22. 11. 2016

Geschwister-Scholl-Preis 2016

Geschwister-Scholl-Preis 2016

Cenu súrodencov Schollovcov 2016 si prevzala dnes večer v Mníchove francúzska nezávislá novinárka Garance Le Caisne, autorka knihy Opération César, v ktorej sprostredkovala príbeh sýrskeho armádneho fotografa. Ten skopíroval a prepašoval do zahraničia v priebehu dvoch rokov desiatky tisícok fotografií zavraždených zo žalárov Asadovho režimu.
V zdôvodnení výberu laureátky, ktorá sa od roku 1990 venuje spravodajstvu z krajín Blízkeho východu a píše pre viaceré francúzske periodiká, sa zdôrazňuje, že spomínaná kniha ušetrí čitateľovi obrazy vyhladovaných, zohavených, zhorených mŕtvol. Napriek tomu je svedectvom mimoriadnej odvahy, ako aj zdokumentovaním byrokratickej posadnutosti zločineckého režimu.
Samotná autorka označila podľa DPA cenu za uznanie pre všetkých tých, ktorí v Sýrii i tu v Európe bojujú za to, aby poskytli hlas na smrť umučeným, vyhladovaným alebo bombami usmrteným mužom a ženám.
Cenu dotovanú sumou 10.000 eur udeľujú každoročne od roku 1980. Oceňujú ňou literárne diela, charakteristikou ktorých je duchovná nezávislosť autora a predpoklad pre podporu občianskej slobody, morálnej, intelektuálnej a estetickej odvahy i pre poskytnutie dôležitých impulzov na formovanie pocitu zodpovednosti. Cena nesie meno Sophie a Hansa Schollovcov, popravených vo februári 1943 v Mníchove za odboj proti fašistom.
Prvým nositeľom spomínanej ceny sa stal svojho času dramatik a prozaik Rolf Hochhuth. V dlhom zozname ocenených figurujú aj mená Franza Fühmanna, Jürgena Habermasa, Christy Wolfovej, Victora Klemperera, Saula Friedländera či Roberta Saviana.

Copyright © TASR 2016