22. 11. 2016

Zomrel Juraj Meliš

Zomrel Juraj Meliš

Vo veku 74 rokov zomrel dnes v Skalici po vážnej chorobe akademický sochár Juraj Meliš, autor známych sôch v centre Bratislavy - Napoleonský vojak a Schöne Náci. O úmrtí umelca dnes TASR informovala dcéra zosnulého Jana Melišová.
Juraj Meliš sa narodil v roku 1942 v Nových Zámkoch. Absolvoval štúdium na Vysokej škole výtvarných umení (VŠVU) v Bratislave. V rokoch 1973-1993 pôsobil ako externý pedagóg na Vysokej škole múzických umení (VŠMU), od roku 1990 bol pedagógom na VŠVU, o rok neskôr ho vymenovali za docenta a v roku 1992 za profesora. V období rokov 1999–2002 zastával funkciu vedúceho Katedry sochárstva na VŠVU. Venoval sa voľnej sochárskej a monumentálnej tvorbe, kresbe, grafike. Patril medzi zakladajúcich členov umeleckého združenia Gerulata.
Sochársky spolupracoval na filmoch Drak sa vracia, Javor a Juliana, Panna zázračnica. Jeho diela sú súčasťou zbierok renomovaných domácich i zahraničných galérií v Česku, Nemecku, Maďarsku, Francúzsku, Holandsku, Argentíne, Brazílii, Kanade, Mexiku a USA i zbierok súkromných majiteľov v Európe a USA. Od roku 1970 mal viacero samostatných a kolektívnych výstav doma i v zahraničí.

Copyright © TASR 2016