22. 5. 2016

Zomrel Adolf Born

Zomrel Adolf Born

Český výtvarník, ilustrátor a karikaturista Adolf Born zomrel dnes ráno v Prahe v rodinnom kruhu. Mal 85 rokov. Stal sa slávnym predovšetkým vďaka svojim typickým postavičkám plným humoru a grotesknému pohľadu na svet. Stvárnil postavy Macha a Šebestovej v populárnom kreslenom televíznom seriáli scenáristu Miloša Macourka, jeho ilustrácie sa nachádzajú v sérii detských kníh Boříkovy lapálie či v románe Tři mušketýři.
O úmrtí informovala umelcova dcéra Erika Bornová, uviedli spravodajské portály Českej televízie (ČT) a Novinky.cz.
Adolf Born, ktorý sa narodil v roku 1930, patril k najvýznamnejším českým maliarom, kresliarom, karikaturistom, grafikom a ilustrátorom. Známy bol aj vo svete.
Born, rodák z mesta České Velenice, vyštudoval vysokú školu umeleckopriemyselnú v Prahe. Výstavy mal od konca 50. rokov minulého storočia a najprv bol známy predovšetkým ako karikaturista. Kresby mu zverejňovali aj v legendárnom satirickom týždenníku Dikobraz.
V roku 1974 bol na svetovej výstave v kanadskom Montreale vyhlásený za karikaturistu roka. Neskôr dostal francúzsky Rad umenia a literatúry. V roku 2013 získal cenu na Anifilme, Medzinárodnom festivale animovaných filmov v Třeboni.
Okrem obľúbeného seriálu Mach a Šebestová spolupracoval aj na večerníčkoch Žofka a spol. So scenáristom Milošom Macourkom, ktorý zomrel v roku 2002, vytvoril vyše 60 filmov. Pracoval i na animovanom filme Robinson Crusoe, námořník z Yorku.
Ilustroval okolo 250 kníh, napríklad Kytice, Válka s mloky, Pohádky bratří Grimmů, Jak jsem potkal ryby, Muž s dýmkou a houslemi alebo Pipi Dlouhá punčocha. Preslávili ho ilustrácie La Fontainových bájok, ktoré sa v roku 2000 stali v Česku jednou z najpredávanejších kníh.
Neskôr venoval viac času voľnej grafickej tvorbe. V nej sa odrážala jeho cestovateľská vášeň, láska k zvieratám a jemná nadsádzka či humor. Dokázal si "uťahovať" aj sám zo seba, uviedol portál ČT.
Bol tiež oceňovaným kostýmovým výtvarníkom. Výtvarne spolupracoval takisto na šiestom pokračovaní úspešnej filmovej série o "básnikoch" Ako básnici čakajú na zázrak.
Bol veriaci katolík, muž povestný royalistickými názormi a obdivom k monarchii. Mal zaujímavú záľubu - zbieral najrôznejšie pokrývky hlavy a v ateliéri ich mal desiatky, dodal portál Novinky.cz.

Copyright © TASR 2016
Foto: Petr Kozlík / Mafra