20. 9. 2016

SLOVAK MEDIA NEWS

SLOVAK MEDIA NEWS

V dlhoročnom spore emeritného arcibiskupa Jána Sokola a vydavateľstva W Press o ochranu osobnosti a náhradu nemajetkovej ujmy na Okresnom súde v Trnave vypovedal v utorok v pozícii svedka archivár Ústavu pamäti národa (ÚPN) Patrik Dubovský. Práve on bol autorom jedného zo série článkov v týždenníku .týždeň, za ktoré Sokol žiada ospravedlnenie a 50-tisíc eur. Dubovský sa okrem iného vyjadroval k dôveryhodnosti bývalej Štátnej bezpečnosti a evidencie Sokola ako jej spolupracovníka. Odpovedal aj na otázku, či možno považovať v prípade Jána Sokola záznamy Štátnej bezpečnosti za pravdivé. ,,Ťažko povedať, pretože ten spis nemáme k dispozícii. Ale z tých sekundárnych zdrojov trvám na všetkom, čo som napísal,“ reagoval Dubovský. Zároveň pripustil, že Sokol ,,bol v určitých aspektoch“ odporcom bývalého režimu. Žalobca sa na pojednávaní osobne nezúčastňuje. Súd po vypočutí jediného svedka pojednávanie odročil na november.
Sokol so žalobou o ochranu osobnosti a náhradu nemajetkovej ujmy vo výške 50-tisíc eur v minulosti na okresnom a krajskom súde nepochodil. Emeritný arcibiskup však uspel na Ústavnom súde SR, ktorý konštatoval, že bolo porušené jeho právo na spravodlivé súdne konanie a na súdnu ochranu. Krajský súd potom rozsudok prvostupňového súdu zrušil a vrátil okresnému súdu. Obe strany navrhujú vypočuť ďalších svedkov, vrátane audítorky, ktorá preverovala cirkevné účtovníctvo.
Sokol podľa článkov z roku 2009 ešte ako arcibiskup previedol 500 miliónov slovenských korún (16 596 959 eur) získaných z predaja cirkevných pozemkov na účet Štefana Náhlika, ktorého .týždeň označil za bývalého agenta ŠtB. Sokol prevod takejto čiastky od začiatku procesu popieral, podľa neho za predaj nikto nedostával ani žiadne provízie. Týždenník publikoval jeho vyjadrenie, že prevod čiastky pol miliardy korún je lož. Jeden z článkov dal do určitých súvislostí vzťahy Štátnej bezpečnosti, cirkvi a vraždy kňaza Štefana
Sudkyňa Okresného súdu v Trnave Jana Hanzlíková Sokolovu žalobu pred štyrmi rokmi zamietla. V zdôvodnení svojho verdiktu zdôraznila, že stále prebieha transformácia slovenskej spoločnosti, čo si vyžaduje prísnejšiu ochranu slobody prejavu.

©2016, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.