18. 9. 2016

2016 Toronto International Film Festival

2016 Toronto International Film Festival

Hlavnú cenu na Medzinárodnom filmovom festivale v Toronte dnes získal muzikál zo súčasnosti La La Land amerického režiséra Damiena Chazella, v ktorom hlavné úlohy stvárnili Emma Stoneová a Ryan Gosling.
Muzikál dostal Cenu divákov (People's Choice Award), o ktorej rozhoduje hlasovaním verejnosť. Očakáva sa, že La La Land bude jedným z hlavných kandidátov na Oscara za najlepší film, informovala tlačová agentúra AP.
Zdôvodnila to faktom, že torontské publikum v minulosti s úspechom predpovedalo víťazné filmy sezóny. Hlavnú cenu v Toronte v minulosti získali napríklad filmy 12 rokov otrokom či Kráľova reč.
V muzikáli La La Land, ktorý sa dostane do kín v decembri, hrá Stoneová nádejnú herečku v Los Angeles, ktorá sa medzi konkurzmi stretne s džezovým klaviristom (Goslingom), usilujúcim sa zostať verný hudbe, ktorý si vybral.
Film mal premiéru na Medzinárodnom filmovom festivale v Benátkach a je odpoveďou pre tých, ktorí hovoria, že súčasné filmy už nie sú tým, čím bývali, že televízia je teraz lepšia, napísala AP.
Chazelle napísal scenár k filmu La La Land asi pred šiestimi rokmi, ale jeho prosby, aby mohol nakrútiť film, boli neúspešné až do roku 2014. Vtedy získal Oscara za film Whiplash o nádejnom džezovom bubeníkovi, ku ktorému si napísal scenár a režíroval ho.
Stoneová, ktorá získala v Benátkach cenu za najlepší ženský herecký výkon, už hrala s Kanaďanom Goslingom vo filme Crazy, Stupid, Love (Bláznivá, hlúpa láska).
Cenu torontského festivalu v kategórii medzinárodných filmov si odniesol čilský režisér Pablo Larraín za životopisný film Jackie, o Jacqueline Kennedyovej v podaní Natalie Portmanovej.
V kategórii dokumentárneho filmu si cenu odniesol Raoul Peck za snímku I Am Not Your Negro (Nie som váš neger), ktorý mapuje životy a atentáty na Martina Luthera Kinga, Malcolma X a Medgara Eversa.
Medzinárodný filmový festival v Toronte sa dnes po 10 dňoch skončil.

Copyright © TASR 2016