27. 5. 2016

Národná cena za komunikačný dizajn 2016

Národná cena za komunikačný dizajn 2016

Výsledky Národnej ceny za komunikačný dizajn 2016 sú známe. Ceny dnes večer slávnostne vyhlásili v podkroví Slovenského múzea dizajnu. Medzinárodná porota vyberala víťazov zo 134 prác, ktoré postúpili do finále. Záujemcovia sa s ocenenými dielami, ale aj s ďalšími prácami zo širokého finálového výberu môžu zoznámiť do 10. júla v priestoroch galérie Satelit a v Podkroví Slovenského múzea dizajnu v Hurbanových kasárňach v Bratislave. Pripravených je aj niekoľko sprievodných podujatí vrátane prezentácií ocenených autorov, agentúru SITA o tom informovali zo Slovenského centra dizajnu (SCD).
Národnú cenu za komunikačný dizajn 2016 medzinárodná porota udelila knižnej edícii Rudolf Sloboda, ktorú navrhol grafický dizajnér Boris Meluš pre klienta vydavateľstvo Slovart. Ako informovalo SCD, podľa poroty ide o odvážny počin v kontexte súčasného knižného trhu na Slovensku. "Celkový dojem z edície pritom nie je prvoplánové retro, naopak, stáva sa nadčasovým. Takéto knihy vizuálne nezostarnú, ale stanú sa z nich ikony klasického dizajnu. Na celej edícii porota ocenila jednoduchosť, skvelé prepojenie obsahu a formy a čisté typografické kompozície. Aj napriek tomu, že edícia ešte nie je ukončená, zdá sa, že sa to v tomto prípade podarilo dokonale," zdôvodnila výber jury.
Národná cena za experimentálny komunikačný dizajn 2016 patrí projektu Balustráda na Farských schodoch v Žiline od autorskej štvorice Marcel Benčík, Peter Lényi, Ondrej Marko a Marián Lucký pre klienta OOCR Malá Fatra. Porota ocenila monumentálny spôsob komunikácie s verejným priestorom a architektúrou mesta prostredníctvom kovovej typografie, zakomponovanej do architektonicky čistej balustrády. Autori podľa odborníkov "ukázali, ako možno pomocou jednoduchých čísiel sprostredkovať obrovský počet informácií o meste a najmä o ľuďoch, ktorí v ňom žili, žijú a budú žiť. Porotu tiež zaujala miera interaktivity diela. Monumentálne kovové panely s číselnými znakmi predstavujú pre okoloidúcich rébus, ktorého riešenie si prečítajú, až keď vystúpia po schodoch k samotnému dielu. Za zmienku stojí aj kombinácia použitého šablónového písma od slovenského autora (Ondrej Jób) a kovového materiálu, ktorý časom nedegraduje, ale zreje a odoláva vonkajším vplyvom. Dielo je neopozerané a vtipné".
Cenu ministra školstva, vedy, výskumu a športu SR za študentský komunikačný dizajn získala dizertačná práca Súčasná tvorba písma na Slovensku, dizajn textovej rodiny písma Samuela Čarnokého z Technickej univerzity v Košiciach (pedagóg Marian Oslislo). Dielo podľa medzinárodnej poroty výrazne presahuje bežne očakávané hranice dizertačnej práce. Ocenila tiež výnimočný, vyspelý a profesionálny prístup v oblasti výskumu a vlastnej tvorby.
Cenou za komunikačný dizajn 2016 boli tento rok ocenené dva projekty - publikácia Cvernovka od Martina Mistríka a nový kreatívny koncept televíznej identity Jednotky a Dvojky RTVS z dielne pražského štúdia Oficina. Kniha Cvernovka je podľa poroty profesionálne spracovaným príbehom bývalej cvernovej továrne v plynutí času. "Okrem histórie a architektúry sa venuje spoločnosti, mestu, súčasnosti a novej funkcii – osídleniu kreatívnou komunitou. Základný vizuálny štýl tvorí jednoduchá žlto-čierna farebnosť, odkazujúca na industriálny charakter tematiky. Väčšina textu a mnoho fotografického materiálu vzniklo práve kvôli knihe, pričom sa využil najmä potenciál kreatívnej komunity Cvernovky, o ktorom rozpráva celá tretina knihy," upozornila jury. Nový kreatívny koncept televíznej vizuálnej identity Jednotky a Dvojky RTVS porotu zaujal tým, ako autori dokázali pracovať s existujúcim logom inštitúcie. "Prisvojili si jeho minimálnu časť (dvojbodku) a hravým, kreatívnym spôsobom z nej vyťažili maximálny efekt. Vo výsledku sa nevtieravo snúbi kvalitná typografia s vtipnou a inteligentnou animáciou. Štúdio Oficina odviedlo do detailu prácu, ktorú verejnoprávne médium so širokospektrálnym programom potrebuje. Pri takomto diele je dosah práce dizajnéra zvlášť rozsiahly, keďže výsledok jeho práce vidia milióny ľudí denne. Porota preto tiež vyzdvihla zodpovedný prístup autorov i klienta k vedomej kultivácii verejného priestoru," píše sa v tlačovej správe k cenám.
Cenu poroty si tento rok za kolekciu prác v oblasti multimediálneho komunikačného dizajnu odniesli Veronika Obertová a Michaela Čopíková z Ové Pictures. Porotu zaujala rozmanitosť, nekonvenčná invencia a široký rozsah kreativity diel týchto autoriek.
Slovenské centrum dizajnu nominovalo na udelenie Ceny ministra hospodárstva SR dva subjekty - Slovenskú národnú galériu (SNG) a vydavateľstvo Artforum. Medzinárodná odborná porota odporučila ministrovi hospodárstva SR udeliť cenu obom nominovaným subjektom. "Slovenská národná galéria je príkladom profesionálneho prístupu k budovaniu inštitucionálnej vizuálnej identity prostredníctvom systematickej spolupráce s grafickými dizajnérmi. Vydavateľstvo Artforum je zas príkladom profesionálneho prístupu k vizuálnemu spracovaniu kníh a publikácií," informovalo SCD. Minister hospodárstva SR využil možnosť cenu neudeliť v zmysle štatútu súťaže. Obom nominovaným SCD odovzdáva diplom o nominácii odbornej poroty.
Cena ministra kultúry SR za prínos pre rozvoj komunikačného dizajnu na Slovensku a v zahraničí patrí Petrovi Biľakovi. Je to medzinárodne rešpektovaný grafický dizajnér, typograf, autor niekoľkých druhov písiem, vydavateľ a pedagóg, ktorý pôsobí v Holandsku.
Ocenenie má aj multimediálny projekt LookBook Jána Šicka, ktorý vznikol pre Slovak Fashion Council a spája v sebe tlačený a premietaný obraz. Získal Cenu novinárov, ktorí ho ako víťaza vybrali počas prvého dňa výstavy finalistov Národnej ceny za komunikačný dizajn 2016.
Víťaz kategórie študentský komunikačný dizajn získal mesačný rezidenčný pobyt v unikátnom kreatívnom priestore Nova Iskra v Belehrade vďaka partnerovi súťaže Creative Industry Košice. Vďaka partnerovi súťaže - Goetheho inštitútu v Bratislave má víťaz kategórie experimentálny komunikačný dizajn zabezpečený pobyt v Berlíne spojený s účasťou v jednom z kreatívnych kurzov Berlin Summer University of the Arts. Držiteľky Ceny poroty získavajú vďaka Pixel Federation účasť na dvojdňovom pražskom podujatí Splash, v rámci ktorého sa koná množstvo prednášok, workshopov a sprievodných podujatí pre 2D, 3D grafikov a animátorov. Všetci autori dizajnu víťazných diel získavajú od partnera súťaže, Úradu priemyselného vlastníctva darčekové poukazy na poradenstvo v priemyselno-právnej oblasti. Všetci ocenení tiež získajú predplatné časopisu Designum 2016. Viac podrobností o súťaži a aj výstave finalistov možno nájsť na webstránke Slovenského centra dizajnu http://www.scd.sk.

2016, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.