznajú, neriešia, lebo predsa len tá situácia je trošku iná. Principiálne ide o to, že je to problém Európskej únie ako takej a potrebujeme ho nejakým spôsobom komunikovať a ten, kto ho komunikuje, sú vlastne médiá. Ide o to, aby dokázali sprostredkovať ten skutočný obraz, ktorý nebude skreslený stereotypmi,“ tvrdí Gombitová.
V rámci seminára účastníci v utorok (24.5.) absolvujú dve exkurzie. "Jedna je do Spišského Hrhova, kde je veľmi ústretový a progresívny starosta. Na tejto problematike veľmi dlho pracuje a má vynikajúce výsledky. Druhá exkurzia bude na Luník IX, ktorý je už tradične vnímaný ako problémový," povedala Gombitová.
Projekt Európskej komisie Generálneho riaditeľstva pre spravodlivosť a spotrebiteľov Európskej komisie potrvá podľa jej slov do konca tohto roka.

Copyright © TASR 2016