24. 11. 2016

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Nemecký ústavný súd nevyhovel sťažnosti americkej internetovej spoločnosti Yahoo voči zákonu umožňujúcemu, aby vydavatelia správ žiadali platby za používanie obsahu, ktorý zverejňujú. Firma Yahoo nesúhlasí s novelizáciou nemeckého zákona o ochrane autorských práv z roku 2013, ktorá umožňuje mediálnym spoločnostiam žiadať platby od firiem prevádzkujúcich internetové vyhľadávače, ak využívajú viac ako len úryvky z ich textov. Nemecký ústavný súd však v spornej veci priamo nerozhodol, ale konštatoval, že spoločnosť Yahoo nevyčerpala svoje právne možnosti a mala by sa najprv obrátiť na nižšie súdy.
Zmenený nemecký zákon sa týka aj iných firiem prevádzkujúcich internetové vyhľadávače, napríklad spoločnosti Google. Právny zástupca Yahoo uviedol, že sa k verdiktu nemeckého ústavného súdu nemôže hneď vyjadriť, keďže firma ešte rozhodnutie nedostala.

©2016, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

Poslanci Európskeho parlamentu (EP) včera schválili rezolúciu, ktorou odsudzujú narastajúcu ruskú a radikálnu islamistickú propagandu namierenú proti Európskej únii. Chcú proti nej bojovať posilnením pracovnej skupiny pre strategickú komunikáciu.
Prípravu rezolúcie mala na starosti poľská europoslankyňa Anna Fotygová. "Dostala som za úlohu popísať propagandu štátnych aj neštátnych aktérov. Boli sme svedkami jej premien. Čo sa týka Ruskej federácie, situácia je dnes jasná. Po anexii Krymu a agresii vo východnej časti Ukrajiny sú si mnohé krajiny plne vedomé jej dezinformovania a manipulácie. Aj táto správa bola v priebehu svojej prípravy terčom nepriateľskej propagandy," uviedla europoslankyňa.
Poslanci EP vyjadrili znepokojenie zo stupňovania ruskej propagandy, ktoré pocítili po ruskej anexii polostrova Krym. Europoslanci podporili rezolúciu, kde sa píše o rozširovaní dezinformačných a propagandistických aktivít Kremľa v Európe s cieľom oslabiť, rozdeľovať a diskreditovať EÚ. EP tiež v rezolúcii tvrdí, že Rusko podporuje krajne pravicové strany a populistické hnutia zamerané proti EÚ.
Podľa rezolúcie na to Rusko využíva viacero nástrojov, napríklad osobitné nadácie, orgány a médiá, ako sú televízna stanica Russia Today (RT) a tlačová agentúra Sputnik, a rovnako aj platených diskutérov na sociálnych sieťach.
Europoslanci tomu chcú čeliť posilnením osobitnej pracovnej skupiny EÚ pre strategickú komunikáciu, ktorá má v súčasnosti len deväť členov, a podporou vzdelávania, investigatívnej žurnalistiky a informačnej gramotnosti. Za rezolúciu hlasovalo 304 poslancov EP, proti 179 a viac ako dvesto europoslancov sa hlasovania zdržalo. Rezolúcia EP nie je právne záväzná.
Ruský prezident Vladimir Putin v reakcii na prijatie rezolúcie povedal, že zatiaľ čo "všetci sa snažia poučovať Rusko o demokracii", samotní európski zákonodarcovia sa uchýlili k reštrikciám, čo "nie je najlepší spôsob", ako riešiť prípadné problémy.
Ruská televízia RT na svojej stránke uviedla, že Putin jej pracovníkov aj redaktorov agentúry Sputnik pochválil za dobre odvádzanú prácu. Šéfredaktorka agentúry Sputnik Margarita Simonjanová napísala k rezolúcii list, ktorý poslala OSN a Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE). "Rezolúcia zasiahne veľa rešpektovaných médií vrátane agentúry Sputnik a má za cieľ ukončiť ich pôsobenie v EÚ. Dokument je v rozpore legislatívou EÚ v oblasti ľudských práv a slobody médií," konštatovala Simonjanová.

Francúzsky týždenník Charlie Hebdo začne od budúceho štvrtka vychádzať aj v nemčine. Oznámilo to dnes vedenie tohto satirického časopisu, ktorého parížska redakcia sa vlani v januári stala terčom krvavých útokov.
      Kontroverzne vnímaný týždenník mal po útokoch islamistov, ktoré si vyžiadali životy 12 ľudí - prevažne členov či spolupracovníkov redakcie, mimo Francúzska najlepšie prijatie práve v Nemecku, uviedla agentúra AP.
      Nemecká 16-stranová verzia časopisu bude od 1. decembra dostupná na celom území Nemecka za cenu štyri eurá. Vychádzať bude v náklade 200.000 kusov a jej obsahom budú najmä preklady materiálov zverejnených už vo francúzskej verzii, miesto si tu však nájdu aj exkluzívne príspevky.
      Nemeckej verzii týždenníka bude z Paríža šéfovať Minka Schneiderová, uviedla s odvolaním sa na francúzske médiá agentúra DPA. Časopis však bude zamestnávať aj piatich prekladateľov, ktorí budú pracovať z Frankfurtu nad Mohanom. Charlie Hebdo zároveň dúfa, že sa mu časom podarí spolupracovať aj s nemeckými karikaturistami.
      Dvojica islamských extrémistov vtrhla 7. januára 2015 do redakcie francúzskeho satirického týždenníka Charlie Hebdo v Paríži. V jej priestoroch zabila 11 ľudí a na ulici pred sídlom redakcie usmrtila jedného policajta. Nasledovali útoky na políciu na parížskej ulici a na civilistov v supermarkete s kóšer potravinami. Pri dvojdňovom krviprelievaní v oblasti Paríža prišlo o život celkovo 17 ľudí, z toho traja policajti.


Copyright © TASR 2016